Заев: Разочаран сум од исходот на лидерската, вратите за разговори остануваат отворени

Разочаран сум од исходот на лидерската средба и од однесувањето на Мицскоски и ВМРО – ДПМНЕ. 

Груевизам до доцна во ноќта, барање против секоја логика, против правдата, против ЕУ и НАТО, против граѓаните, вредностите, стандардите и принципите, вака премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција го оцени исходот од синоќешната лидерска средба и единствениот услов, кој, како што рече, го поставил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

-Разочаран сум од исходот на лидерската средба и од однесувањето на Мицскоски и ВМРО – ДПМНЕ. Имав некоја надеж дека е можно да ја сменат матрицата и да излезат од заложништвото на своите претходници. Но, за жал, тоа не се случи. Колку и да бидеме ние попусливи и копромисни во преговорите, на крајот, секојпат, постојано, кај Мицкоски сé се сведува на едно барање – амнестија или уништување, запирање и крај на случаите од претходниот режим. Се обидвме сé, да излеземе во пресрет на секое разумно барање или услови кои беа поставени, се потрудивме да гледаме низ очите на опозицијата, но се соочивме со невозможно барање – предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола, на ВМРО – ДПМНЕ, со закон да се запечати судбината и да запрат сите предистраги и истраги, криминалот да го заташкаме. Тоа не смееме да го дозволиме, таа црвена линија не смееме да ја поминеме, рече Заев, додавајќи дека  правда и правна држава мора да има и ќе има, нема компромис околу овие прашања.

Тој нагласи дека предметите од СЈО ќе продолжат да се процесуираат, но во суд, надвор од какво било политичко влијание, далеку од рацете на политичарите. Решението, пак, во однос на законот за обвинителството и натаму, единствено може да се бара во разговори со опозицијата.

-Се додека постојат шанси, треба да се остават отворени вратите за разговори. Секоја идеја, промисла или новина може да доведе до евентуално изнаоѓање решение. Во оваа прилика сакам и да апелирам, во пресрет на одлуката за добивање датум за преговори, опозицијата да увиди колку е важно да покажеме дека можеме да ги ставиме државните интереси над партиските. За кој било друг исход, освен добивање датум за преговори по сите напори, јасно е дека единствени виновници ќе бидат лидерот на ВМРО – ДПМНЕ и ВМРО – ДПМНЕ како партија. Таа одговорност ќе мора да ја прифатат, подвлече премиерот.

Власта, информира Заев, на лидерската предложила новото обвинителство да биде на исто ниво со обвинителството за организирал криминал и корупција. Дала, како што истакна, креативни решенија и предлози, можност опозицијата да се чувствува вградена во процесот и да верува во него. Но, на ВМРО-ДПМНЕ и било важно само да ги преземе предметите од СЈО, тие да дојдат во обвинителството чиј шеф ќе биде на нејзин предлог. Тоа е апсолутно недозволиво, потенцира премиерот, зашто не постои начин некој да гарантира дека токму тој шеф во еден момент нема да одлучи да ги поништи, повлече или одложи сите тие предмети.

-Жал ми е што Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ живеат заробени од страна на нивното претходно раководство. Тоа е мој впечаток. Не успеаја да видат дека сега е моментот сите да покажеме дека сме за правда и за правна држава. Целосно спротивно на принципот на правдата, бараат сите предмети од 30 јуни 2017 година да ги преземе обвинител избран од нивна страна. Се знае, со цел потоа да се доведат до уништување, запирање, заташкување, анулирање, затворање, да не се прецизира во законското решение што со предметите кои се во истражна или предистражна фаза. Ние понудивме формирање ново обвинителство кое ќе гони висока корупција, во кое првиот обвинител ќе се бира на предлог на опозицијата, но нив не ги интерсира борба против корупцијата, ги интересира да го спасат режимскиот криминал, истакна Заев.

Осигуравме, дополни, и сите предмети да преминат кај државниот јавен обвинител, Јовевски, независно во која постапка се. Практично, правдата да одлучува, не политичарите.

-Предложивме и Обвинителството за организирал криминал и корупција да остане како што е, не ние политичарите да менуваме обвинители на сред или почеток на мандат, Заев и Мицкоски да управуваат со обвинителството. Не. И тоа го осигуравме. Ново беше да се формира тоа ново обвинителство, за гонење висока корупцја, за да излеземе во пресрет на опозицијата, и да почне со истраги. Предлогот да дојде од опозицијата, да го бира Парламентот и на крај да го потврдува Советот на обвинители. Дававме право тоа обвинителство да биде финансиски независно и поддржано, и предлогот да дојде од опозицијата. И, да почне да формира случаи од сега натаму, но и од 2013, 2017 година зависно кога застарува некое кривично дело, да го гони и градоначалникот Заев од 2015 година или друга фигура од сегашната и претходната власт, да отвора предмети, појасни премиерот.

Одговорајќи на новинарски прашања во врска со барањето на ВМРО – ДПМНЕ за смена на обвинителката Русковска, објасни дека поединци не смеат да бидат пречка за ниту едно системско решение.

-Русковска води важни, актуелни предмети, но не може да го смените обвинителот ако тоа му текне на Заев или Мицкоски. Истрагата треба да трае до крај. Со евентуална смена на Русковска ќе пратиме порака дека се плашиме да не дојде до нас. Не е на политичарите да кажуваат каде води „Рекет" или која било друга истрага, наше е да обезбедиме независна истрага, а не да кажуваме дали „Рекет" води до Заев или Мицкоски, рече Заев. 

