Борис Џонсон : Британија е како Хулк од стриповите

,,Што е полуд , тоа е посилен. Кога ќе го испровоцираат , крши окови” , така премиерот на Британија ја спореди неговата земја со суперјунакот Хулк.

Британскиот премиер Борис Џонсон ја спореди Велика Британија со измислен суперхерој Неверојатниот Хулк во интервју, повторувајќи ја својата решеност да ја извади Велика Британија од Европската унија на 31 октомври, објави денеска „Дејли меил“.

Џонсон рече дека ќе најде начин да ја заобиколи парламентарната одлука со која се бара да го одложи Брегзит доколку не склучи договор со Европската унија, пишува „Дејли меил“.

„Колку е полут Хулк, толку е посилен“, изјави Џонсон.

,,Хулк секогаш знае да избега, колку и да изгледа цврсто врзан, таква е оваа земја. Ќе бидеме надвор од ЕУ на 31 октомври, додаде тој.

Британскиот парламент во неколку наврати го одби договорот со претходникот на Џонсон, Тереза ​​Меј, а овој месец гласаше земјата да не ја напушти ЕУ без договор.

Џонсон рече дека сака да преговара за нов договор со ЕУ , што гарантира дека нема да има граница меѓу Ирска и Северна Ирска по Брегзит.

ЕУ досега инсистираше на граница , а Велика Британија не излезе со алтернатива.

Прашањето на границата е клучно за поделената Северна Ирска. Ирските националисти остро се спротивставуваат на враќање на границата, а заради можното воведување на граница, неодамнешните анкети покажуваат дека за прв пат мнозинството од населението на Северна Ирска, 51 процент, сакаат повторно обединување со Ирска.

Џонсон оваа недела се состана со претставници на Демократската унионистичка партија, која ги поддржува конзервативците во парламентот и остро се спротивстави на одложувањето на излезот.

Британскиот премиер изјави дека е „многу сигурен“ пред утрешниот состанок со претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер.

,,Во тек се добри, многу добри разговори за решавање на прашањето за границата со Северна Ирска. Постигнат е огромен напредок, изјави Џонсон за „Дејли меил“, без дополнителни детали.

Џонсон денеска повлече паралела меѓу позицијата на Велика Британија во разговорите за Брегзит и фрустрацијата што ја чувствува Брус Банер, кој кога ќе се налути,станува Неверојатниот Хулк.

„Банер можеби е врзан со окови, но доколку се испровоцира, ќе ги скрши“, рече тој.

Вчера уште еден конзервативен пратеник ја напушти пратеничката група. Поранешниот државен секретар Сем Гајмах, се префрли во проевропската либерална демократска партија.

Според анкетата на „Опиниум“ за весникот „Обсервер“, поддршката за конзервативците пораснала на 37 проценти од претходните 35 во изминатите неколку недели, додека корбиновите лабуристи имаат поддршка од 25% од Британците.

Либерал-демократите забележаа мал пад на поддршката, од претходните 17 на сегашните 16 проценти, додека партијата на Фараж, Брегзит се уште има поддршка од 13 проценти од Британците.

Од друга страна, анкетата „Сандеј експрес“ од „Комерс“ покажува дека 28 проценти од граѓаните ги поддржуваат конзервативците, додека 30 проценти ги поддржуваа во претходната анкета,со мала предност во однос на лабуристите кои ги поддржуваат 27 проценти.

Според анкетата на „Комерс“, само 12% од 2.000 анкетирани сметаат дека на британскиот парламент може да му се верува да ја направи вистинската работа за земјата.

Неверојатен потфат: Французин на 70 метри височина ја премина Копакабана (ВИДЕО)

Одејќи по јаже, 27-годишниот Французин Нејтан Паулин го изведе својот нов потфат на воодушевување на многумина меѓу двата врва на познатиот Шеќерен рид во Рио де Жанеиро.

Паулин пешачеше петстотини метри по јажето, а до крај бил прицврстен со јаже за потпора. И добро што го направил тоа, бидејќи неколку пати изгубил рамнотежа и се лизнал.

Јажето било поставено на височина од седумдесет метри, а по целата должина под него била плажата Копакабана со капачи.

Публиката со ентузијазам ја следела прошетката, лежејќи на лежалките.

