По две недели во вселената, рускиот робот Федор се врати на Земјата (ВИДЕО)

По кусиот престој во Меѓународната вселенска станица , рускиот робот со големина и облик на човек , наречен Федор , се врати на Земјата.

За вереме на двонеделниот престој на Меѓународната вселенска станица Федор помина голем број тестови , со цел да се утврди дали има услови за да се користи за тешки задачи во вселената.

Самот патување до станицата  беше еден вид тест, бидејќи роботот се најде сам во вселенското летало Сојуз , така што можеше да се утврди дали е безбедно да се носи човечки екипаж до вселената со ова летало.

Лансирањето беше успешно, но леталото  се соочи со тешкотии кога пристигнаа на неговата дестинација и не беше во можност да слета на станицата заради, како што подоцна беше утврдено, докинг проблем на  станицата. Така, роботот пристигна на станицата четири дена по лансирањето, наместо планираните два.

Федор има голем број обуки на Земјата, вклучително и возење и ракување со оружје, но беше однесен во вселенската станица со задачи што обично ги вршат астронаутите, како што е управување со хардвер за поврзување.

По две недели, роботот се врати на Земјата, а по анализата ќе биде утврдено дали мисијата била успешна.

Фото: Манекенка го истакна трудничкиот стомак

Убавата манекенка Бар Рафаели по трет пат е бремена. Атрактивната русокоса на улиците на Милано гордо го покажа трудничкиот стомак.

Израелската убавица  Бар рафаели која некогаш беше во врска со големиот холивудски заводник Леонардо Дикаприо, во бракот со бизнисменот Aди Езро го очекува третото дете. Бар и Ади веќе имаат две ќерки Лив и Ел.

Топ моделот  во опуштено издание сега е фотографирана на шопинг во Милано., а во преден план е нејзиниот стомак.

Фото: На Бред Пит годините не му можат ништо!!!

Холивудскиот актер Бред Пит ги „излуде“ жените од целиот свет. Годините не му можат ништо.

Славниот актер уште еднаш докажа дека за него годините се само обична бројка.

Во фотосесија за насловната страница на магазинот „ GQ" Бред само потврди дека како минуваат годините тој излгеда се подобро и подобро.

Фотографиите многу брзо се појавија на социјалните мрежи и буквално предизвикаа хаос.

Иако холивудскиот заводник е длабоко влезен во шестата деценија од животот тој и понатаму ги воодушевува жените со својот изглед.

Многу коментираат дека 55- годишниот Бред е како виното. Што постар тоа подобар.

Листа на најбогатите во „белиот спорт“ на светот!!

Спортската индустрија во последните неколку децении е една од најбогатите, спортистите посебно во последните 20-тина години заработуваат многу пари.

 Ако мислите дека најбогати спортисти се фудбалерите се лажете, тенисерите котираат многу подобро од што мислите.

Најбогат во светото на „белиот спорт“ е легендарниот тенисер а сега менаџер  од Романија, Јон Циријак. Тој е еден од првите Романци која се појавил на листата на милијардери на Форбс. Неговото богатство се проценува на 1,1 милијарда долари.

Тенисерот со најголем број на Грен слем трофеи, славниот Швајцарец Роџер Федерер е вториот најбогат учесник во светскиот тенис со богатство од 450 милиони долари. Федерер покрај трофеите заработи и вистинско богатство пред се од спонзорите. Според финансиските стручњаци богатството на Федерер во следните години сигурно двојно или тројно ќе се зголеми.

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е трет на оваа листа . Богатсвотот на српскиот тенисер се проценува на 200 милиони долари.

Зад Ѓоковиќ на листата на најбогати во „белиот спорт“ се Марија Шарапова со 195 мил. долари, Рафаел надал со 180, колку што е проценето богатството и на Серена Вилијамс. Високо котираат и Андре Агаси со 175, Енди мареј со 165 мил, Пит Сампрас со 150 и Џон Мекинро со 100 милиони долари.

притисни ентер