Трамп го откри адвокатскиот тим што ќе го брани на судењето пред Сенатот

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе биде застапуван следната недела во Сенатот на судењето за отповикување од тим на адвокати.

Меѓу адвокатите на Трамп е и поранешниот адвокат на О.Џ. Симпсон , Алан Дершовиц и специјалниот обвинител за процесот на отповикување на поранешниот претседател Бил Клинтон, Кен Стар.

Дершовиц (81) со децении е добро позната личност во американските правни кругови. Професорот од Харвард успешно го бранеше О.Џ. Симпсон, кој беше обвинет за убиство на сопругата и нејзината пријателка и за одбрана на финансиерот Џефри Епштајн под обвинение за сексуален напад.

Кен Стар е поранешен независен советник чија истрага го отвори патот за процесот на отповикување на Бил Клинтон во 1998 година. Во тоа време, Претставничкиот дом гласаше за повлекување, но беше ослободен од Сенатот по аферата на Клинтон со стажистката во Белата куќа,  Моника Левински.

Стар мораше да ја напушти функцијата претседател на универзитетот Бајлор, по истрагата што покажа дека овој универзитет неправилно го водел случајот за силување против еден од спортистите. Подоцна поднесе оставка и како професор по право на универзитетот.

Тимот на Трамп ќе биде предводен од советникот на Белата куќа, Пат Циполоне и личниот адвокат на Трамп, Џеј Секулоу.

Циполоне остро го бранеше претседателот за време на истрагата за отповикување и одби да ги достави документите и да им дозволи на сведоците да зборуваат , како што бараше Конгресот.

Секулоу ќе и помогне на одбраната како приватен адвокат на Доналд Трамп.

Воведните зборови во Сенатот се очекува да почнат во вторник.

БиХ се обврза дека нема да ја окупира Месечината и нема во вселената да користи нуклеарно оружје

Босна и Херцеговина се обврза дека нема да ја окупираат  Месечината или други небесни тела.

Тоа е дел од документот ратификуван вчера на седницата на парламентарното собрание на БиХ во Сараево.

Тоа е договор на принципите што ги регулираат активностите на земјата во истражување и употреба на вселената, вклучително и Месечината и другите небесни тела.

„Правилата за употреба на вселенските ресурси би можеле да почекаат, барем додека не бидат решени земните“, изјави Мирко Шаровиќ, член на Српската демократска партија (СДС) во Собранието на Босна и Херцеговина, за Радио Слободна Европа (РСЕ).

Меѓу другото, БиХ го ратификува договорот со обврска да не користи нуклеарно оружје во вселената.

Во договорот се вели дека универзумот, вклучително и Месечината и другите небесни тела, не подлежат на национално присвојување врз основа на тврдења за суверенитет, преку користење или окупација, или со какви било други средства.

Тоа е меѓународен договор, а некои парламентарци велат дека не е приоритетен. Еден од нив е пратеникот Шемсудин Мехмедовиќ, од Партијата за демократска акција (СДА).

„Додека земјата губи огромен број луѓе, испраќаме млада работна сила во Европа, ние се справуваме со вселенски проблеми што апсолутно не не интересираат, но мора да бидат усогласени со некои европски принципи“, вели Мехмедовиќ.

Кина со најниска стапка на наталитет во последните 70 години

Стапката на наталитет во Кина се спушти на најниско ниво од основањето на Народна Република пред 70 години, и покрај попуштањето на строгата политика на едно дете.

Во 2019 година имало 10,48 раѓања на илјада жители, најмалку од 1949 година, соопшти кинеското биро за статистика. Бројот на деца родени во 2019 година опадна за 580 илјади и изнесува 14,65 милиони.

Стапката на наталитет на Кина опаѓа со години, што е предизвик за втората по големина економија во светот.

Но, со помалку раѓања, смртноста е исто така помала, па кинеското население порасна на 1,4 милијарди луѓе минатата година.

Намалениот број на раѓања предизвикува загриженост за „демографската бомба“ затоа што намалениот број на работоспособни луѓе ќе мора да поддржи поголем број пензионери.

Стапката на наталитет на Кина е помала од стапката на наталитет на САД во 2017 година, кога последен пат е забележана, со 12 раѓања на илјада луѓе. Според Светска банка, во 2017 година глобалната стапка била 18,65 раѓања на илјада.

Во 1979 година, кинеската влада воведе политика на едно дете за спречување на растот на населението. Повреда на законот се казна за  семејствата, со губење работа или со принуда жената да има абортус.

Но, мерката предизвика голема нерамнотежа на половите, па денес во Кина има 30 милиони повеќе мажи отколку жени. Во 2015 година, сепак, Пекинг им овозможи на семејствата да имаат две деца, но тоа не ја зголеми стапката на наталитет, објави Би-Би-Си.

Економијата на Кина порасна за 6,1 процент во 2019 година, што е најспоро во речиси 30 години, под притисок од трговската војна со САД, покажаа официјалните податоци.

И покрај тоа што ланскиот раст бил побавен отколку во 2018 година, кога активностите пораснаа за 6,6 проценти, тој сепак останал во рамките на целниот опсег на Владата од шест до 6,5 проценти, соопшти Бирото за статистика.

притисни ентер