Њујорк Тајмс: Новак е тешко повреден , можеби ќе му треба операција

Најдобриот тенисер на светот , Новак Ѓоковиќ го предаде мешот против Вавринка и така го заврши настапот на УС Опен.

Незадоволните српски навивачи тогаш го испратија со свиркање , но состојбата не е толку едноставна. Според новинарот на Њујорк Тајмс, Кристофер Клари, Новак има нова тешка повреда.

„Ноле може да биде надвор од терените долго време, особено ако мора да се подложи на операција или ако неговата повреда бара одмор“, пренесува Клери.

Ѓоковиќ во моментов е во Швајцарија каде го лекува повредено рамо на една клиника, а операцијата може да биде неизбежна, тврди американскиот новинар.

По УС Опен, Новак најави враќањето во Србија, каде ќе се опорави од повредата и ќе се подготвува за турнирот во Токио.

притисни ентер