Филипче : За две години со конкретни мерки во здравството покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите

Урнисаното здравство коешто го остави ВМРО-ДПМНЕ после 11 годишното владеење, за само две години како одговорна политичка партија успеавме да го рехабилитираме, рече на партиска прес конференција министерот за здравство , Венко Филипче.

Во изминатите две години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од месецот.

Урнисаното здравство коешто го остави ВМРО-ДПМНЕ после 11 годишното владеење, за само две години како одговорна политичка партија успеавме да го рехабилитираме. Унапредувањето на здравствениот систем во нашата држава е веќе реалност.

ВМРО-ДПМНЕ за 11 години го колабираше здравствениот систем мед персонал понизуван. Лекарите тепани и пукани. Рецидивите усте се присутни, се правесе план за несто сто требасе да е наводно нов кц а бесе лепенка од цигли, пациентите остануваа без потребните лекарства.

Ние се грижиме за граѓаните, со посветеност успеавме да обезбедиме, од први октомври, граѓаните да ги имаат потребните лекови во кој било ден од месецот.

Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостигот на лекови, во интерес на нашите граѓани лековите се препишуваат порационално, контролата е поголема, нема повеке паника гужва чекање.

Воведовме три нови инсулини и набавивме дополнителни 10 инсулински пумпи. Дијабетичарите, имаат обезбедени лекови со сертификат за квалитет, укинат е паралелниот увоз. Сега, тие ја имаат најквалитетната терапија.за потсетуванје, во времето на вмро се носеа лекови кои немаа ефект

Како никогаш досега, вложуваме во нови лекови за лицата со ретки болести.

За 2 години, обезбедивме 5 нови лекови и го зголемивме буџетот за ретки болести. За споредба, во 2016 година буџетот за оваа намена изнесувал 203 милиони денари. Оваа година обезбедивме 380 милиони денари, а со ребалансот на буџетот обезбедивме дополнителни 120 за спинраза. Никој не чека лек ниту е надвор од регистарот.

Цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ газеше врз достоинството и правата на медицинскиот персонал.

Ние го вративме достоинството. Воведовме мерки и преземаме активности преку кои, пред се на нашите млади здравствени работници да им овозможиме подобри услови за работа дома, во нашата држава.

Веднаш по завршувањето на образованието тие имаат отворени врати во здравствените установи. Отворивме два јавни повика за шест месечна платена работа за лекари и патронажни сестри и сите 290 заинтересирани и пријавени кандидати во следниот период ќе почнат со работа.

Ја покачивме платата за 10% на медицинските сестри и 15% на докторите специјалисти. Додека пак, со ребалансот на буџетот, од 1 септември ги зголемуваме платите во здравството и за дополнителни 5%. Нашето ветување е до крајот на мандатот, платата на лекарите специјалисти да изнесува 100 илјади денари.

Тоа ќе значи поголема мотивираност и ангажираност и поголема грижа за пациентите.

Матичните лекари од први ноември ќе добијат поголема капитација. Во времето на ВМРО-ДПМНЕ таа се намали. Соочени со зголемени трошоци иста капитација имаат со години.

Ги зголемивме коефициентите за исплата на дежурства, ноќен труд и дополнителна работа на здравствените работници. Со тоа ги мотивираме лекарите и медицинскиот персонал, да останат тука, да продолжат да работат во јавното здравство.

За првпат, Владата предводена од СДСМ обезбеди средства за приватните специјализанти и одобрени се 931 специјализација за четири годишниот период.

Вложуваме во човечкиот капитал преку вработувања, зголемувања на плати и едукација, затоа што само така нашите здравствени работници можат да бидат задоволни и мотивирани во своето работење. Близу 5к согласности

Ставаме крај на времето на инструменти постари од 30 години и здравствените установи сега да ја имаат потребната стерилизација.

Во времето на ВМРО-ДПМНЕ најголемиот проблем беше немањето на соодветни стандарди, кое резултираше со интра-хоспитални инфекции, се бесе импровизација.

Сериозно го разгледавме и проблемот со инструментите. Тие се стари повеќе од 20 или 30 години. Заради многу често несоодвениот начин на третмант, заради стариот веж, заради тоа што е многу често искинат, сите ги знаете оние стари зелени униформи коишто се стари и повеќе од 30 години, сето тоа беше причина за големи интрахоспитални инфекции. Сето тоа беше за делумно голема новороденечка смртност.

Со централизирање на третманот на стерилизација на инструменти, обезбедување на нов веж, соодветно третирање на медицинскиот отпад, соодветно дезинфицирање и чистење на салите после секоја интервенција, веруваме дека како што кажуваат сите странски искуства ќе ги постигнеме највисоките стандарди и ќе ги задоволиме критериумите за борба против интрахоспитални инфекции.

Дозволете да кажам дека за првпат после 6,7 години е најмала стапката на новороденечка смртност, заради тоа што преземавме мерки на планско надградување на системот. Само да ве потсетам дека до пред некоја година по 2 бебиња лежеа во еден инкубатор. Ние инвестиравме и во опрема, меѓутоа инвестиравме и во подобрување на условите, но исто така и во луѓето. Во едукацијата на луѓето, во присуство на странски лекар кој значајно го надгради знаењето на нашите неонатолози. И денеска можеме со гордост да кажеме дека ова е еден резултат на којшто сериозно се приближуваме до светските стандарди

Донесовме нов Закон за прекинување на бременоста, со кој волјата на жената ја ставаме на прво место. Таа самата да одлучи што ќе прави со сопственото тело. За разлика од порано во времето на ВМРО-ДПМНЕ овој закон беше рестриктивен.

