Канал 5: Вонредни вести од иднината, февруари 2022, протести на улиците на Скопје!

Собранието е пред најважната одлука за нашата земја, а огромна маса протестира на скопските улици. Ова се вонредните вести на Канал 5 за 9ти Февруари 2022 год.  

Денес е 9ти Февруари 2022 год, проследете ги вонредните вести на Канал 5 !

За утре , 10ти Февруари 2022 год. е закажана итна собраниска седница, на која прва и единствена точка ќе биде гласање за „кладилница ливче или компјутер“.

За оние кои можеби не се сеќаваат, станува збор за седница која започна во Октомври 2019 год , и се уште трае расправата меѓу пратениците за дилемата дали Катица Јанева своерачно го напишала дописот до Јовески во 2019 год. на ливче од кладилница, или пак дописот бил отпечатен на компјутер и донесен однадвор во затворот во Шутка.

Народните претставници утре ќе мораат конечно да гласаат, и доколку со трипетинско мнозинство изгласаат дека Јанева своерачно го напишала дописот на ливче од кладилница, се отвара конечна можност Јовески да замине во пензија.

За жал, оваа сериозна кривично-правна дилема од 2019 год. предизвика огромен финансиски и безбедносен проблем кој датира од моментот кога Јанева го испрати дописот до Јовески во далечната 2019 год. Оттогаш, секојдневно, роднини и пријатели на еден несреќник протестираат на скопските улици, а до денес ниту пратениците ниту пак Владата на Македонија не знаат како да се справат со овие проблеми.

Како што информиравме, Јанева наводно го напишала дописот на ливче од кладилницата „Црвен картон“ , ливче кое било во сопственост на друг притвореник, кој на „првата “ страна на ливчето испишал 18 натпревари сите со коефициент преку 3.00, за кој очекувал , доколку ги погоди сите натпревари, да добие фантастични 3 милијарди евра.

Семејството и пријателите на овој осомничен несреќник се веќе трета година на улица, барајќи правда за ливчето и обвинувајќи дека некој од Владата уште во 2019 год го уплатил тоа ливче со тие 18 натпревари, што се смета за директна причина за растот на БДП во првиот квартал на 2020 година за неверојатни 9,5 %!

Владата на Македонија изминативе 3 години упорно ги негираше овие обвинувања за злоупотреба на среќата на еден притвореник , тврдејќи дека растот на БДПто е резултат на одличниот интернет бизнис за продажба кој Владата го започнала со именувањето на екс министерката за Финансии од таа 2019 год.

Како и да е, утре очекуваме конечна завршница на оваа сага поврзана со дописот на Јанева до Јовески, како и можно завршување на протестите кои траат веќе 3 години.

( текстот е козерија/фикција )

Приведен скопјанецот што нападна лекар на токсикологија

Родителот кој вчера физички нападна дежурен лекар на Клиниката за токсикологија е пронајден и приведен.

Станува збор за 32 годишен скопјанец со иницијали С.И. против кого ќе биде поднесена пријава, информираат од полицијата. Нападнатиот лекар е во добра здравствена состојба. Тој се здобил со неколку хематоми и исеченици, а откако му била укажана помош бил пуштен дома.

Инцидентот се случил кога родителот го однел своето малолетно дете на преглед, а докторот му кажал дека тие не работат со деца помали од 14 години и треба да се обратат на Педијатрија, информираше директорот на Клиниката за Токсикологија Нагип Зумбери.

Лекарите од оваа Клиника кои ги контактираше Канал 5 велат дека често се мета на напад, а нема кој да ги одбрани, истото го потврди и директорот Зумбери, кој рече дека иако повеќе пати добивале ветувања уште немаат обезбедување.

Осуда за нападот и расчистување на случајот преку Фејсбук побара и министерот за здравство Венко Филипче. Тој пред неколку недели во емисијата “Само вистина” рече дека проблемот лежи во недоволниот број на вработени во службата за обезбедување во Клиниката.

“Ние имавме повеќе состаноци и со преставници на МВР. Веќе има една служба во рамките на Клиничкиот центар која не е функционалана, затоа што нема доовлен број на луѓе кои се распределени на неколку места и тоа не е доволно бидејќи Клиниката е голема и фреквенцијата на луѓе е голема која доаѓа во овие болници. Имаме план сериозно внимание ќе обрнеме сега овој период кој што доаѓа, се полека заживува и ги заживуваме проектите кои ги запревме.” истакна Венко Филпче – Министер за здравство .

Според законот, следи казна од 1-10 години затвор за нанесување тешка телесна повреда на здравствен работник. Тој кој ќе нападне или сериозно се заканува дека ќе нападне здравствен работник – парична казна или казна затвор до 3 години.

-За жал, ова не е прв ваков инцидент, лекарите често се изложени на вербални и физички напади. Да не заборавиме дека овие луѓе се грижат за нашите блиски и спасуваат човечки животи. – напиша министерот.

Законот за основно образование по скратена постапка пред пратениците

Собранието денеска во рамки на продолжението на 12-та седница расправаше за Дополнетиот предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за основното образование, по скратена постапка.

