16- годишно чудо од дете го засени и Меси во Барселона

16- годишниот Ансумане фати го живее својот најубав сон.

Момчето од Гвинеја Бисао вчеравечер постигна гол и во седум минути асистираше за уште еден во големата победа на барса против Валенсија со 5: 2.

Чудесниот Фати го започна натпреварот во Ноу Камп од првата минута, постигнувајќи веќе во третата водечки гол за Барселона. Френки де Јонг ја смести топката десно на 11 јарди, а Фати истрча во и уфрли топката во долниот десен агол како искусен напаѓач, на огромна радост од трибините.

Тоа беше негов втор гол во третиот натпревар за Барса, а во седмата минута ја запиша и првата асистенција во дресот на шпанскиот шампион.

Фати пристигна во Барселона во 2012 година од Севиља како слободен играч, а на 24 јули минатата година го потпиша својот прв професионален договор до летото 2022 година. Тој ја оствари својата деби победа (5-2) против Бетис и на 16 години и 298 дена стана вториот најмлад играч во историјата на Каталонците, 18 дена постар од Виченцо Мартинез, рекордер од 1941 година.

Тој исто така постигна гол против Осасуна и на 16 години и 304 дена стана најмладиот стрелец во историјата на Барселона и трет најмлад во Ла Лига.

Во пријателски натпревар „Пирин" Благоевград подобар од ФК „Каменица Саса"

Во пријателска средба одиграна на стадионот Христо Ботев во Благоевград, екипата на „Каменица Саса" загуби од домашната екипа на Пирин со 2:0.

Головите на натпреварот беа постигнати во второто полувреме кога домаќините беа понадмоќни од гостите од М.Каменица.

Стрелец на првиот погодок за домашната екипа беше поранешниот играч на Арсенал, Колин Хендерсон кој постигна ефектен погодок од 30-35 метри во 55 минута од натпреварот. Победата ја потврди В’лчанов петнаесет минути пред крај на средбата./МИА

Унгарците го отворија спектакуларниот стадион во Будимпешта (ВИДЕО)

Со пријателски натпревар меѓу Унгарија и Уругвај во Будимпешта е отворен новиот стадион, „Пушкаш Арената“ со капацитет од 68.000 гледачи.

Стадионот, кој има најголем рејтинг со четири sвездички од  УЕФА, беше распродаден и натпреварот заврши со победа од 2-1 на гостите . Головите за Уругвај ги постигнаа Единсон Кавани (15 мин) и Брајан Родригез (21 мин), додека голот за Унгарија го постигна Адам Шалаи (24 мин).

Изградбата на „Пушкаш Арената“ чинеше неверојатни 620 милиони евра, двојно повеќе од проценетата цена.

Стадионот е изграден на местото на стариот Непстадион, кој беше отворен во 1953 година и беше целосно срушен пред три години. Пушкаш Арена е именувана по најдобриот унгарски фудбалер на сите времиња, Ференц Пушкаш.

Интересно е што почетниот удар го изведе 93-годишниот Никита Симонјан, кој исто така го отвори Непстадион во 1953 година на натпревар помеѓу Хонведо и Спартак Москва.

Претстојното Европско првенство во фудбал во 2020 година ќе има четири натпревари на „Пушкаш Арената“ - три во групната фаза и еден дуел во осмина финалето.

Унгарската репрезентација во вторник ја чека последното коло од квалификациите за ЕУРО 2020, на гостувањето во Кардиф против Велс .

Жељко Обрадовиќ со пцуење и навреди кон своите играчи (ВИДЕО)

Фенербахче во 8. коло на Европлигата загуби на гости од ЦСКА со 88: 70 и има лош вкупен резултат 2-6.

Тимот предводен од Жељко Обрадовиќ играше изедначено во првото полувреме, но се распадна доцна во третата и последната четвртина. Легендарниот српски тренер, познат по својот темперамент, не издржа најдобро на паузата на своите кошаркари , па во еден момент тој целосно го загуби темпераментот и ги навредуваше сите.

„Мислите дека сте добри момци, нели? Е...те се сите! Е..те се ! ОК? Сакате да ве повторам милион пати? Е.. се  Џиџи Датом! Срами се! И ти Махмутоглу исто !„ викаше Обрадовиќ на  своите играчи.

притисни ентер