Штрајкуваат со глад рударите во Зеница, интервенирала и итната помош

Десетици рудари почнаа штрајк со глад во рудникот во Зеница, БиХ, со барање за исплата на заостанатите плати.

Поради тешката состојба на рударите , интервенирала и итната медицинска помош , но штрајкот не го прекинуваат.

Рударите во рудникот за јаглен во Зеница деенска решија да останат во јамите за да протестираат против одложувањето на исплатата на платите, а заради лошата здравствена состојба на дел од нив, екипите на брзата помош мораа вечерва да интервенираат за да им помогнат на најмалку тројца рудари на кои им се слошило.

Десетици рудари од првите две смени влегоа во јамите на рудниците Страњани и Стара јама во текот на денот, но по работното време одбиваа да заминат и најавија дека ќе останат во јамите додека не се исполнат нивните барања.

Тие ја донесоа одлуката откако преговорите меѓу нивните претставници и претставниците на владата на Федерацијата на БиХ беа завршени без договор во Сараево во текот на денот.

Претседателот на синдикатот на рударите, Нијаз Вардо изјави денеска дека рударите попладне излегоа на штрајк со глад во Старата пештера.

Сметките за рудникот Зеница беа блокирани поради акумулираниот даночен долг кој надминува 70 милиони евра, така што на рударите не им е исплатена августската плата.

Министерот за енергија, рударство и индустрија на Федерацијата на БиХ, Нермин Зиндиќ, по преговорите со претставниците на рударите рече дека сегашната состојба е неодржлива, но истакна дека не е одговорност на владата, туку на администрациите на рудниците и „Електропривреда БИХ“ во кои работат.

Тој рече дека рудникот Зеница со години бил непрофитабилен бидејќи има загуби од 100 евра за тон јаглен.

Претставниците на синдикатот на рударите најавија дека би можеле да излезат на штрајк од 13 септември, доколку до тогаш нивните плати не бидат исплатени.

Автобус удрил во брдо, 22 загинати

Најмалку 22 лица загинале, а 15 се повредени во сообраќајна несреќа на автобус во Пакистан. 

Автобусот на кого му откажале сопирачките додека се движел по планински пат на северозападот на Пакистан удрил во брдо, соопштила полицијата.

Според полицискиот извештај несреќата се случила во областа Чилас на патот меѓу градовите Скарду и Равалпиниди.

Непристапниот терен и недостатокот на опрема ги отежнуваат напорите на спасувачките екипи при извлекување на повредените.

Со автомобил се забил во џамија

Француската полиција уапсила маж кој со својот автомобил удрил во џамија во местото Колмар на североистокот на Франција, пренесе локалната управа на префектурата О-Ран.

Уапсениот возач на себе имал повредни нанесени со нож, но не е познато дали самиот се повредил или го нападнало друго лице.

Според изјавите на очевидци на несреќата , на кои се повикуваат локалните медиуми , возачот на автомобилот  извикувал „Алах акбар“.

Веднаш по инцидентот полицијата го затворила целиот реон околу џамијата.

Засега не е познато дали нападот е дело на терорист или е обид за самоубиство, наведува „Спутник“.

Зајакнати капацитетите на Работниот комитет за интеграција во НАТО

Работниот комитет за интеграција во НАТО имаше тренинг семинар во  Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ Ц. Маршал" во Гармишпартенкирхен.

Работниот комитет за интеграција во НАТО имаше тренинг семинар во  Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ Ц. Маршал" во Гармишпартенкирхен каде членовите на комитетот детално се запознаа со начинот на кој функционира НАТО во однос на внатрешните постапки и процедури на земјите членки.

Членовите на комитетот добија информации и искуства и од некои од поновите земји членки на Алијансата како што се Словенија, Словачка и Хрватска во однос на нивниот процес на интегрирање во НАТОи функционирањето како полноправна членка на НАТО.

– Оваа размена на искуства и добри практики ќе биде корисна бидејќи доаѓа во финалната фаза на интеграција во НАТО на нашата земја. Република Северна Македонија ќе биде 30-та земја членка на НАТО и тоа е неповратен процес. Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство во НАТО веќе е завршен во 22 земји членки на НАТО. Преостанатите седум земји членки ќе ја завршат ратификацијата согласно нивните домашни политички процеси, велат од владината прес- служба од каде вечерва информираа за овој треминг семинар.

Оттаму велат дека прашањето на полноправно членство е техничко, односно не се очекуваат никакви проблеми со ратификацијата во која била од земјите, единствено е прашање на време кога тоа ќе се случи, зависно од процедурите на институциите во земјите.

Полноправното членство ќе се заокружи кога ќе се заврши ратификацијата на протоколот во сите земји членки, и финално кога ќе биде ратификуван во нашиот Парламент. Процесите на интеграција на последните земји членки траеле од година до година ипол.

Работниот комитет за НАТО интеграција е интер-институционална работна група која е задолжена за изработка и имплементација на Програмата за континуирани реформи за членство во НАТО. Тоа е оперативното работно тело што ги има обврските за подготвува на Република Северна Македонија за членство во НАТО. /МИА

притисни ентер