Иднината на „Ѕ“ класата, луксузниот електричен Мерцедес „EQS“

Мерцедес на автомобилскиот саем во Франкурт го изложи концептот за луксузна лимузина на електричен погон.

На овогодинешниот франкфуртски саем ќе бидат претставени голем број на електромобили па и Мерцедес не заостанува зад конкурентите. Се работи за луксузна лимузина наречена Визија „EQS“.

Овој концепт во себе има електромотор од 476 коњски сили а електричната енергија се складира во батерии со капацитет од 100 киловат часови. Како што е соопштено, автомобилот забрзува од 0 до 100 км/ч за помалку од 4,5 секунди а неговата максимална брзина е 200 км/ч.

Мерцедес тврди дека автономијата на ова лимузина е околу 700 километри со полна батерија.

Автомобилот има слеани линии, а комбинацијата на бои и стилски детали се слични како кај другите електрични концепти од овој германски произведувач. Внатрешноста е футуристички дизајнирана и наменета е за удобно да се превезуваат 4 патници од кои секој е сместен во сопствено седиште.

Најмногу внимание привлекува елегантната командна табла која со својот дизајн потсетува на јахта. Во централната конзола доминира огромен дигитален екран а овој автомобил нема да има традиционални копчиња и прекинувачи.

Од напредните технологии се издвојува системот за автономно возење од трети степен, предвиден пред се да му ги олесни на возачот долгите патувања по автопати.

Фото: Манекенка го истакна трудничкиот стомак

Убавата манекенка Бар Рафаели по трет пат е бремена. Атрактивната русокоса на улиците на Милано гордо го покажа трудничкиот стомак.

Израелската убавица  Бар рафаели која некогаш беше во врска со големиот холивудски заводник Леонардо Дикаприо, во бракот со бизнисменот Aди Езро го очекува третото дете. Бар и Ади веќе имаат две ќерки Лив и Ел.

Топ моделот  во опуштено издание сега е фотографирана на шопинг во Милано., а во преден план е нејзиниот стомак.

Фото: На Бред Пит годините не му можат ништо!!!

Холивудскиот актер Бред Пит ги „излуде“ жените од целиот свет. Годините не му можат ништо.

Славниот актер уште еднаш докажа дека за него годините се само обична бројка.

Во фотосесија за насловната страница на магазинот „ GQ" Бред само потврди дека како минуваат годините тој излгеда се подобро и подобро.

Фотографиите многу брзо се појавија на социјалните мрежи и буквално предизвикаа хаос.

Иако холивудскиот заводник е длабоко влезен во шестата деценија од животот тој и понатаму ги воодушевува жените со својот изглед.

Многу коментираат дека 55- годишниот Бред е како виното. Што постар тоа подобар.

Листа на најбогатите во „белиот спорт“ на светот!!

Спортската индустрија во последните неколку децении е една од најбогатите, спортистите посебно во последните 20-тина години заработуваат многу пари.

 Ако мислите дека најбогати спортисти се фудбалерите се лажете, тенисерите котираат многу подобро од што мислите.

Најбогат во светото на „белиот спорт“ е легендарниот тенисер а сега менаџер  од Романија, Јон Циријак. Тој е еден од првите Романци која се појавил на листата на милијардери на Форбс. Неговото богатство се проценува на 1,1 милијарда долари.

Тенисерот со најголем број на Грен слем трофеи, славниот Швајцарец Роџер Федерер е вториот најбогат учесник во светскиот тенис со богатство од 450 милиони долари. Федерер покрај трофеите заработи и вистинско богатство пред се од спонзорите. Според финансиските стручњаци богатството на Федерер во следните години сигурно двојно или тројно ќе се зголеми.

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е трет на оваа листа . Богатсвотот на српскиот тенисер се проценува на 200 милиони долари.

Зад Ѓоковиќ на листата на најбогати во „белиот спорт“ се Марија Шарапова со 195 мил. долари, Рафаел надал со 180, колку што е проценето богатството и на Серена Вилијамс. Високо котираат и Андре Агаси со 175, Енди мареј со 165 мил, Пит Сампрас со 150 и Џон Мекинро со 100 милиони долари.

притисни ентер