Пијанечко-малешевска свадба во Делчево

Во Делчево се одржува 13. манифестација „Пијанечко-малешевска свадба”, во организација на Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев". 

Под превезот на старите свадбарски обичаи, денеска на стар автентичен својата љубов ја крунисаа младите Наталија Богатинова и Александар Петровски од Делчево.

На почетокот од денешните активности, тие беа примени од градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски кој посакувајќи им долг и среќен заеднички живот, им врачи парична награда на младите.

-Во оваа пригода сакам да го истакнам значењето на почитувањето на традицијата, која го чува нашиот идентитет, посебно свадбарските обичаи од Пијанец, кои под влијание на новото време се во опасност од исчезнување. Традиционалната Пијанечко-малешевска свадба ги афирмира и чува од заборав свадбарските обичаи од нашиот крај. На младоженците им посакувам долг и среќен заеднички живот и многудетно семејство, рече Трајковски.

На приемот кај градоначалникот, освен младите и сватовите, денеска беа и делегации од културно-уметнички друштва од Јагодина, Бургас и од Турција.

Свадбарските адети ќе продолжат за време на свадбарскиот ручек, а на летната сцена фолклористи од земјава и странство ќе настапуваат на 43-иот Меѓународен фолклорен фестивал. Саемот на храна, кој е инкорпориран во оваа манифестација со цел да се афирмираат и старите делчевски рецепти за храна e во организација на „Тернипе-МК" со поддршка на Општина Делчево. /МИА

ДСЗИ: Од 16 јули до 13 ноември за Бојан Јовановски евидентирани 25 прегледи

 Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) соопшти дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата која се наоѓа во рамки на КПУ Затвор Скопје, а е дел од ЈЗУ Здравствен дом Скопје.

Надзорот, како што посочуваат од ДСЗИ следел по објавените информации во електронските медиуми од страна на адвокатите на Бојан Јовановски, кои обвинуваат за лекарска негрижа, во однос на неговата здравствена состојба.

Од извршениот увид во медицинската документација притворениот Ј.Б. прв пат побарал лекарска помош на ден 16 јули, при што е прегледан и ординирана му е терапија. Во периодот од 16 јули до 13 ноември за пациентот евидентирани се вкупно 25 прегледи, при што се издавани специјалистички и болнички упати до здравствени установи на секундарно и терциерно ниво (болнички здравствени установи), информираат од ДСЗИ.

При тоа, како што се наведува, упатите се давани со претходно медицинско известување до надлежниот суд за добивање на согласност за понатамошно лекување, но во дел од случаите пациентот е пратен со Итна медицинска помош до одредена здравствена установа во интерес на побрзо добивање здравствена услуга, за што постои уредна евиденција.

Од извршениот вонреден инспекциски надзор, не се констатирани недостатоци во надлежности на ДСЗИ, стои во соопштението. 

ВМРО-ДПМНЕ: Три години Владата ги игнорира барањата на глувите

Зоран Заев и СДСМ не покажаа грижа за глувонемите лица. Три години владата на СДСМ ги игнорира барањата на глувите.

Додатокот за глувонеми лица, воведен од владата на ВМРО-ДПМНЕ не беше зголемен, а толкувачите на знаковиот јазик исто така често се оставаат без примања.Игнорантниот однос на оваа власт кон глувонемите ги револтира и маргинализира.

Водени од начелото на еднаквост гарантирано и со Уставот на Република Македонија ВМРО-ДПМНЕ ги прифаќа барањата на глувонемите и во програмата за предвремените парламентарни работи ќе предвиди, а по избори новата влада ќе реализира:

-Покачување на додатокот за глувонеми лица од 4000 на 6000 денари, односно негово покачување за 50%.

-Измени во Законот за знаковен јазик со кои ќе се префрлат сите толкувачи под Министерството за правда, воведување на сервисни центри кои ќе им обезбедат толкувачи за глувите лица за сите нивни потреби, организирање на редовни обуки за изуување на знаковен јазик, како што е предвидено заради остручување на доволен број на толкувачи кои ќе можат да ги опслужуваат глувите лица, предвидување на буџет за ангажирање на толкувачи во судовите, обвинителствата и МВР.

Глувонемите заслужуваат третман кој нема да дозволи да се чувствуваат маргинализирани. ВМРО-ДПМНЕ во идната програма ќе има мерки и проекти за сите категории граѓани. По 12 април следува обнова.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

ЕПП синоќа на собирот во Загреб донесе резолуција за југоисточна Европа

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собирот во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на југоисточна Европа.

Документот, предложен од хрватската демократска заедница, ги повикува европските институции и земјите-членки да ги почнат преговорите за пристапување со Скопје и тирана што е можно поскоро.

Документот, исто така, повикува да се охрабрат реформите во Србија, Црна Гора, Албанија, Македонија, Босна и Херцеговина и Косово, така што тие земји ќе ги исполнат критериумите за влез во Унијата што е можно поскоро.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Христијан Мицковски  кој присуствуваше на собирот  во Загреб се сретна со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Борисов објави видео од почетокот на  средбата

притисни ентер