Легендата се враќа, пристигна новиот Дефендер

Потполно новиот Дефендер е замена за класичниот модел кој престана да се произведува пред три години.

Стариот Дефендер замина во легендите во 2016-та која после седум децении е завршено сериското производство на возилото кое од своето настанување па до крај имаше препознатлив „коцкаст “ изглед, со повремени промени во каросеријата.

Ленд Ровер пред неколку години сепак одлучи да прекине да го произведува класичниот Дефендер и на купувачите да им понуди помодерна верзија, која и понатака ќе биде извонредна за теренски возења како неговиот претходник.

Новиот модел и понатака има „коцкаста“ силуета, со поедини стилски елементи инспирирани од дизајнот на оригиналниот автомобил.Сепак, Ланд Ровер ги ублажи острите линии, што најмногу може да се воочи на предната страна.

На почетокот на купувачите ќе им бидат понудени само два дизел мотори а подоцна и 4 цилиндарски бензинец, како и бензинец со 6 цилиндри и благ хибриден погон.

Ланд Ровер планира во 2020-та на пазарот да претстави плаг-ин хибрид Дефендер.

Основниот дизел мотор е 2.0 кубни сантиметри со 200 коњски сили, а они кои сакаат повеќе моќ, ќе можат да одберат агрегат со иста зафатнина но со 240 коњски сили.

Основната бензинска верзија ќе има 2.0 мотор со 300 коњски сили, а врвот на понудата е споменатито 6-цилиндарски 3.0 мотор со благ хибриден погон и вкупна сила од 400 коњски сили.

Ланд Ровер претстави две каросериски изведби „90“ со три врати и поголемата „110“ со 5 врати и 7 седишта. Силата од моторот се пренесува на сите 4 тркала со перманентен 4х4 погон, а како опција може да се нарача и систем со воздушни амортизери. Во тој случај автомобилот се издигнува 30 центиметри.

Од Ланд Ровер тврдат дека новиот Дефендер можа да помини низ водена препрека која е длабока 90 центиметри.

Внатрешноста и понатака е конзервативно дизајнирана, со едноставни правоаголни облици и прави линии но сепак изобилува со луксуз и современа технологија, вклучувајќи и 10 инчен екран за мултимедија.

Новиот Дефендер ќе биде претставен пред публиката на Саемот за автомобили во Франкфурт кој за претставниците на медиумите започнува денес а обичните посетители ќе можат да го посетат од четврток 12-ти септември.

Фото: Манекенка го истакна трудничкиот стомак

Убавата манекенка Бар Рафаели по трет пат е бремена. Атрактивната русокоса на улиците на Милано гордо го покажа трудничкиот стомак.

Израелската убавица  Бар рафаели која некогаш беше во врска со големиот холивудски заводник Леонардо Дикаприо, во бракот со бизнисменот Aди Езро го очекува третото дете. Бар и Ади веќе имаат две ќерки Лив и Ел.

Топ моделот  во опуштено издание сега е фотографирана на шопинг во Милано., а во преден план е нејзиниот стомак.

Фото: На Бред Пит годините не му можат ништо!!!

Холивудскиот актер Бред Пит ги „излуде“ жените од целиот свет. Годините не му можат ништо.

Славниот актер уште еднаш докажа дека за него годините се само обична бројка.

Во фотосесија за насловната страница на магазинот „ GQ" Бред само потврди дека како минуваат годините тој излгеда се подобро и подобро.

Фотографиите многу брзо се појавија на социјалните мрежи и буквално предизвикаа хаос.

Иако холивудскиот заводник е длабоко влезен во шестата деценија од животот тој и понатаму ги воодушевува жените со својот изглед.

Многу коментираат дека 55- годишниот Бред е како виното. Што постар тоа подобар.

Листа на најбогатите во „белиот спорт“ на светот!!

Спортската индустрија во последните неколку децении е една од најбогатите, спортистите посебно во последните 20-тина години заработуваат многу пари.

 Ако мислите дека најбогати спортисти се фудбалерите се лажете, тенисерите котираат многу подобро од што мислите.

Најбогат во светото на „белиот спорт“ е легендарниот тенисер а сега менаџер  од Романија, Јон Циријак. Тој е еден од првите Романци која се појавил на листата на милијардери на Форбс. Неговото богатство се проценува на 1,1 милијарда долари.

Тенисерот со најголем број на Грен слем трофеи, славниот Швајцарец Роџер Федерер е вториот најбогат учесник во светскиот тенис со богатство од 450 милиони долари. Федерер покрај трофеите заработи и вистинско богатство пред се од спонзорите. Според финансиските стручњаци богатството на Федерер во следните години сигурно двојно или тројно ќе се зголеми.

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е трет на оваа листа . Богатсвотот на српскиот тенисер се проценува на 200 милиони долари.

Зад Ѓоковиќ на листата на најбогати во „белиот спорт“ се Марија Шарапова со 195 мил. долари, Рафаел надал со 180, колку што е проценето богатството и на Серена Вилијамс. Високо котираат и Андре Агаси со 175, Енди мареј со 165 мил, Пит Сампрас со 150 и Џон Мекинро со 100 милиони долари.

притисни ентер