Чудна материја слична на гел нашол кинескиот ровер на Месечината (ВИДЕО)

Кинескиот лунарен ровер Јуту2 (Зајак од жад 2) на Месечината наишол на мистериозна материја слична на гел.

На дното на еден мал и неодамна настанат кратер на спротивната страна на Месечината , роверот нашол светлечка материја , која кинеската вселенска агенција го опишала како ,,гел што таинствено светка”. Иако кинеските научници не објавиле за што точно станува збор, астрофизичарите сметаат дека станува збор за стакло настанато поради силен удар , по што е создаден и самниот кратер.

Научниот тим кој управува со роверот „Јуту 2“ се подготвувал на 28 јули, три дена по почетокот на двонеделниот лунарен ден, да го подготват роверот за „попладневна пауза“, процес што го штити чувствителниот дел од механиката од прегревање кога сонцето е директно над роверот.

Но, Ју Тиани, член на кинескиот научен тим, за време на анализата на снимката видел дека има нешто необично во кратерот. Така, истражувачите решиле да го одржат роверот, подолго вртејќи го директно кон центарот на кратерот за да се добие подобар преглед на интересниот наод.

Таму виделе заслепувачка супстанција , различна по боја, форма и текстура од околниот предел.

По дополнителното откривање на кратерот, Роверот бил испратен на попладневна пауза, а потоа повторно ставен во акција за време на попладневното сонце за да може да ја испита необичната материја од што е можно поблизу. Во овој период, тој го испитал кратерот користејќи видлив и близок-инфрацрвен спектрометар (VNIS), кој ја анализира светлината рефлектирана од разни површини за да се утврди хемискиот состав.

Резултатите од анализата на спектрометарот сè уште не се познати, но површината на Месечината е прилично суво подрачје, така што веројатно е дека роверот всушност пронашол зацврстен стопен материјал од супстанца слична на гел.

Јуту 2 беше вратен на мирување на 7 август, за време на затемнувањето, бидејќи работи на соларна енергија. Роверот  се активира на почетокот на следниот лунарен ден, на 25 август, и го продолжи своето патување кон запад, во потрага по нови откритија.

Во врска со гелот се смета дека ударот бил толку силен што веројатно ја пробил  надворешната кора на Месечината и ја истиснал содржината од нејзината внатрешност.

Собраните примероци од содржината на материјата можат да им дадат на научниците подобар увид во внатрешната структура и историјата на нашиот природен сателит.

Зголемете го бројот на лајкови на Инстаграм со неколку ситни трикови

Доколку користите Инстаграм не е лошо да знаете некои ситни трикови кои ќе ви помогнат да добиете уште повеќе лајкови на фотографиите кои ги објавувате.

Истражувачите на Универзитетот Роуан во Њу Џерски открилче дека филтрите во објавените селфи фотографии можат да го смалат бројот на лајкови.

„Бројот на лајкови беше помал за селфињата објавени со филтри како стикери или прекумерна употреба на филтри во боја, во споредба со селфињата без такви филтри“, објаснува докторката Сејон Хонг , која го водела истражувањето.

Од друга страна, објавување на фотографии на кои сте на работа или се бавите со некое хоби може да ви помогне во тоа да добиете поголем број лајкови.

„Исто така, слфињата кои пружат додатни информации за поединците во облик на социјални знакови, како што се професионален идентитет или социјален статус, можат да се сфатат како силна намера за интеракција со другите корисници“, додава таа.

Во студијата истражувачите анализирале 1.873 селфиња. Обраќале внимание на бројот на лајкови, дали се користени филтри и што се наоѓа на фотографијата, пренесува „Мирор“.

БМВ има нов хибрид кој е идеален за низ град

Баварскиот произведувач БМВ го претстави  „X2 xDrive25e“ плаг ин хибридот.

БМВ уште во септември го електрифицираше „X1“, а сега ист третман доби и кросоверот „Х2“. Срцето на хибридниот погонски систем е сочинето од троцилиндарски 1.5 литарски турбо- бензин мотор со 125 коњски сили кој прача сила на предна осовина со помош на 6 брзинскиот автоматски менувач.

На бензинскиот мотор му помага електромотор со 95 коњски сили, кој е на задните тркала, со што е овозможен погон на двете осовини кога автомобилот работи во хибриден режим. Вкупната комбинирана сила на хибридниот систем изнесува 220 коњски сили.

Доколку за возење се користи само електрична енергија, ова БМВ се движи со заден погон. Благодарение на литиум- јонската батерија од 10 киловат часа, автомобилот може да прејде и до 56 километри на струја, пред таа да се испразни, а тогаш се вклучува бензинскиот мотор.

Овој автомобил може да забрза од 0 до 100 км/ч за 6,8 секунди, додека максималната брзина е 195 км/ч. Кога се вози само на струја, максималната брзина која овој автомобил може да ја постигне е 135 км/ч.

Фото: Нејмар до уши вљубен во преубавата Русинка Катерина!!

Најскапиот светски фудбалер, Бразилецот Нејмар е заљубен до уши! Британскиот „Сан“ тврди дека асот на ПСЖ збудалел по убавата и атрактивна Русинка Катерина Сафарова.

Нејмар и Катерина се „пријатели“ на социјалните мрежи на кои имаат и неколку заеднички фотки.

Убавата Русинка воопшто не крие дека ги следи мечевите на клубот на Нејмар,  Пари Сен Жермен.

Тие двајца сепак не потврдуваат дека се во врска иако „Сан“ се пофали и уверува дека Нејмар и Катерина веќе некое време се во врска.  

притисни ентер