Османи утре во Брисел на средба со Могерини

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи утре ќе престојува во Брисел каде ќе се сретне со високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини.

Средбата, како што информира Секретаријатот за европски прашања, ќе биде искористена за да се реафирмира подготвеноста на земјава за напредок во европските интеграции во пресрет на Самитот на ЕУ во октомври.

Во рамки на посетата, Османи ќе оствари средба и со државната секретарка за европски прашања и претставничка на Хрватска во ЕУ, Андреја Метелко-Згомбич, како и со директорката за Западен Балкан во рамки на Генералниот директорат за соседство и проширување во Европска Унија – ДГ НЕАР, Геновева Руиз Калавера.

Работната посета на Брисел е дел од турнејата на вицепремиерот Османи за посета на метрополите на земјите членки на ЕУ. По Брисел, следат посетите на Берлин и Варшава кон крајот на неделата. /МИА

Во 12 часот прес-конфренција на националните телевизии по заканите од кабелските оператори

Точно на пладне, Македонската Медиумска Асоцијација во која членуваат петте национални телевизии, ќе одржи прес-конференција по соопштението на каблеските оператори во кое се заканија дека ќе ги исклучат сите телевизиски канали, освен МТВ.

Операторите ја упатија заканата откако со измените на Законот за аудиовизуелни услуги се обврзани да гарантираат за авторските права на програмите што ги реемитуваат и за тоа да сносат материјална и кривична одговорност.

Измените беа донесени консензуално, откако националните телевизии подолг период укажуваа дека земјава е мека за пиратерија.

Проблемот, според телевизите, е во тоа што досега нашата држава не направи систем на селекција кои канали може да се реемитуваат.

-Кабелските оператори мора да внимаваат кои права ги реемитуваат во Македонија. Продаваат нешто за кое што не смееле да го претстават како свое, велат од асоцијацијата на национални телевизии..

Прес-конференцијата, закажана во 12 часот, ќе ја пренесуваме во живо..

Над 20 загинати , запалена џамија во насилните протести во Индија (ВИДЕО)

Бројот на загинати во меѓуверските судири во Њу Делхи околу новиот закон за државјанство се искачи на 20, јави ДПА, додавајќи дека насилството е најкрваво откако започнаа протестите против амандманите за државјанство на почетокот на декември.

Во судирите меѓу илјадници демонстранти за новиот закон и оние против него, синоќа загинаа 13 лица, меѓу кои и полицаец во Њу Делхи.

Во делови од северо-источниот дел на Њу Делхи, со мнозинско муслиманско население, избувнаа насилни судири меѓу хинду и муслиманската заедница.

„Од луѓето кои беа пренесени во болници, 20 загинаа, а 189 беа повредени“, рече болничарот Сумил Кумар Гаутам од регионалната болница Бахадур. Тој исто така рече дека повредените се здобиле со разни видови на повреди, од прострелни рани, прободување со ладно оружје до кршење поради скокање од висина. Ова, објасни тој, им се случило на оние кои се нашле среде немирите и панично се обидувале да избегаат.

Индискиот главен град беше сцена на протести против законот што го олеснува патот до државјанството на немуслиманите од соседните земји со мнозинство муслимани.

Новиот закон им дозволува на мигрантите Хинду, Сики, Будисти, Џаинисти, Христијани и Парси од трите соседни муслимански земји да добијат државјанство според забрзана постапка.

Овој закон не влијае директно врз индиските муслимани, но предизвикува загриженост и лутина од малцинството, кое со 14 проценти е застапено во вкупно население од 1,3 милијарди луѓе.

Жерновски-Буриќ: Советот на Европа го поздравува донесувњето на Законот за ЈО

Заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, имаше средба со Генералниот секретар на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ

На средбата , според соопштението на МНР , силно беше поздравено донесувањето на Законот за јавно обвинителство. Заеднички се констататира дека со овој чин, Македонија демонстрира силна политичка волја за продолжување на реформите во областа на борбата против организираниот криминал и корупцијата, испраќајќи силна порака кон меѓународната јавност за политичката заложба на нашата земја кон носење на конзистентни одлуки во еден комплексен предизборен период, кога станува збор за преземање неопходни чекори за продолжување на европскиот курс на земјата. 

Генералниот секретар на Советот на Европа, Буриќ, ги поздрави судските реформи во нашата држава, оддаде признание за севкупниот направен прогрес и даде отворена поддршка за сите процеси кои имаат за цел подобрување на нашето опптество.

Заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, за време на посетата на Женева оствари повеќе средби и разговори со министрите за надворешни работи на Германија, Мас; на Франција, Ле Дриан; на Данска, Кофод; на Австрија, Шаленберг; на Хрватска, Радман; на Грција, Никола Дендиас; односно ЗМНР на Албанија, Агрон Таре; на Романија, Корнел Ферута; на Катар, Лолва Рашид Ал Катер; на Обединетите Арапски Емирати, Ахмед Ал Агарман и на Јапонија, Оми Асако.

На средбите од страна на Жерновски беа повторени стратешките приоритети на земјата, како и побарана поддршка за кандидатурата за членство на земјата во Советот за човекови права на ОН за периодот 2025-2027. Воедно, кусо информираше и за активностите кои во континуитет на национален план се преземаат, со цел доследна промоција и заштита на човековите слободи и права.

Во фокусот на разговорите со колегите од земјите членки на ЕУ беа и европските интеграции на Македонија, а во контекст на неодамнешното објавување на документот на Европската комисија за зајакнување на пристапниот процес.

Од страна на соговорниците беше посочено дека методологијата ги задоволува барањата на земјите членки, што го враќа оптимизмот во процесот на проширување, враќајќи го со тоа и кредибилитетот на Европската Унија во регионот, кој по октомвриските самити беше значително нарушен. 

ЗМНР Жерновски упати оптимизам во пресрет на пролетните самити на ЕУ, под палката на Хрватското претседателство, при што нагласи „Очекуваме Советот да ја исполни обврската која си ја постави, ова е наш заедничкиот влог, нека темата за проширувањето на ЕУ биде точка на обединување меѓу земјите членки".

притисни ентер