Канал 5 во Центарот за лица со Даунов синдром

Ведрите насмевки на Никола, Ана и Коста ни посакаа топло добредојде во Центарот за лица со Даунов синдром.

 Возбудени и по малку срамежливи, рака под рака направивме една кратка обиколка во нивното катче кое им го збогатува секојдневието со многу игри и забава.

Денот на 15-годишниот Никола му е најубав кога е исполнет со спорт. Токму просторијата наменета за спортски активност е неговата најомилена. Одлично се снаоѓа во пинг-понг, а обожува и да вежба.

Центарот се протега на два спрата и има капацитет за околу триесетина лица, современо опремен и оспособен за работа и интеракција. За нив се грижат негуватели во две смени, со нив цртаат, пишуваат, играат забавни игри и учат. И стручни лица работат на нивниот физичко-ментален развој и ги подготвуваат за животните предизвици кои им претстојат.

„Имаме богата програма, денот им е исполнет. Стручни лица, дефектолог, логопед, педагог, имаме и спортски работници кои работат со децата. Во попладневните часови имаме и слободни активности, отворени денови за соработка со институции, училишта и граѓани,“ вели Сузана Стојановска, шеф на смена во Центар за лица со Даунов синдром.

Овој објект е всушност дел од новозапочнатиот проект за деинституционализација на социјалните услуги. Преку отворање сервисни центри во повеќе општини, целта е да се работи на комплетна инклузија на лицата со попреченост за на полесен начин бидат прифатени во општеството.

„Јас сум сигурна дека во наредниот период ќе ја добиеме техничката поддршка која што е потребна, тие ги имаат соодветните консултанти, но исто така очекувам и голема соработка од страна на локалните самоуправи со цел имплементација на овие мерки кои што ќе бидат предвидени како развој на социјални услуги најблиску до граѓаните.“ вели  Мила Царовска, министерка за труд и социјална политика.

„Во исто време да работиме заедно со заедницата за да можеме и граѓаните да ги внесеме во овие процеси затоа што, верувајте ми, од овие деца овде човек може да научи само да биде подобар човек од тоа што е.“ изјави Петре Шилегов, градоначалник на Град Скопје .

Националната стратегија за деинституционализација почна да се спроведува од минатата година. Тогаш министерството за труд и социјала започна со трансформација на големите институции, а повеќе дечиња со попречености ги вдомија во мали групни домови.

Фото: Фиат Страда за американскиот пазар!!

Италијанската автомобилска компанија ФИАТ го претстави пикапот направен специјално за американскиот пазар.

Станува збор за моделот на ФИАТ Страда, пикапо кој со дизајнот потресува на малку поголемиот пикап, Торо.

Предниот дел на автомобилот е истакнат поради големиот натпис ФИАТ, а од страна има тенки светла со интегрирани ЛЕД дневни светла.

Засега нема фотографија од внатрешноста на пикапот.  

Страда го движи 1,4 литарски бензински мотор, ќе биде достапен и економичен 1,3 литарски мотор со петостепен  мануелен менувач.

Ваков модел најверојатно нема да биде присутен на пазарот во Европа.

Фото: Фатална русокоса за врските со фудбалер и филозоф

Атрактивната Алехандра Маглиети е поранешна девојка на поранешната фудбалска ѕвезда на Њукасл Јонас Гутиерез.

 Русокосата убавица со јавноста сподели интересни поединости од нивниот на моменти убав, но и на моменти ужасен однос.

Поранешната девојка на Аргентинскиот фудбалер открила детали од љубовниот живот со познатиот фудбалер.

Алехандра била замолени да ги спореди врските со фудбалерот со онаа со филозофот, поради тоа што имала момчиња од двете полиња.  

-Филозофот траеше пократко, но ние би го правеле тоа почесто,а врската со фудбалерот беше подолга, но ние тоа би го правеле помалку. Филозофот со мене би разговарал за Ниче. Секогаш би зборувал за него, одговорила Алехандра.

Инаку сексапилната русокоса и легендата на Њукасл ја завршиле љубовната романса во 2019 година, по пет години заеднички живот. Мелгалети остана со Гутиерез за време на неговата битка со карциномот на тестисите.

Роби Вилијамс по четврти пат стана татко!!

Британската музичка ѕвезда Роби Вилијамс и неговата сопруга Ајда Филд по четврти пат станале родители. 

Благодарејќи и на сурогат мајка тие го добија синот Бу Бенедикт . Познатата двојка ја изненади јавноста со оваа информација бидејќи никој не очекувал вакво нешто.

Роби и Ајда на Инстаграм објавија фотографија на која се гледаат голите нозе на нивниот син.

Покрај фотографијата Ајда напишала дека таа и Роби го добиле синот благодарејќи и на истата „неверојатна“ сурогат мајка која на свет ја донесе и нивната ќерка Коко.

Ајда и Роби кои се во брак од 2020 година не зборуваат многу за својот приватен живот.

притисни ентер