Дебитираше „џебната ракета“ на Хонда

Ова е продукцискта верзија од моделот „е“ која е речиси идентична како прототипот од ова возило кое беше претставено во март.

Хонда „е“ ја имапше својата светска премиера на актуелниот франкфуртшки авто- саем. Кога ќе се појави во продажба, купувачите на овој модел ќе можат да одберат помеѓу две опции за моторот.

Основниот модел ќе користи електромотор од 136 коњски сили, додека помоќната изведба ќе биде опремена со електричен агрегат од 156 коњски сили. Од Хонда се пофалија дека помоќниот модел убрзува од 0 до 100 км/ч за околу 8 секунди.

Батериите се со капацитет од 35,5 киловат часови а јапонскиот произведувач тврди дека се меѓу најкомпактните во класата. Според фабричките податоци, Хонда „е“ со едно полнење на батеријата може да помине до 220 км, па како што велат од компанијата, овој автомобил е совршен за возење во урбани средини.

Благодарение на можноста за брзо полнење, за само 30 минути ќе можете да ја наполните батеријата до 80%.

Хонда „е“ има погон на задните тркала и мали камери наместо ретровизори кои се вградени во вратите.

Ентериерот е идентичен како кај прототипот од овој модел а е впечатлив по тоа што е потполно модерен со дигитална командна табла составена од два 12,3 инчни екрани осетливи на допир.

Од Хонда соопштуваат дека веќе е отворена книга за нарачки за приоритетни купувачи на одбрани пазари, како што се Британија, Германија, Франција и Норвешка а цената на автомобилот се уште не е објавена.

Фото: Манекенка го истакна трудничкиот стомак

Убавата манекенка Бар Рафаели по трет пат е бремена. Атрактивната русокоса на улиците на Милано гордо го покажа трудничкиот стомак.

Израелската убавица  Бар рафаели која некогаш беше во врска со големиот холивудски заводник Леонардо Дикаприо, во бракот со бизнисменот Aди Езро го очекува третото дете. Бар и Ади веќе имаат две ќерки Лив и Ел.

Топ моделот  во опуштено издание сега е фотографирана на шопинг во Милано., а во преден план е нејзиниот стомак.

Фото: На Бред Пит годините не му можат ништо!!!

Холивудскиот актер Бред Пит ги „излуде“ жените од целиот свет. Годините не му можат ништо.

Славниот актер уште еднаш докажа дека за него годините се само обична бројка.

Во фотосесија за насловната страница на магазинот „ GQ" Бред само потврди дека како минуваат годините тој излгеда се подобро и подобро.

Фотографиите многу брзо се појавија на социјалните мрежи и буквално предизвикаа хаос.

Иако холивудскиот заводник е длабоко влезен во шестата деценија од животот тој и понатаму ги воодушевува жените со својот изглед.

Многу коментираат дека 55- годишниот Бред е како виното. Што постар тоа подобар.

Листа на најбогатите во „белиот спорт“ на светот!!

Спортската индустрија во последните неколку децении е една од најбогатите, спортистите посебно во последните 20-тина години заработуваат многу пари.

 Ако мислите дека најбогати спортисти се фудбалерите се лажете, тенисерите котираат многу подобро од што мислите.

Најбогат во светото на „белиот спорт“ е легендарниот тенисер а сега менаџер  од Романија, Јон Циријак. Тој е еден од првите Романци која се појавил на листата на милијардери на Форбс. Неговото богатство се проценува на 1,1 милијарда долари.

Тенисерот со најголем број на Грен слем трофеи, славниот Швајцарец Роџер Федерер е вториот најбогат учесник во светскиот тенис со богатство од 450 милиони долари. Федерер покрај трофеите заработи и вистинско богатство пред се од спонзорите. Според финансиските стручњаци богатството на Федерер во следните години сигурно двојно или тројно ќе се зголеми.

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е трет на оваа листа . Богатсвотот на српскиот тенисер се проценува на 200 милиони долари.

Зад Ѓоковиќ на листата на најбогати во „белиот спорт“ се Марија Шарапова со 195 мил. долари, Рафаел надал со 180, колку што е проценето богатството и на Серена Вилијамс. Високо котираат и Андре Агаси со 175, Енди мареј со 165 мил, Пит Сампрас со 150 и Џон Мекинро со 100 милиони долари.

притисни ентер