Мурињо: Се уморив од одморот

Португалскиот фудбалски експерт , Жозе Мурињо е без работа од 2018 и вели дека одморот му здодеал , така што се враќа на тренерската работа.

"Уморен сум од одморот. Ова е прв пат да живеам во навивачки стил, сега знам како им е кога е крајниот рок за трансфери. Барам клуб за себе, ги разгледувам  опциите, ќе видиме.  Кога ја водите репрезентацијата, има премалку натпревари. Јас не сум навикнат на тоа. Би сакал еден ден да стигнам до финалето на Светскиот куп или на Европското првенство како тренер на националниот тим."

Мурињо во моментов работи како стручен коментатор на „Скај Спортс“, а во текот на својата кариера беше тренер на Бенфика, Порто, Челси, Интер, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед.

Скандал на отворањето на новиот стадион во Тирана (ВИДЕО)

Во Тирана со натпревар меѓу Албанија и Франција беше отворен стадионот „Ер Албанија“, модерен објект што ќе биде дом на албанската репрезентација.

Албанците го загубија мечот од Французите со 0-2, а за жал не се покажаа како организатори. Кога го отворија стадионот, доживеаја инцидент што многу бргу го обиколи светот.

Поточно, прскалките за тревникот биле свртени во погрешна насока. Така, наместо да го наводнуваат тревникот, тие ги испрскаа предните редови на трибините, така што дел од посетителите мокри го гледаа натпреварот.

Поранешен НБА играч настрада во сообраќајна несреќа

Поранешниот НБА играч и член на најдобрата петорка во 2004 , Маркус Даниелс доживеа сообраќајна несреќа.

Кошаркарот е тешко повредени пренесен во болница во Бирмингам , во американската држава Алабама.

Не се објавени детали за несреќата или колку сериозно е повредена кошаркарот, но локалните медиуми објавија дека не е добро.

Даниелс беше sвезда на универзитетот Обурн, па затоа беше големо изненадување кога не беше избран во 2003 година. Сепак, во Летната лига истата година, Далас Маверикс му даде шанса и имаше договор на три години.

По Далас, тој играше за Индијана, Бостон и Милвоки и мина вкупно 10 години во НБА-лигата, одигра 548 натпревари со просек од 7,9 поени. Тој играше со Селтикс во финалето во НБА во 2010 година, во кое Бостон загуби од ЛА Лејкерс.

Неодамна дипломира на Обурн и започна да работи на универзитетскиот тим како директор за развој на играчи.

Ферари го анализира сударот во Бразил- Кој е виновен ? (ВИДЕО)

Требаше да поминат 20 трки , но на Ферари му се случи неизбежното вчера на Гоелмата награда на Бразил.

Нивните возачи Шарл Леклерк и Себастијан Фетел се судрија, испаднаа од трката и го напуштија тимот со прилично големи проблеми. „Глупаво“ е зборот што го користи тимскиот шеф Метиа Биното за да го опише инцидентот. На негов кул и воздржан начин, тој не сакаше да ја пренесе вината на никого и рече дека повторно ќе се сретне со Фетел и Леклерк оваа недела во фабриката Маранел и ќе анализира што се случило. Потоа ќе се одлучи за следните чекори, пренесува Би-Би-Си.

Биното сега треба да одлучи што понатаму и како да управува со најенергичното возачко дуо во Формула 1 во иднина, не толку заради преостанатата една трка во сезоната, туку за да спречи внатрешниот конфликт да ја наруши сезоната 2020 година.

Судирот се случи во 66-та круг на френетичната трка, или пет круга пред крајот, кога двајцата возачи на Ферари се најдоа зад колоната  автомобили што ја предводеше Мерцедес на Луис Хамилтон зад Ред Бул на Макс Верстапен. Пред нив, а зад Хамилтон, беше Александар Бул од Ред Бул, кој се обидуваше да го престигне Мерцедес и во исто време да го задржи Фетел, зад кого возеше Леклерк.

Леклерк ја виде можноста и се обиде да помине Фетел од внатре. Тоа беше смел потег, прилично агресивен, но апсолутно чист. Сепак, Фетел не го дочека со прекрстени раце.

Приближувајќи се кон аголот, Фетел премина пред неговиот тимски колега, допирајќи ја предната десна страна на Леклерк. Иако контактот беше лесен, суспензијата на Леклерк се скрши и гумата се откина од работ. Автомобилот на Фетел претрпе пукнатина на десниот заден дел.

И двете возила се повлекоа од трката и безбедносното возило што излезе на патеката предизвикува лудило во последните два круга. Мерцедес го направи она што техничкиот директор Џејмс Алисон го нарече „обична глупост“. Хамилтон влезе во бокс за нови гуми, а потоа се судри со Албон, кој го пропушти првиот подиум во кариерата, а второто место му припадна на Пјер Гасли од Торо Рос.

Фетел го направи она што секогаш го прави во контроверзни ситуации. Тој беше многу воздржан во јавноста и ги повтори истите неколку реченици во сите интервјуа.

Кој е виновен?

„Не е важно сега. И двајцата не ја завршивме трката, што е лошо и за нас и за тимот“, рече Фетел.

Што се случи?

„Нема многу да кажам, мислам дека е прилично јасно. Очигледно е горчливо и срамно за тимот да ги загуби двата болида. Немав многу простор на десната страна.

Леклерк беше нешто поотворен.

,,Ќе мораме малку подобро да ја анализираме несреќата. Го претекнав во првиот свиок, а потоа ја затворив на четвртиот. Бев свесен дека тој е на надворешниот дел. Оставив простор, но доволно за него. Мислам дека се обиде да ме истурка кон внатре, бевме многу блиску. Многу е разочарувачко да ја завршиме трката на тој начин“.

Официјалните лица на трката, на изненадување на некои, со оглед дека Фетел очигледно ја промени линијата на движење и го предизвикал судирот, не преземаа натамошни активности.

притисни ентер