Министерката за образование и наука Мила Царовска ги образложи законите за основно и за средно образование. Потсети дека за законот за основно образаование се дисутирало многу на комисијата и смета дека сите одредби од Предлог-законското решение и измената на законот за основно обрзаование се јасни.

– Утврдуваме одредена уредба која во вонредни околности ќе може да ја носи Владата се со цел да го уреди траењето на часовите, бројот на наставните денови во одредена година се со цел да се воспостави ова како механизам кој првпат ќе биде поставен во законот. Целта на оваа уредба ќе биде технички да ја уреди школската година во текот на таа година кога имаме вонредни околности. Првпат се воведува правото на учење од далечина, кое досега не било регулирано, рече Царовска.

Посочи дека учењето од далечина нема да се случува само во вонредни околности, со осовременување на образовниот систем може да се смета дека овој тип на платформа ќе биде корисна и за учениците и за континуирано учење на наставниците.

Пратеничката Благица Ласоска од ВМРО-ДПМНЕ рече дека се работи за Дополнет предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за основното образование бидејќи собраниската Комисија за образование и наука одлучи да прифати еден амандман од СДСМ.

– Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа воздржано зошто нашите два амандмана кои беа многу конструктивни, а се со цел да се разреши состојбата во основното образование, немаше слух кај парламентарното мнозинство и не беа прифатени. Нашата воздржаност по однос на одредбите на законот за основно образование е од тие причини, потенцира Ласоска. Додаде дека како опозиција со тоа што поднеле само два амандмана покажале конструктивност и висока свесност за состојбите во кои се наоѓа нашето образование воопшто, особено основното образованието.

Според неа, во една ваква состојба не може да има политички игри и додаде оти сите присутни во салата и сите семејства во земјава се засегнати од одлуките во образованието. Посочи дека нивните амандамни се однесуваат на тоа дека треба Владата на учениците да им обезбеди компјутери и интернет во основните училишта и не било прифатено.

Пратениците од опозицијата укажуваа на недостатоците во образованието, на тоа што работела досега, како што велат, „старо-новата Влада". Сметаат дека ја нема дијагнозата, големата слика во основното образование во состојба на Ковид-19, ги нема профилите на наставниците. Посочија дека 40 илјади ученици немаат компјутери и ќе треба да останат дома и да гледаат ТВ. Според нив, тоа е дискриминација.

Прашаа зошто не почна учебната година на време, дали ќе почне на 1 октомври, зошто нема да има скрининг на наставниците. Зошто досега не биле мапирани регионите со помалку заболени од коронавирус, како и училиштата каде нема основни услови за одржување хигиена, што е со образовните и лични асистенти на учениците со посебни потреби…

Пратеник Арбер Адеми и поранешен министер за образование и наука посочи на досега реализираните активности во образованието, како донесените законски уредби за децата да не ја изгубат учебната година, која како што рече, заврши успешно. Потсети на проектот ТВ училница што се емитуваше преку националната телевизија и додаде оти наставниците сериозно се ангажирале во целиот процес.

Адеми рече дека тој и пратеничктата група на ДУИ ќе дадат поддршка на ова законско решение. Укажа дека измените се потребни, неопходни и изрази надеж дека епидемиолошката слика во земјава ќе се подобри и сите ученици да се вратат во училиште.

Халил Снопче од Алијанса за Албанците смета дека овој предлог-закон за основно обрзаование има за цел пренесување на сите ингеренции на Владата, а се запоставуваат Парламентот и општинските совети. Според него, Владата треба да има последен збор, но со согласност од локалната самоуправа бидејќи, како што рече, тие знаат најдобро што се случува во училиштата, инфраструктура и сл. , дека блок дотациите не се доволни за решавање на елементарните проблеми во нормални услови. Укажа дека досега онлајн наставата во земјава не се одвивала како што треба и била неуспешна.

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза до 16 часот и најави дека ќе работат и по 18 часот.

Заеднички патроли против уништување на јавните добра во општина Карпош

Мешовитите патроли биле договорени како теренска активност на последната седница на Локалниот совет за превенција.

Општина Карпош почнува со акција за организирање мешовити патроли во сите населби, кои ќе ги посетуваат пофреквентните места (детски игралишта, маалски паркови, спортски терени, платоа и училишни дворови) и ќе мапирааат различни облици на насилно однесување по населбите.

Како што соопшти Општина Карпош, во овие патроли, кои од утре (22.09), ќе се организираат два пати во неделата, ќе учествуваат претставници од Општина Карпош, СВР Скопје, Полициска станица – Карпош и претставници од родителските совети при основните училишта.

Основната цел, велат од Општината, е да се пресретне деструктивното однесување на некои посетитители, причините зошто свесно се уништува урбаната опрема, реквизитите и да се спречат овие девијантни појави во заедницата.

Мешовитите патроли биле договорени како теренска активност на последната седница на Локалниот совет за превенција. Службите на локалната самоуправа досега, често пати констатираат свесно уништување на јавните добра, а со овие мешовити патроли ќе се делува на превенција и едукација на граѓаните кои ги посетитуваат и користат јавните површини.

притисни ентер