Единаесетта хуманитарна акција на Амбасадата на САД и Црвениот крст

Веќе 11 години Амбасадата на САД во Скопје заедно со колегите и пријателите од цела Северна Македонија ја организираат оваа крводарителска акција, и акција за собирање прехрамбени продукти, а бројката на учесници постојано се зголемува.

 Во рамки  на одбележувањето на Американскиот Национален ден на служба и сеќавање, а во чест на жртвите, преживеаните и сите оние кои помогнаа во справување со последиците од терористичките напади на 11 септември, Амбасадата на САД во земјава, во соработка со Црвениот крст на град Скопје и со Институтот за трансфузиона медицина денеска организира крводарителна акција и акција за собирање на прехранбени продукти.

На овој ден, рече амбасадорот на САД во земјава Кејт Брнз, се сеќаваме дека речиси 3.000 лица ги загубија своите животи за време на терористичките напади и им оддаваме почит обидувајќи се да направиме нешто добро за нашата заедница.

-Веќе 11 години Амбасадата на САД во Скопје заедно со колегите и пријателите од цела Северна Македонија ја организираат оваа крводарителска акција, и акција за собирање прехрамбени продукти, а бројката на учесници постојано се зголемува. Горди сме што сме партнери со Црвениот крст и Институтот за трансфузиона медицина да обезбедиме поддршка што спасува преку дарување крв, како и поддршка за оние на кои им е потребна во Северна Македонија преку донации во храна и парични средства, рече Брнс, во пригодното обраќање пред присутните на акцијата што се одржува во американската Амбасада.

Оваа акција, според неа, е извонреден пример како едно општество, луѓе со различно потекло, различни политички убедувања се соединиваат да направат позитивна промена.

-Освен што порасна, акцијата прерасна и во симбол на партнерство помеѓу нашите две земји. Таа е скромен начин да ја изразиме нашата благодарност на луѓето во Северна Македонија за партнерството и поржртвуваноста во речиси дведецениската борба против насилниот екстремизам, истакна американската амбасадорка.

Генералниот секретар на Црвениот крст на Република Македонија Саит Саити истакна дека со оваа заедничка иницијатива со која се дава помош и поддршка на ранливите категории, но воедно се гради континуитет преку кој се унапредуваат нашите релации, се промовираат и поттикнуваат хуманост и солидарност и се мотивира заедницата.

-Чувството дека помагаш и даваш поддршка и си близу до оние на кои им е потребна помош, сите не прави поголеми личности. Токму такво се 2.200 крводарители кои изминативе 10 години на овие акции дарувале крв. Длабока почит и благодарност до сите донатори со чија поддршка од 12 тони храна и 250 илјади денари беа направени 1.880 пакети со прехрамбени производи со кои директно се помогнати 7.520 лица, рече Саити.

Претставничката на Институтот за трансфузиона медицина, Рада Грубович, вели дека крводарителските акции се од исклучитерлна важност бидејќи, како што рече, тоа е единствен начин да се дојде до крв која спасува човечки животи. Затоа, додаде, охрабрува фактот дека оваа акција секоја година е помасовна.

Преку оваа акција на служење на заедницата, донаторите ќе му помогнат на Црвениот крст да ги надополни резервите од крв и да обезбеди храна за загрозените семејства за претстојната зима.

Во акцијата се вклучуваат граѓани, припадници на Армијата, на дипломатскиот кор, општествениот живот, политичари, пратеници,

Одбележувањето на Националниот ден на служба и сеќавање почна во 2002 година, во чест на жртвите, преживеаните и сите оние кои помогнаа во справувањето со последиците од нападите на 11 септември. Во 2009, Конгресот на САД усвои сојузен закон со што го прогласи 11 септември за Национален ден на служба и сеќавање. 

Автобус удрил во брдо, 22 загинати

Најмалку 22 лица загинале, а 15 се повредени во сообраќајна несреќа на автобус во Пакистан. 

Автобусот на кого му откажале сопирачките додека се движел по планински пат на северозападот на Пакистан удрил во брдо, соопштила полицијата.

Според полицискиот извештај несреќата се случила во областа Чилас на патот меѓу градовите Скарду и Равалпиниди.

Непристапниот терен и недостатокот на опрема ги отежнуваат напорите на спасувачките екипи при извлекување на повредените.

Со автомобил се забил во џамија

Француската полиција уапсила маж кој со својот автомобил удрил во џамија во местото Колмар на североистокот на Франција, пренесе локалната управа на префектурата О-Ран.

Уапсениот возач на себе имал повредни нанесени со нож, но не е познато дали самиот се повредил или го нападнало друго лице.

Според изјавите на очевидци на несреќата , на кои се повикуваат локалните медиуми , возачот на автомобилот  извикувал „Алах акбар“.

Веднаш по инцидентот полицијата го затворила целиот реон околу џамијата.

Засега не е познато дали нападот е дело на терорист или е обид за самоубиство, наведува „Спутник“.

Зајакнати капацитетите на Работниот комитет за интеграција во НАТО

Работниот комитет за интеграција во НАТО имаше тренинг семинар во  Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ Ц. Маршал" во Гармишпартенкирхен.

Работниот комитет за интеграција во НАТО имаше тренинг семинар во  Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ Ц. Маршал" во Гармишпартенкирхен каде членовите на комитетот детално се запознаа со начинот на кој функционира НАТО во однос на внатрешните постапки и процедури на земјите членки.

Членовите на комитетот добија информации и искуства и од некои од поновите земји членки на Алијансата како што се Словенија, Словачка и Хрватска во однос на нивниот процес на интегрирање во НАТОи функционирањето како полноправна членка на НАТО.

– Оваа размена на искуства и добри практики ќе биде корисна бидејќи доаѓа во финалната фаза на интеграција во НАТО на нашата земја. Република Северна Македонија ќе биде 30-та земја членка на НАТО и тоа е неповратен процес. Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство во НАТО веќе е завршен во 22 земји членки на НАТО. Преостанатите седум земји членки ќе ја завршат ратификацијата согласно нивните домашни политички процеси, велат од владината прес- служба од каде вечерва информираа за овој треминг семинар.

Оттаму велат дека прашањето на полноправно членство е техничко, односно не се очекуваат никакви проблеми со ратификацијата во која била од земјите, единствено е прашање на време кога тоа ќе се случи, зависно од процедурите на институциите во земјите.

Полноправното членство ќе се заокружи кога ќе се заврши ратификацијата на протоколот во сите земји членки, и финално кога ќе биде ратификуван во нашиот Парламент. Процесите на интеграција на последните земји членки траеле од година до година ипол.

Работниот комитет за НАТО интеграција е интер-институционална работна група која е задолжена за изработка и имплементација на Програмата за континуирани реформи за членство во НАТО. Тоа е оперативното работно тело што ги има обврските за подготвува на Република Северна Македонија за членство во НАТО. /МИА

притисни ентер