Денеска во Белград се одржува јубилејната Парада на гордоста

Неделата на гордоста не завршува со денешната парада , што се одржува под паролата ,,Не се одрекувам” , порачаа организаторите.

Горан Милетиќ од Организацијата на парадата на гордоста рече дека не очекува проблеми затоа што тие веруваат во полицијата.

Степенот на доверба во полицијата го потврдуваат и организаторите кои аплицираа за организација на Европската гордост, но исто така забележува дека парадата се уште се смета за „удар на традицијата“ на целиот Балкан.

Белградската гордост под слоганот „Не се одрекувам“ е посветена на сите родители кои не се откажуваат од своите деца и кои се горди на нив.

Според нивната страница на Фејсбук во Белград, годинешната рута за одење е подолга од вообичаеното. Поворката ќе помине покрај сите релевантни институции за унапредување на ЛГБТИ  заедницата од која активистите со години бараше  донесување нови закони и нивно поефикасно и доследно спроведување.

Собирот на гордоста започнува на плоштадот Славија од 16 часот, а самата прошетка започнува во 17 часот од хотелот Хилтон.

Информативниот центар на Прајд ќе биде отворен до пролет, а не само еден месец, како претходните години.

Овој пат, седум барања ќе бидат доставени до владата. Имено, се бара одговорност од  државата и подобра заштита на правата на ЛГБТ популацијата, санкционирање на сите случаи на насилство и криминал од омраза, донесување закони за родов идентитет, донесување закони за регистрирани истополови заедници.

Исто така, услов е да се известува објективно за ЛГБТ заедницата, потоа да се реформира образованието и да се отстрани дискриминаторската содржина од учебниците за ЛГБТ и да се донесат закони што би спречиле врсничко насилство засновано врз родовиот идентитет и сексуалната ориентација.

Трамп: Оставката на Моралес е значаен момент за демократијата

Претседателот на САД Доналд Трамп рекол дека оставката на претседателот на Боливија Ева Моралес е значаен момент за демократијата во западната хемисфера.

„За еден чекор сме поблиску до целосна демократска, напредна и слободна западна хемисфера“, рекол претседателот на САД.

Трамп рекол дека САД им аплаудира на народот во Боливија затоа што се избориле за слобода и на војската која ја почитува заклетвата дека ќе го штити Уставот на својата земја.

Тој рекол дека Боливија пратила силен сигнал на Венецуела и Никарагва дека демократијата и желбата на народот секогаш преовладуваат.

Моралес вчера поднесе оставка откако војската го повика да го направи тоа по повеќенеделните протести предизвикани од спорните изборни резултати.

Макрон го пречека Претседателот Пендаровски

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски беше пречекан во Париз од страна на Францускиот претседател Емануел Макрон.

Претседателот Пендаровски на Фејсбук објави фотографии од ракувањето со Марон.

„Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата во пресрет на Парискиот мировен форум, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон, заедно со шефовите на држави и учесници на Форумот, на кој ќе дискутираме за потребата од заеднички решенија за справување со глобалните предизвици“, напиша Пендаровски во објавата.

Инаку официјалната средба на Макрон и Пендаровски е закажана за утре.

Димкоски: ВМРО-ДПМНЕ ги понижи земјоделците

СДСМ се грижи, само минатата година 424 млади земјоделци користат грант од 10.000 евра

Откако СДСМ ја презеде одговорноста се соочи со громорозна слика во земјоделието. ВМРО-ДПМНЕ на принципот во четири и очи и прв дојден-прв услужен ги делеше неправедно субвенциите и доделуваше неповратни грантови. Наместо кај вистинските земјоделци, ги понижи земјоделците. Со СДСМ има неселективност и секој земјоделец има фер и еднаква шанса - рече членот на ЦО на СДСМ и Министер за земјоделство, водостапнство и шумарство, Димкоски, на граѓанската трибина на СДСМ „На прав пат" во Свети Николе.

Димкоски потенцираше дека само минатата година 424 млади земјоделци користат грантови од 10.000 евра и дека веќе во Собранието е поднесен предлог за зголемување на субвенцијата на млад земјоделец од 10.000 евра на 20.0000 евра.

притисни ентер