Гасол има шанса за двојна титула , каква што ја има освоено само уште еден играч

Шпанската кошаркарска репрезентација утре во 14 часот ќе игра во финалето на Светското првенство во Кина против Аргентина.

Доколку победи , по втор пат ќе стане светски шампион по победата во 2006 на Светското првенство во Токио , кога ја победи Грција.

Јунак на победата во полуфиналето над Австралија беше 34- годишниот центар Марк Гасол , кој заби дури 33 коша . тој беше дел од репрезентацијата и во 2006 , кога главна ѕвезда беше неговиот брат Паул.

Но , доколку го освои светското злато , гасол има шанса за уште еден редок успех. Тој годинава го доби шампионскиот прстен во НБА лигата ,како член на Торонто Рапторс,  така што само на уште еден играч во историјата му се случило да го освои прстенот на НБА и златниот медал на Светското првенство.

Ламар Одом тоа го постигна во 2010 како играч на ЛА Лејкерс , а потоа и како член на репрезеднтацијата на САД , на Светското првенство во Турција го доби златниот медал.

притисни ентер