Медицинска сестра раскажала дека Шумахер е свесен

Францускиот весник Ле Паризиен објави дека Мајкл Шумахер во понеделникот стигнал со хеликоптер од Женева во болница во Париз на третман за примање матични клетки.

Германските медиуми пишуваат дека ова не е првпат славниот Германец да се лекува на оваа париска клиника. Тој пристигнувал барем двапати со хеликоптер и бил пријавен во болницата под лажно име.

Ле Парисиен денес пишува дека Шумахер бил свесен за време на овие третмани, а ги цитира и зборовите на неименуваната медицинска сестра од болницата.

„Да, јас се грижам за него  и можам да ве уверам дека е свесен“, изјавила сестрата.

Францускиот весник додава дека Шумахер го посетил шефот на Ферари, Жан Тод, кој ја напуштил болницата по 45 минути. Одговорен  за неговото лекување во париската болница е Филип Менашче, 50-годишен доктор од Германија.

Инаку ,  легендарниот возач на Формула 1, имаше страшна несреќа на 29 декември 2013 година. Мајкл и неговиот син Мик се скијаа во францускиот зимски центар  Марибел. Во еден момент, Германецот излезе од патеката и се удри од карпа .

Падна и ја удри главата на каменот, и без оглед на неговата кацига, последиците беа драматични. Информациите за реалниот живот на Мајкл Шумахер се чуваат во тајност.

притисни ентер