Татко го фрлил бебето во рекa и отишол на пијачка (ВИДЕО)

Едногодишното момченце почина вчеравечер во Манчестер , откако неговиот 22- годишен татко го фрлил во река и отишол на пијачка.

Таткото на бебето , откако го ставил во кошница и го фрлил во реката , заминал во блискиот паб за да се напие, каде што бил уапсен. Иако пожарникарите го извадиле бебето од реката , тоа набргу починало во болница.

Келнерката во пабот изјави дека младиот човек дошол во пабот, побарал  пијалок и рекол дека нема пари.

"Тогаш толпа луѓе влегоа во пабот викајќи дека виделе дете во реката. Човекот остана на своето место, а кога ја повикавме полицијата, тој рече дека детето е негово и дека го фрлил во реката", додаде таа.

Полицијата потоа дошла и го уапсила, по што започнала истрага.

Сведоците зборуваат за голем број полицајци и хеликоптери во спасувачка акција.

„Никогаш не сум видел толку полиција на едно место“, рече Анастасија Вард, која живее во близина на мостот.

Истражувачот на полицијата во Манчестер, Џејми Даниелс изјави: „Ова е неверојатно трагичен настан. Невино дете го загуби животот и правиме се што можеме за да го поддржиме неговото семејство во овие тешки времиња. Во тек е истрага за да се утврди како момчето завршило во реката. "

Луѓето во населбата Радклиф во Манчестер, каде се случило злосторството, напишале на социјалните мрежи: „Не можам да искажам со зборови. Јас живеам и работам во Радклиф, го знам овој дел од градот и никогаш не сум помислил дека може вакво нешто да се случи."

Мајкл Даглас го користел синот да разнесува марихуана на забавите

Холивудската ѕвезда Мајкл Даглас го користел синот да им разнесува марихуана на забавите и тоа кога бил дете.

Во својата автобиографија , синот на Мајкл Даглас и внук на холивудската легенда Кирк Даглас , Камерон, тврди дека разнесувал како мал марихуана на забавите.  

„Кога бев мало дете, се сеќавам дека носев џоинти на забавите. Тато ќе речеше:„ Еј, однеси го кај чичкото. “Дури многу години подоцна сфатив што е тоа“, се сеќава тој.

„Кога бев постар, ќе се искачев од куќа на куќа во комплекс, ќе се качував по балконите и ќе видев многу од она што не требаше - прекрасни возрасни ги прават работите што прават прекрасни возрасни ги прават со вишокот пари“, додаде Камерон Даглас (40)

Додека Мајкл сè уште беше во брак со неговата мајка, Диандра, Оскаровецот беше подложен на третман поради зависност од секс.

Во мемоарите, тој ги раскажал деталите за неговата зависност од хероин, кокаин и метаменфин, пишува Индипендент.

Камерон беше осуден на седум години затвор за поседување хероин во 2010 година, а неговиот татко во тоа време рече дека затворот е неговата последна шанса да преживее.

"Понекогаш се чинеше дека нема надеж. Тој не бил трезен уште од својата 13 година. Или ќе умре или некој ќе го убие. Мислам дека има шанса за нов живот и дека тоа го знае", рече тогаш Мајкл Даглас.

По казната, Камерон се смени целосно. Тој е во брак со инструкторката за јога Вивијан Тибес, со која има едногодишна ќерка.

Поцрнети насловните страни во Австралија

Водечките австралиски весници излегоа денес со поцрнети насловни страници и црвен печат „доверливо“ .

Како дел од заедничката кампања во која се повикува Владата подобро да ја заштити слободата на новинарството.

На насловните страници е прикажан темелно редигиран владин документ, со што сака да се прикаже обемна цензура. Во исто време, весниците започнаа медиумска кампања, барајќи измена на законите со кои работата на новинарите и активизмот на свиркачите може да се квалификува како казнено дело.

Фото: Сликањето било забрането, но сепак се појавија фотки од свадбата на Рафа Надал

Рафаел Надал и Марија Франциска Перељо Чиска ја крунисаа со брак својата 14 –годишна љубовна романса.

 Свечената церемонија со многу познати лица се одржала во најстарата тврдина во Шпанија, вредна 120 милиони евра.

Чиска на венчавката блеснала во венчаница на познатата шпанска дизајнерка Роса Клара.

Таа е една од водечките дизајнерка на венчаници во Шпанија.

Роса инспирацијата за венчавката на сопругата на Рафа, Марија ја нашла во Арт Деко стилот и се обидувала да ја долови нежноста на Чиска со многубројни цветни детали.

-Се чувствувам ногу среќно што токму јас ја дизајнирав венчаницата на Марија. Знам дека имав голема одговорност, но бев среќна што бев одбрана, изјавила Роса во видеото кое го споделила на Инстаграм.

притисни ентер