Џонсон пресече : Излегуваме од ЕУ до 31. октомври без никакво одложување

И покрај донесениот закон со кој се забранува излез на Британија од ЕУ без договор , премиерот Борис Џонсон е дециден дека одложување ќе нема.

Иако парламентот донесе одлука за одложување на излезот на Британија од ЕУ откако ќе биде донесен нов договор за Брегзит, Џонсон уште еднаш децидно рече дека ќе нема одложувања.

„Премиерот беше многу јасен кога рече дека ќе ја извади земјата од Европската унија до 31 октомври без„ ако “или„ но “. Тој повеќе нема да се согласи на бесмислени одложувања“, се вели во соопштението од кабинетот на Џонсон откако законот со кој се забранува излез на Британија без договор го потврди и кралицата Елизабета II.

Пратениците ќе гласаат доцна во понеделник за предлогот на премиерот Џонсон за предвремени избори, со кои тој се обидува да избегне одложување на Брегзитот , но најверојатно парламентот ќе го отфрли ова барање.

Излезот од ЕУ, најдраматичниот геополитички потег на Велика Британија во последните децении, останува под знак прашалник повеќе од три години по нејзиниот референдум во 2016 година, а можните исходи вклучуваат повеќе сценарија од напуштање без договор до целосно занемарување на исходот од референдумот .

Според законот одобрен денес од кралицата Елизабета Втора, премиерот мора да побара одложување на Брегзит до 2020 година, освен ако во меѓувреме не се постигне нов договор со Брисел.

Затоа е нејасно кој ќе биде следниот потег на премиерот Џонсон, бидејќи лидерите на ЕУ велат дека немаат добиено нови предлози, а премиерот е решен да го спроведе Брегзит до 31 октомври, а во спротивно тоа би значело „трајно оштетување на довербата во демократијата.“

Во исто време, ирскиот премиер Лео Варадкар во понеделникот му рече на Џонсон во Даблин дека „во отсуство на прифатлива алтернатива, договорот без„ бекстоп “не е договор за Ирска“.

Кабинетот на Џонсон не прецизираше кои се „можните решенија“, но премиерот е убеден дека до самитот на ЕУ на 17 и 18 октомври има доволно време да се постигне нов договор.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер