Рускоска: Во исказот на Камчев, Заев е споменат само еднаш

Екс извршниот директор на Т-мобиле, Жарко Луковски, чие име се спомена на ауди снимките на „Ла Верита“ денеска дал исказ во Обвинителството.

Зоран Заев во записникот е споменат само еднаш – кога Камчев кажа дека рекетот го пријавил кај премиерот, открива главната обвинителка за случајот „Рекет“, Вилма Рускоска, прашана за содржината на исказот, кој Орце Камчев го дал во Обвинителството за организиран криминал. Првата страница од исказот пред четири дена протече во јавноста, а дел од медиумите пренесоа дека во останатиот дел од записникот се споменува дека и Заев бил инволвиран во случајот. Сепак, Рускоска ваквите пишувања ги оцени како дезинформации.

Таа претходно нагласи дека првата страница која протече во јавноста е веродостојна, а денеска  потврди дека продолжува да се трага по лицето кое го лиферувало документот. Исклучена е можноста тоа да е токму Камчев.

За медиумите и новинарите кои го пренесоа нецелосниот дел од исказот на Камчев, а во текстот споменуваа имиња на политичари, тужби најавија премиерот Зоран Заев, министрите Радмила Шекеринска и Никола Димитров, како и пратеничката Фросина Ременски. Сепак, досега тужби не се поднесени. Новинарските здруженија побараа медиумите да ги почитуваат професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби.

,,Согласно законските прописи, од порталите и лицата кои ширеа дезинформации ќе биде побарано да се извинат. Доколку согласно закон не го сторат тоа, следуваат правни дејства против овие лица и портали за клевета и навреда.

Рускоска откри и дека активно се работи на истрагата за „Рекет“. Според нејзината проценка не е вистински момент за првоосомничениот, Боки 13, да биде повикан на распит, а откри и дека Обвинителството веќе има одговори и за најголемата енигма – каде завршил дел од парите од торбата Луј Витон.

Токму од причина да се придобијат дополнителни сознанија, вчера одново бил сослушан Орце Камчев, а денеска, во својство на сведок, тоа го стори и екс-директорот на Телеком, Жарко Луковски. Неговото име беше споменато во аудио-разговорите што ги објави „Ла Верита“, а воедно е меѓу осомничените во случајот на СЈО – „Базни станици“, кој го води обвинителката Лиле Стефанова.

ДСЗИ: Од 16 јули до 13 ноември за Бојан Јовановски евидентирани 25 прегледи

 Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) соопшти дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата која се наоѓа во рамки на КПУ Затвор Скопје, а е дел од ЈЗУ Здравствен дом Скопје.

Надзорот, како што посочуваат од ДСЗИ следел по објавените информации во електронските медиуми од страна на адвокатите на Бојан Јовановски, кои обвинуваат за лекарска негрижа, во однос на неговата здравствена состојба.

Од извршениот увид во медицинската документација притворениот Ј.Б. прв пат побарал лекарска помош на ден 16 јули, при што е прегледан и ординирана му е терапија. Во периодот од 16 јули до 13 ноември за пациентот евидентирани се вкупно 25 прегледи, при што се издавани специјалистички и болнички упати до здравствени установи на секундарно и терциерно ниво (болнички здравствени установи), информираат од ДСЗИ.

При тоа, како што се наведува, упатите се давани со претходно медицинско известување до надлежниот суд за добивање на согласност за понатамошно лекување, но во дел од случаите пациентот е пратен со Итна медицинска помош до одредена здравствена установа во интерес на побрзо добивање здравствена услуга, за што постои уредна евиденција.

Од извршениот вонреден инспекциски надзор, не се констатирани недостатоци во надлежности на ДСЗИ, стои во соопштението. 

ВМРО-ДПМНЕ: Три години Владата ги игнорира барањата на глувите

Зоран Заев и СДСМ не покажаа грижа за глувонемите лица. Три години владата на СДСМ ги игнорира барањата на глувите.

Додатокот за глувонеми лица, воведен од владата на ВМРО-ДПМНЕ не беше зголемен, а толкувачите на знаковиот јазик исто така често се оставаат без примања.Игнорантниот однос на оваа власт кон глувонемите ги револтира и маргинализира.

Водени од начелото на еднаквост гарантирано и со Уставот на Република Македонија ВМРО-ДПМНЕ ги прифаќа барањата на глувонемите и во програмата за предвремените парламентарни работи ќе предвиди, а по избори новата влада ќе реализира:

-Покачување на додатокот за глувонеми лица од 4000 на 6000 денари, односно негово покачување за 50%.

-Измени во Законот за знаковен јазик со кои ќе се префрлат сите толкувачи под Министерството за правда, воведување на сервисни центри кои ќе им обезбедат толкувачи за глувите лица за сите нивни потреби, организирање на редовни обуки за изуување на знаковен јазик, како што е предвидено заради остручување на доволен број на толкувачи кои ќе можат да ги опслужуваат глувите лица, предвидување на буџет за ангажирање на толкувачи во судовите, обвинителствата и МВР.

Глувонемите заслужуваат третман кој нема да дозволи да се чувствуваат маргинализирани. ВМРО-ДПМНЕ во идната програма ќе има мерки и проекти за сите категории граѓани. По 12 април следува обнова.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

ЕПП синоќа на собирот во Загреб донесе резолуција за југоисточна Европа

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собирот во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на југоисточна Европа.

Документот, предложен од хрватската демократска заедница, ги повикува европските институции и земјите-членки да ги почнат преговорите за пристапување со Скопје и тирана што е можно поскоро.

Документот, исто така, повикува да се охрабрат реформите во Србија, Црна Гора, Албанија, Македонија, Босна и Херцеговина и Косово, така што тие земји ќе ги исполнат критериумите за влез во Унијата што е можно поскоро.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Христијан Мицковски  кој присуствуваше на собирот  во Загреб се сретна со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Борисов објави видео од почетокот на  средбата

притисни ентер