Но, Нејтан бил особено воодушевен, благодарение на прекрасниот поглед кој го пружа ова уникатно место, поради што го избрал за својата „прошетка“.

„Горе беше одлично бидејќи имате панорамски поглед од 360 степени. Од едната страна го гледате Шеќерниот Рид, потоа Корковадо. Самиот Рио е посебен по тоа што градот е помеѓу планините и морето, од сите страни имате поглед на море и планини, а стоењето над се` е незамисливо “, рече Французинот.

Нејтан долго време се подготвувал за овој потфат, но поради пандемијата морал секој пат да го одложува.

Почна судењето на данскиот голфер кој јавно уринирал во авион и напаѓал жени

Во Лондон започна судењето на данскиот играч на голф Торбјорн Олесен, кој е обвинет за сексуална злоупотреба на стјуардеса и жена и уринирање на седиште пред две години на летот од САД до Лондон.

Британската полиција го уапсила Олесен на 29 јули 2019 година под сомнение за сексуален напад на летот на Бритиш ервејс, а на 6 август тој бил официјално обвинет. Данскиот играч на голф ги отфрлил сите обвинувања, велејќи дека не се сеќава на ништо.

Сведоците го опишале неговото однесување на летот од Нешвил до Лондон како сосема бизарно.

Под дејство на алкохол, Олесен почнал да трча низ авионот, да го навредува екипажот, потоа да ја гушка и се обидел да ја бакне стјуардесата, наводно фатил друга жена за градите, уринирал на седиштето, а потоа плачел пред да заспие на своето место во бизнис класата.

„Во текот на моите 27 години кариера, никогаш не сум видела нешто слично“, рече стјуардесата. Олесен го негирал сексуалниот напад, велејќи дека никогаш свесно не би ја ризикувал својата кариера со извршување на кривично дело. Тој додаде дека земал апчиња за спиење и не се сеќава на ништо.

„Се чувствував целосно ужасно и многу ми беше жал. Не можев да верувам што зборуваат, што се случило... Засрамен сум и се чувствувам ужасно“, изјавил 31-годишниот Олесен на судењето.

Данецот, кој освои пет европски турнири во текот на својата кариера, загуби профитабилни спонзорски договори по инцидентот и падна од 50. на 400. место на ВТА.

Седуммина припадници на „сините шлемови“ загинаа во Мали

Седуммина припадници на тогоанските сини шлемови загинаа, а тројца се тешко повредени во напад со експлозивна направа во центарот на Мали, што најостро го осуди генералниот секретар на ОН.

„Денес, 8 декември, логистички конвој на мировници (MINUSMA) кој патуваше од Дуенце до Севаре, во центарот на земјата, наиде на експлозивна направа.“ објави на Твитер Мисијата на ОН во Мали (MINUSMA).

Нападот се случил во околината на Бандиагара, во провинцијата Мопти, додава MINUSMA.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш „остро го осудува овој грозоморен напад“, изјави неговиот портпарол Стефан Дужарик во Њујорк. Тој ги повика властите во Мали да направат се` за да ги пронајдат виновниците и да ги изведат пред лицето на правдата, додаде тој.

Врховниот командант на MINUSMA, Ел Гасим Ване, исто така „остро“ го осуди овој „кукавички“ напад, истакнувајќи во изјавата дека тоа може да се опише како „воено злосторство“.

„Оваа трагедија го зголемува бројот на жртвите на нападите врз мировниците во Мали.“

Нападот доаѓа еден ден откако MINUSMA ја објави смртта на мировниците во Дакар во понеделникот, кои биле убиени кога нивното возило наишло на импровизирана експлозивна направа на 22 ноември во близина на Тесалит, во северниот дел на Мали.

Во Мали беснее конфликт од 2012 година во кој џихадистичките групи поврзани со Ал Каеда и групата Исламска држава постојано извршуваат напади по насилството врз цивили на вооружените групи, од кои некои се нарекуваат сили за самоодбрана.

MINUSMA, распоредена во Мали во 2013 година, моментално е мировната мисија на ОН со најмногу смртни случаи во светот. До 31 октомври, 146 нејзини членови биле убиени во воените дејствија, според статистиката на ОН.

притисни ентер