Рускоска: Во исказот на Камчев, Заев е споменат само еднаш

Екс извршниот директор на Т-мобиле, Жарко Луковски, чие име се спомена на ауди снимките на „Ла Верита“ денеска дал исказ во Обвинителството.

Зоран Заев во записникот е споменат само еднаш – кога Камчев кажа дека рекетот го пријавил кај премиерот, открива главната обвинителка за случајот „Рекет“, Вилма Рускоска, прашана за содржината на исказот, кој Орце Камчев го дал во Обвинителството за организиран криминал. Првата страница од исказот пред четири дена протече во јавноста, а дел од медиумите пренесоа дека во останатиот дел од записникот се споменува дека и Заев бил инволвиран во случајот. Сепак, Рускоска ваквите пишувања ги оцени како дезинформации.

Таа претходно нагласи дека првата страница која протече во јавноста е веродостојна, а денеска потврди дека продолжува да се трага по лицето кое го лиферувало документот. Исклучена е можноста тоа да е токму Камчев.

За медиумите и новинарите кои го пренесоа нецелосниот дел од исказот на Камчев, а во текстот споменуваа имиња на политичари, тужби најавија премиерот Зоран Заев, министрите Радмила Шекеринска и Никола Димитров, како и пратеничката Фросина Ременски. Сепак, досега тужби не се поднесени. Новинарските здруженија побараа медиумите да ги почитуваат професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби.

,,Согласно законските прописи, од порталите и лицата кои ширеа дезинформации ќе биде побарано да се извинат. Доколку согласно закон не го сторат тоа, следуваат правни дејства против овие лица и портали за клевета и навреда.

Рускоска откри и дека активно се работи на истрагата за „Рекет“. Според нејзината проценка не е вистински момент за првоосомничениот, Боки 13, да биде повикан на распит, а откри и дека Обвинителството веќе има одговори и за најголемата енигма – каде завршил дел од парите од торбата Луј Витон.

Токму од причина да се придобијат дополнителни сознанија, вчера одново бил сослушан Орце Камчев, а денеска, во својство на сведок, тоа го стори и екс-директорот на Телеком, Жарко Луковски. Неговото име беше споменато во аудио-разговорите што ги објави „Ла Верита“, а воедно е меѓу осомничените во случајот на СЈО – „Базни станици“, кој го води обвинителката Лиле Стефанова.

Порно актерка ги возбуди фудбалските навивачи (ФОТО)

Во текот на изминатиот викенд, завршија натпреварите во италијанската Серија Б, а крајот на сезоната го означи враќањето на Салернитана по 23 години во највисокиот ранг.

Навивачите на италијанскиот клуб од градот Салерно бурно го прославија пласманот во Серија А, а фотографијата од прославата на една од навивачките го обиколи светот.

Италијанските медиуми наскоро објавија дека атрактивната дама што ја рекламираат светските медиуми е всушност 40-годишната порно актерка Присила Салерно.

"Во добро и лошо, вашата кума секогаш ќе биде таму. Моето срце чука забрзано за местото во Серија А, следната година сме шампиони", напишала Присила и објавила фотографии од прославата на својот Инстаграм профил.

Австријка стана хит поради еластичноста, си сипува чај со нозете (ВИДЕО)

Стефани Милингер од Австрија стана хит на социјалните мрежи. Нејзиниот Инстаграм е полн со фотографии и видеа кои покажуваат колку е еластична.

Флексибилната 28-годишна Австријка го витка своето тело на навидум незамисливи начини, а својот талент го покажа и во германската верзија на шоуто Суперталент.

"Главно добивам различни реакции. Луѓето или коментираат дека работите што ги правам се глупави и дека го ризикувам мојот живот поради кликови или ме поддржуваат затоа што го работам она што го сакам. Јас само сакам да покажам што сум способна да направам", изјави Стефани за Метро.

Таа исто така пронашла интересен начин да сипува чај, а научила и да слика и држејќи ги четките со прстите на нозете.

Трамп ја зајакнува позицијата во неговата партија, ја смени од важна позиција Лиз Чејни

Доналд Трамп денеска го потврди своето влијание врз републиканците со исфрлањето од партискиот врв на Лиз Чејни, која  не ја толерира.

Таа конзервативна лидерка „нема личност и не направи ништо добро за нашата политика и за нашата земја“, коментира поранешниот претседател на САД и поранешен магнат за недвижнини.

Со затворено гласање за само неколку минути, 212 републиканци во Претставничкиот дом ја тргнаа Чејни од позицијата трета по ранг во пратеничката група на републиканците.

„Немаше многу гласови“ за да ја поддржат, изјави пред новинарите пратеникот од Флорида, Бајрон Доналдс, кој гласаше за нејзино разрешување.

„Ќе направам се што е во моја моќ да се осигурам дека поранешниот претседател никогаш повеќе да не влезе во Овалната соба“, одговори Лиз Чејни веднаш по гласањето.

„На земјата и треба силна републиканска партија заснована врз главните принципи на патриотизам и ветувам дека ќе дадам се од себе партијата да оди во таа насока“, рече ќерката на поранешниот потпретседател Дик Чејни.

Лиз Чејни негодуваше против Доналд Трамп и немилосрдно ја критикуваше неговата „голема лага“ кога без докази тврдеше дека неговите последни претседателски избори биле „украдени“ и го обвини за поттикнување приврзаниците на насилство и упадот во Капитол.

Чејни, како и уште девет републиканци од долниот дом, гласаа за отповикување на Трамп на 13 јануари под обвинение за бунт по смртоносниот напад на американскиот Капитол една недела претходно. Останатите 197 гласа беа против отповикувањето.

Лиз Чејни (54), ќерка на поранешниот републикански потпретседател Дик Чејни, беше во републиканската администрација пред нејзината прва победа на изборите за Конгресот во 2016 година.

притисни ентер