Претседател на проруска партија на Бугарија обвинет за шпионажа

Бугарското обвинителство го обвини за шпионажа Николај Малинов , претседател на Националното движење на русофили , изјави на брифинг главниот обвинител , Сотир Цацаров.

Малинов бил пуштен од притвор со кауција од 50 000 лева и му е забрането да ја напушта земјата.

Обвинителот исто така изјави дека бугарската Национална агенција за безбедност му забранила на поранешниот началник на РИС, Леонид Решетников влез во Бугарија наредните 10 години.

Чакаров рече дека обвинителите собрале докази дека Малинов наводно се ставал во служба на две странски организации со седиште во Руската Федерација: Здружение на двоглави орли и Рускиот институт за стратешки студии (РИС), јавува бугарската БТА.

Според заменик-јавниот обвинител Иван Гешев, Малинов работел во корист на двете организации скоро девет години, а во текот на изминатите три години се сретнал со тогашниот директор на РИС, Леонид Решетников и рускиот бизнисмен Константин Малофејев.

Истрагата спроведена последните денови откри бројни документи кои покажуваат дека Малинов добил пари за да обезбеди информации за политичката состојба во Бугарија и на Балканот, да организира релевантни настани и да формира политичка партија за да се бори за промена на геополитичките интереси на Бугарија.

При претресот, истражителите пронашле меморандум, напишан од Малинов на руски јазик, во кој се опишува потребата за геостратегиска преориентирање на Бугарија кон Русија и дека треба да се преземат мерки за да се постигне тоа.

Автобус удрил во брдо, 22 загинати

Најмалку 22 лица загинале, а 15 се повредени во сообраќајна несреќа на автобус во Пакистан. 

Автобусот на кого му откажале сопирачките додека се движел по планински пат на северозападот на Пакистан удрил во брдо, соопштила полицијата.

Според полицискиот извештај несреќата се случила во областа Чилас на патот меѓу градовите Скарду и Равалпиниди.

Непристапниот терен и недостатокот на опрема ги отежнуваат напорите на спасувачките екипи при извлекување на повредените.

Со автомобил се забил во џамија

Француската полиција уапсила маж кој со својот автомобил удрил во џамија во местото Колмар на североистокот на Франција, пренесе локалната управа на префектурата О-Ран.

Уапсениот возач на себе имал повредни нанесени со нож, но не е познато дали самиот се повредил или го нападнало друго лице.

Според изјавите на очевидци на несреќата , на кои се повикуваат локалните медиуми , возачот на автомобилот  извикувал „Алах акбар“.

Веднаш по инцидентот полицијата го затворила целиот реон околу џамијата.

Засега не е познато дали нападот е дело на терорист или е обид за самоубиство, наведува „Спутник“.

Зајакнати капацитетите на Работниот комитет за интеграција во НАТО

Работниот комитет за интеграција во НАТО имаше тренинг семинар во  Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ Ц. Маршал" во Гармишпартенкирхен.

Работниот комитет за интеграција во НАТО имаше тренинг семинар во  Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ Ц. Маршал" во Гармишпартенкирхен каде членовите на комитетот детално се запознаа со начинот на кој функционира НАТО во однос на внатрешните постапки и процедури на земјите членки.

Членовите на комитетот добија информации и искуства и од некои од поновите земји членки на Алијансата како што се Словенија, Словачка и Хрватска во однос на нивниот процес на интегрирање во НАТОи функционирањето како полноправна членка на НАТО.

– Оваа размена на искуства и добри практики ќе биде корисна бидејќи доаѓа во финалната фаза на интеграција во НАТО на нашата земја. Република Северна Македонија ќе биде 30-та земја членка на НАТО и тоа е неповратен процес. Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство во НАТО веќе е завршен во 22 земји членки на НАТО. Преостанатите седум земји членки ќе ја завршат ратификацијата согласно нивните домашни политички процеси, велат од владината прес- служба од каде вечерва информираа за овој треминг семинар.

Оттаму велат дека прашањето на полноправно членство е техничко, односно не се очекуваат никакви проблеми со ратификацијата во која била од земјите, единствено е прашање на време кога тоа ќе се случи, зависно од процедурите на институциите во земјите.

Полноправното членство ќе се заокружи кога ќе се заврши ратификацијата на протоколот во сите земји членки, и финално кога ќе биде ратификуван во нашиот Парламент. Процесите на интеграција на последните земји членки траеле од година до година ипол.

Работниот комитет за НАТО интеграција е интер-институционална работна група која е задолжена за изработка и имплементација на Програмата за континуирани реформи за членство во НАТО. Тоа е оперативното работно тело што ги има обврските за подготвува на Република Северна Македонија за членство во НАТО. /МИА

притисни ентер