Единаесетта хуманитарна акција на Амбасадата на САД и Црвениот крст

Веќе 11 години Амбасадата на САД во Скопје заедно со колегите и пријателите од цела Северна Македонија ја организираат оваа крводарителска акција, и акција за собирање прехрамбени продукти, а бројката на учесници постојано се зголемува.

 Во рамки  на одбележувањето на Американскиот Национален ден на служба и сеќавање, а во чест на жртвите, преживеаните и сите оние кои помогнаа во справување со последиците од терористичките напади на 11 септември, Амбасадата на САД во земјава, во соработка со Црвениот крст на град Скопје и со Институтот за трансфузиона медицина денеска организира крводарителна акција и акција за собирање на прехранбени продукти.

На овој ден, рече амбасадорот на САД во земјава Кејт Брнз, се сеќаваме дека речиси 3.000 лица ги загубија своите животи за време на терористичките напади и им оддаваме почит обидувајќи се да направиме нешто добро за нашата заедница.

-Веќе 11 години Амбасадата на САД во Скопје заедно со колегите и пријателите од цела Северна Македонија ја организираат оваа крводарителска акција, и акција за собирање прехрамбени продукти, а бројката на учесници постојано се зголемува. Горди сме што сме партнери со Црвениот крст и Институтот за трансфузиона медицина да обезбедиме поддршка што спасува преку дарување крв, како и поддршка за оние на кои им е потребна во Северна Македонија преку донации во храна и парични средства, рече Брнс, во пригодното обраќање пред присутните на акцијата што се одржува во американската Амбасада.

Оваа акција, според неа, е извонреден пример како едно општество, луѓе со различно потекло, различни политички убедувања се соединиваат да направат позитивна промена.

-Освен што порасна, акцијата прерасна и во симбол на партнерство помеѓу нашите две земји. Таа е скромен начин да ја изразиме нашата благодарност на луѓето во Северна Македонија за партнерството и поржртвуваноста во речиси дведецениската борба против насилниот екстремизам, истакна американската амбасадорка.

Генералниот секретар на Црвениот крст на Република Македонија Саит Саити истакна дека со оваа заедничка иницијатива со која се дава помош и поддршка на ранливите категории, но воедно се гради континуитет преку кој се унапредуваат нашите релации, се промовираат и поттикнуваат хуманост и солидарност и се мотивира заедницата.

-Чувството дека помагаш и даваш поддршка и си близу до оние на кои им е потребна помош, сите не прави поголеми личности. Токму такво се 2.200 крводарители кои изминативе 10 години на овие акции дарувале крв. Длабока почит и благодарност до сите донатори со чија поддршка од 12 тони храна и 250 илјади денари беа направени 1.880 пакети со прехрамбени производи со кои директно се помогнати 7.520 лица, рече Саити.

Претставничката на Институтот за трансфузиона медицина, Рада Грубович, вели дека крводарителските акции се од исклучитерлна важност бидејќи, како што рече, тоа е единствен начин да се дојде до крв која спасува човечки животи. Затоа, додаде, охрабрува фактот дека оваа акција секоја година е помасовна.

Преку оваа акција на служење на заедницата, донаторите ќе му помогнат на Црвениот крст да ги надополни резервите од крв и да обезбеди храна за загрозените семејства за претстојната зима.

Во акцијата се вклучуваат граѓани, припадници на Армијата, на дипломатскиот кор, општествениот живот, политичари, пратеници,

Одбележувањето на Националниот ден на служба и сеќавање почна во 2002 година, во чест на жртвите, преживеаните и сите оние кои помогнаа во справувањето со последиците од нападите на 11 септември. Во 2009, Конгресот на САД усвои сојузен закон со што го прогласи 11 септември за Национален ден на служба и сеќавање. 

Лавров : Мировниот план на Трамп прво треба да биде проценет од меѓународната заедница

Мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Израел и палестинските територии треба да се процени на меѓународно ниво пред објавувањето, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Русија, САД , Европската Унија и Обединетите нации треба да ги оценат предлозите на планот, рече Лавров, јави руската новинска агенција Интерфакс.

„Мораме да ги почекаме официјалните предлози и да видиме од прва рака каква позиција имаат директнио засегнатите страни “, изјави рускиот министер пред новинарите во Москва.

Во последниве години, Русија презеде сè поголема улога во посредувањето меѓу Израел и палестинската власт. Рускиот претседател Владимир Путин разговараше со израелскиот и со палестинскиот лидер минатата недела.

Трамп по средбата со израелескиот премиер Бенјамин Нетанјаху го објави планот на прес кнференција во Белата куќа.

Паника во Тирана и во Драч по силниот земјотрес (ВИДЕО)

Силен земјотрес е почувствуван во Тирана и Драч околу 21:15 часот.

Јачината  на земјотресот била  5,5 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во  Драч.

Земјотресот предизвика паника кај граѓаните кои ги напуштија своите домови, известуваат албанските медиуми .

На улиците на двата града имало интензивен сообраќа од жителите , кои се обидуваат да избегаат подалеку од градот.

Засега нема информации за повредени или за причинета штета .

Силен земјотрес од 5 степени по Рихер вечерва го погоди Драч- жителите бегаат во страв (ВИДЕО)

Вечерва во 21,15 часот Драч во соседна Албанија беше погоден од земјотрест од 5 степени по Рихтер. Земјотресот е пчуствуван и во западните делови на Македонија , во Дебарскиот регион.

Телеметриската сеизмолошка мрежа наМакедонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва, 28 јануари 2020 година, во 21 часот и 15 минути, регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа во соседна Република Албанија, во епицентралното подрачје Драч, 170 km југозападно од Скопје.

Според досегашните податоци, Рихтеровата локална магнитуда изнесува ML=5 степени, а почувствуван е во западните делови на Македонија, особено од населението во Дебар и околината со интензитет од III до IV степени, според Европската макросеизмичка скала, се наведува во соопштението од опсерваторијата. 

притисни ентер