Без струја утре повеќе делови на Скопје

 Без електрична енергија утре во периодот од 08:00 до 12:00 часот ќе бидат корисниците од улиците со броевите: 406, 415, 500 и Т-мобаил Марино, во Општина Илинден.

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, без струја денеска во периодот од 08:30 до 14:00 часот ќе бидат корисниците од улицата „Гаврил Константиновиќ", Општина Аеродром.

Во периодот од 08:30 до 17:00 часот, ќе бидат корисниците од селата Јаболци, Осинчани, Елово, Малчишта, Патишка Река, Црн Брв, Дражилово, Нова Брезница, како и ХПП ПЦЦ Хидро, Сателитскиот центар, Ловиштето „Јасен", Каменоломот „Рудокоп" и останатите стопански и нестопански објекти во тој реон, во Општина Сопиште.

Без струја во период од 08:05 до 15:30 часот, корисниците од улиците 19, 38, 9, 8, 7, 15, 13, 14, ТИРЗ-Пумпа „Илинден", ЗИК- Пумпа Илинден и објектите од непосредна околина, во Општина Илинден.

Во период од 08:30 до 12:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците од улиците „Миле Поп Јорданов„, броевите: 25 и 42-а, Јуриј Гагарин броевите: 29 и 35 и хотелот „Гранит", Општина Карпош.

Без струја во период од 09:00 до 14:00 часот, ќе останат корисниците од улицата „Питу Гули", во Општина Центар, додека во период од 09:00 до 13:00 часот и корисниците од улицата „Михајло Апостолски" (поранешна Каирска) од бројот 2 до бројот 16 и објектите во непосредна близина., во Општина Карпош.

Во период од 09:00 до 13:00 часот, корисниците од улицата „Скупи" и подулиците: со бројот 12 и 20 и објектите во непосредна близина, во Општина Карпош.

Без струја во период од 09:00 до 12:00 часот, ќе бидат и корисниците во кругот на поранешна „Стаклара" и објектите во непосредна близина, во Општина Кисела Вода. 

Масовна акција за чистење на скопските општини по повод Светскиот ден на чистењето

 Масовна акција за генерално чистење на сите скопски општини ќе се спроведе денеска во организација на Град Скопје и ЈП „Комунална хигиена"-Скопје. 

Во рамки на акцијата ќе бидат отстранети и графитите со навредлива содржина, што промовираат говор на омраза, верска и етничка нетрпеливост.

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ и директорот на ЈП „Комунална хигиена"-Скопје, Абдусамед Шабани,ќе го означат почетокот на оваа акција.

Акцијата ќе се одвива од денеска до 24 септември, а во секоја општина ќе бидат поставени специјални садови во кои граѓаните ќе можат да го остават кабастиот отпад – стариот мебел и отпадот од електронската и електричната опрема.

Видео: Колинда облече боксерски ракавици и тренираше со „UFC“ шампионот

Хрватската претседателкаКолинда Грабар Китарович моментално е на турнеја во САД.

Таа во Њу Јорк ќе учествува на 74. заседание на Генералното собрание на ОН но претходно поседи неколку места во Америка.

Таа беше во Кливленд каде се сретна со „UFC“ шампионот во тешка категорија Стипе Миочиќ, кој има хрватски корени.

Миочиќ ја угостил претседателката во теретаната во која тренира а од неа на поклон добил хрватски дрес со број 10.

Потоа Колинда и Стипе облекле боксерски ракавици и направиле мал тренинг.

Еве и видео од тоа како претседателката боксува:

Паника меѓу патниците, авионот паѓал повеќе од девет километри

Патниците не летот на „Делта еирлајнс“доживеале шок затоа што авионот паѓал повеќе од девет километри.

За време на летот дошло до проблем со притисокот во кабината, соопшти авио компанијата, чиј авион на релација од Атланта до Форт Лодердејл  е пренасочен во Тамп на Флорида каде безбедно слетал.

Маски со кислород искочиле од плафонот на авионот, а потоа следел хаос меѓу патниците, вели еден од патниците за телевизијата „WSB“.

Една од стјуардесите повеќе пати на разгласот ги замолила луѓето да не паничат, но тоа не помогнало.

Се уште не се знае причината за ненадејниот пад на авионот, но леталото е моментално на испитување.

притисни ентер