Ja започнавме постапката за изградба на нов Клинички центар. Го прекинавме договорот којшто беше потпишан од ВМРО-ДПМНЕ заради тоа што тој не беше соодветен. Затоа што беше една инвестиција само во цигли, која што требаше да биде лепенка и доградба на веќе постојни згради, којшто немаше да биде никаков функционален Клинички центар.

Бевме сведоци на обвинувања од ВМРО-ДПМНЕ за постапката, меѓутоа очигледно ниту ја прочитале, ниту ја разбрале. Сето тоа е согласно законот, сето тоа е јавна постапка. Тоа е постапка во којашто им упативме и покана да учествуваат и повторно ја упатувам истата, да бидат дел од еден проект којшто е капитална инвестиција, не само за нашите пациенти, граѓани во нашиот здравствен систем, туку и за нашата земја воопшто, рече Филипче.

Неверојатен потфат: Французин на 70 метри височина ја премина Копакабана (ВИДЕО)

Одејќи по јаже, 27-годишниот Французин Нејтан Паулин го изведе својот нов потфат на воодушевување на многумина меѓу двата врва на познатиот Шеќерен рид во Рио де Жанеиро.

Паулин пешачеше петстотини метри по јажето, а до крај бил прицврстен со јаже за потпора. И добро што го направил тоа, бидејќи неколку пати изгубил рамнотежа и се лизнал.

Јажето било поставено на височина од седумдесет метри, а по целата должина под него била плажата Копакабана со капачи.

Публиката со ентузијазам ја следела прошетката, лежејќи на лежалките.

Но, Нејтан бил особено воодушевен, благодарение на прекрасниот поглед кој го пружа ова уникатно место, поради што го избрал за својата „прошетка“.

„Горе беше одлично бидејќи имате панорамски поглед од 360 степени. Од едната страна го гледате Шеќерниот Рид, потоа Корковадо. Самиот Рио е посебен по тоа што градот е помеѓу планините и морето, од сите страни имате поглед на море и планини, а стоењето над се` е незамисливо “, рече Французинот.

Нејтан долго време се подготвувал за овој потфат, но поради пандемијата морал секој пат да го одложува.

Почна судењето на данскиот голфер кој јавно уринирал во авион и напаѓал жени

Во Лондон започна судењето на данскиот играч на голф Торбјорн Олесен, кој е обвинет за сексуална злоупотреба на стјуардеса и жена и уринирање на седиште пред две години на летот од САД до Лондон.

Британската полиција го уапсила Олесен на 29 јули 2019 година под сомнение за сексуален напад на летот на Бритиш ервејс, а на 6 август тој бил официјално обвинет. Данскиот играч на голф ги отфрлил сите обвинувања, велејќи дека не се сеќава на ништо.

Сведоците го опишале неговото однесување на летот од Нешвил до Лондон како сосема бизарно.

Под дејство на алкохол, Олесен почнал да трча низ авионот, да го навредува екипажот, потоа да ја гушка и се обидел да ја бакне стјуардесата, наводно фатил друга жена за градите, уринирал на седиштето, а потоа плачел пред да заспие на своето место во бизнис класата.

„Во текот на моите 27 години кариера, никогаш не сум видела нешто слично“, рече стјуардесата. Олесен го негирал сексуалниот напад, велејќи дека никогаш свесно не би ја ризикувал својата кариера со извршување на кривично дело. Тој додаде дека земал апчиња за спиење и не се сеќава на ништо.

„Се чувствував целосно ужасно и многу ми беше жал. Не можев да верувам што зборуваат, што се случило... Засрамен сум и се чувствувам ужасно“, изјавил 31-годишниот Олесен на судењето.

Данецот, кој освои пет европски турнири во текот на својата кариера, загуби профитабилни спонзорски договори по инцидентот и падна од 50. на 400. место на ВТА.

Седуммина припадници на „сините шлемови“ загинаа во Мали

Седуммина припадници на тогоанските сини шлемови загинаа, а тројца се тешко повредени во напад со експлозивна направа во центарот на Мали, што најостро го осуди генералниот секретар на ОН.

„Денес, 8 декември, логистички конвој на мировници (MINUSMA) кој патуваше од Дуенце до Севаре, во центарот на земјата, наиде на експлозивна направа.“ објави на Твитер Мисијата на ОН во Мали (MINUSMA).

Нападот се случил во околината на Бандиагара, во провинцијата Мопти, додава MINUSMA.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш „остро го осудува овој грозоморен напад“, изјави неговиот портпарол Стефан Дужарик во Њујорк. Тој ги повика властите во Мали да направат се` за да ги пронајдат виновниците и да ги изведат пред лицето на правдата, додаде тој.

Врховниот командант на MINUSMA, Ел Гасим Ване, исто така „остро“ го осуди овој „кукавички“ напад, истакнувајќи во изјавата дека тоа може да се опише како „воено злосторство“.

„Оваа трагедија го зголемува бројот на жртвите на нападите врз мировниците во Мали.“

Нападот доаѓа еден ден откако MINUSMA ја објави смртта на мировниците во Дакар во понеделникот, кои биле убиени кога нивното возило наишло на импровизирана експлозивна направа на 22 ноември во близина на Тесалит, во северниот дел на Мали.

Во Мали беснее конфликт од 2012 година во кој џихадистичките групи поврзани со Ал Каеда и групата Исламска држава постојано извршуваат напади по насилството врз цивили на вооружените групи, од кои некои се нарекуваат сили за самоодбрана.

MINUSMA, распоредена во Мали во 2013 година, моментално е мировната мисија на ОН со најмногу смртни случаи во светот. До 31 октомври, 146 нејзини членови биле убиени во воените дејствија, според статистиката на ОН.

притисни ентер