Пожарникари и нивните деца настрадаа на забава- Им се урнала терасата на глава (ВИДЕО)

Најмалку 20 лица , од кои повеќето пожарникари се повредени , кога паднале тераси една врз друга на трикатна куќа во време кога се одржувала годишната забава на пожарникарите вио Њу Џерси.

Меѓу повредените , врз кои паднале терасите има најмалку три деца. Сите биле пренесени вио болница и за нивната здравствена состојба нема детални информации. Несреќата се случила вчеравечер по локално време.

Не е јасно колку луѓе имало на или под терасите во тоа време, или колкумина од нив биле пожарникари, но властите соопштија дека тие што биле затрупани , биле набргу извлечени.

Годишната конвенција привлекува илјадници сегашни и поранешни пожарникари во оваа куќа за одмор во Њу Џерси.

Регионалниот здравствен комплекс  Кејп Меј соопшти дека 21 лице биле однесени кај нив, а најмалку три биле деца. Единаесет пациенти биле пуштени на домашно лекување , вклучувајќи ги и сите деца кои биле примени, изјави портпаролката на болницата, Сузан Стагер.

Регионалниот медицински центар во Атлантик Сити соопшти дека најмалку едно повредено лице е однесено кај нив.

притисни ентер