Се запали Иранка зашто и бил забранет влез на стадион

Жена од Иран се запали пред да и биде изречена пресудата и казната затвор зашто сакала да гледа фудбалски натпревар на стадион.

29- годишната жена , која локалните медиуми ја нарекоа ,,Сахар” , била уапсена во март , откако се обидела да влезе на стадионот во Техеран . На жените во Иран им е строго забрането да гледаат натпревари со мажи , што е директно кршење на правилата на ФИФА. Иронично е и тоа што стадионот на кој сакала да влезе се вика ,,Азади” , што во превод значи ,,Слобода”.

Сахар била уапсена и осудена на шест месеци затворска казна , поради наводно навредување на полицајците. Претходно била пуштена со кауција , но минатата недела пресудата била потврдена , поради што таа се запалила во судницата.

Вчера жената им подлегнала на повредите. На социјалните мрежи денеска во Иран се објавени илјадници киоментари со изрази за сочуство кон Сахара и осуда кон властите.

Капитенот на иранската фудбалска репрезентација, Масуд Шохаи, на Инстаграм и  оддаде почит на починатата навивачка: „Како што сме шокирани денес од ограничувањето на правата на жените во Иран, идните генерации Иранци ќе бидат потресени што на жените во нашата земја некогаш не им беше дозволено да влезат на фудбалските стадиони“.

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино во јуни се закани со санкции доколку не им се дозволи на жените да влезат на фудбалските стадиони.

Автобус удрил во брдо, 22 загинати

Најмалку 22 лица загинале, а 15 се повредени во сообраќајна несреќа на автобус во Пакистан. 

Автобусот на кого му откажале сопирачките додека се движел по планински пат на северозападот на Пакистан удрил во брдо, соопштила полицијата.

Според полицискиот извештај несреќата се случила во областа Чилас на патот меѓу градовите Скарду и Равалпиниди.

Непристапниот терен и недостатокот на опрема ги отежнуваат напорите на спасувачките екипи при извлекување на повредените.

Со автомобил се забил во џамија

Француската полиција уапсила маж кој со својот автомобил удрил во џамија во местото Колмар на североистокот на Франција, пренесе локалната управа на префектурата О-Ран.

Уапсениот возач на себе имал повредни нанесени со нож, но не е познато дали самиот се повредил или го нападнало друго лице.

Според изјавите на очевидци на несреќата , на кои се повикуваат локалните медиуми , возачот на автомобилот  извикувал „Алах акбар“.

Веднаш по инцидентот полицијата го затворила целиот реон околу џамијата.

Засега не е познато дали нападот е дело на терорист или е обид за самоубиство, наведува „Спутник“.

Зајакнати капацитетите на Работниот комитет за интеграција во НАТО

Работниот комитет за интеграција во НАТО имаше тренинг семинар во  Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ Ц. Маршал" во Гармишпартенкирхен.

Работниот комитет за интеграција во НАТО имаше тренинг семинар во  Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ Ц. Маршал" во Гармишпартенкирхен каде членовите на комитетот детално се запознаа со начинот на кој функционира НАТО во однос на внатрешните постапки и процедури на земјите членки.

Членовите на комитетот добија информации и искуства и од некои од поновите земји членки на Алијансата како што се Словенија, Словачка и Хрватска во однос на нивниот процес на интегрирање во НАТОи функционирањето како полноправна членка на НАТО.

– Оваа размена на искуства и добри практики ќе биде корисна бидејќи доаѓа во финалната фаза на интеграција во НАТО на нашата земја. Република Северна Македонија ќе биде 30-та земја членка на НАТО и тоа е неповратен процес. Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство во НАТО веќе е завршен во 22 земји членки на НАТО. Преостанатите седум земји членки ќе ја завршат ратификацијата согласно нивните домашни политички процеси, велат од владината прес- служба од каде вечерва информираа за овој треминг семинар.

Оттаму велат дека прашањето на полноправно членство е техничко, односно не се очекуваат никакви проблеми со ратификацијата во која била од земјите, единствено е прашање на време кога тоа ќе се случи, зависно од процедурите на институциите во земјите.

Полноправното членство ќе се заокружи кога ќе се заврши ратификацијата на протоколот во сите земји членки, и финално кога ќе биде ратификуван во нашиот Парламент. Процесите на интеграција на последните земји членки траеле од година до година ипол.

Работниот комитет за НАТО интеграција е интер-институционална работна група која е задолжена за изработка и имплементација на Програмата за континуирани реформи за членство во НАТО. Тоа е оперативното работно тело што ги има обврските за подготвува на Република Северна Македонија за членство во НАТО. /МИА

притисни ентер