Внатрешноста на новиот електричен Порше изгледа совршено (ФОТО)

Пред закажаната премиера на салонот за автомобили во Франкфурт , Порше ги објави првите фотографии на својот долго најавуван и држен во целосна тајност модел на електричниот Тајкан.

Внатрешноста е сосема достојна за новата ера , сепак со печат и детали на Порше. Целосно дигитализираниот кокпит го задржува традиционалниот распоред на хоризонталната табла во комбинација со централен тунел , каде кај класичниот модел е сместен менувачот.

Главниот елемент на кабината во Тајканот е огромниот закривен 16,8-инчен дисплеј на местото на инструментите. Неговиот дизајн е, благо речено, впечатлив, и јасно е дека слично решение досега не било применето на ниту еден произведен автомобил. Околу овој дисплеј има прекинувачи на допир што ги контролираат фаровите, контрола на стабилноста, висината на автомобилот.

Овој огромен екран исто така треба да биде доста функционален, обезбедувајќи им на возачите четири одделни и претходно поставени режими кои се лесни за „преминување“ преку контролите на воланот.

Централното „избирање“ содржи дигитален брзинометар со мерач на моќност што го опкружува, наместо централниот брзиномер кај бензинските моделите . Две одделни покажувачи ротираат кон центарот, а информациите стануваат помалку важни додека гледате подалеку од центарот.

Режимот на целосна мапа го зазема целиот екран од 16,8 инчи. И на крај, се нуди режимот Pure, на кој се покажува само брзина, сообраќајни знаци и едноставна стрелка за навигација.

Се разбира, ова не е крај на екраните. Десно е поставен и 10,9-инчен екран на допир. И десно пред совозачот има уште еден екран. Кога ќе се исклучат сите овие екрани, се формира елегантна и долга црна површина, со што Porsche покажа дека жне се држи до дизајн на таблетите што во последно време целосно ја прифати автомобилската индустрија.

Во центарот на тунелот има уште еден 8,4-инчен екран. Овие се првенствено за контрола за климатизацијата. Долниот екран исто така може да го покаже нивото на батеријата додека автомобилот е паркиран и вклучен.

Конечно, изборниот 5,9-инчен екран ја контролира климатизацијата на задното седиште и е една од опциите при избор на клима уред со четири зони.

Покрај новиот дизајн и широката употреба на екрани на допир, ентериерот на Тајкан се истакнува со употреба на специјални нови материјали. Интересни се и опциите за постава на Race-Tex направени од рециклирано полиестерско влакно, кои произведуваат значително помалку јаглерод диоксид за време на производството.Во подниците исто така се користат рециклирани материјали.

Ким Кардашијан објави дека има кожна болест на лицето , социјалните мрежи експлодираа (ФОТО)

Старлертата Ким Кардашијан ги запали социјалните мрежи кога на нејзиниот Фејсбук профил објави дека има кожна болест .

Ким покажа како изгледа нејзиното лице без шминка заболено од псоријаза . Веднаш по објавата , на Фејсбук доби 12 000 лајкови , а нејзините фанови и честитаат на искреноста и храброска да се покажа кава што е , без шминка .

Старлетата и бизнисменка откри дека со псоријазата почнала да се бори кога имала 25 години , и дека имала и подобри и полоши моменти во борбата со оваа тешка болест.

Старлетата објави и фотографии , кои се непријатни , но искрени. напиша дека сака со нив да им помогнењ на сите кои имаат псоријаза , да не си го кријат телото и да го прифатат какво што е.

Слеп и аутистичен пејач победи на американскиот ,,Суперталент” , публиката во солзи (ВИДЕО)

Младиот музичар Коди Ли , кој е слеп и има аутизам , победи на американското шоу "America's Got Talent" , а неговито емотивен настап расплака милиони гледачи.

Коди Ли на пијано ја изведе „You Are the Reason“ со пејачката номинирана за Греми, Леона Луис. Вештото свирење на пијано на Ли и силниот вокал ги воодушеви публиката и судиите, вклучително и дури и остриот Симон Кауел.

За време на изведбата на дуото, публиката се занесе, а нивната изведба ги разбуди емоциите и кај бројните корисници на социјалните мрежи откако снимката беше објавена на Интернет.

Младиот пејач го привлече вниманието уште од мајскиот настап ,кога ги крена на нозе сите членови на жирито и доби златно копче, кое му го обезбеди финалето.

Како мексиканскиот милионер си го уби со глисер сопствениот 11 годишен син (ВИДЕО)

Хавиер Бурило е 57- годишен мексикански милионер , член на едно од најбогатите семејства, а во неделата е уапсен за убиство на својот 11- годишен син.

Малото момче настрадало од последиците на несреќата , додека било на глисер со семејството со кое се возеле во заливот на Сан Франциско. Американаската полиција соопшти дека милионерот бил уапсен во својата вила во Белведере, но бил пуштен од притвор сдо кауција од милион долари.

Бурило е осомничен од американската полиција за нанесување штета или повреда на дете и за управување со возило под дејство на алкохол, но не и за убиство. Несреќата се случила додека пијаниот Бурило ги возел со глисер 11 годишниот син , кој подоцна починал и постариот 27- годишен син.

Според медиумите, глисерот го удрил бран и го превртел ,а синовите паднале во морето и се нашле под бродот. Бурило од морето го извадил прво постариот син , кој му помогнал да го извадат помалиот и потоа по немирното море стигнале до јахтинг клубот.

Од таму повикале итна помош и полиција , но кога тие дошле , 11 годишното момче починало. Полицијата утврдила и дека милионерот има зголемено количество алкохол во крвта , иако веќе биле поминати неколку часа од несреќата.  

Постариот син на Бурило бил однесен во локалната болница. Во несреќата, тој, наводно, се здобил со сериозни исекотини на ногата. Истражителите исто така го испрашувале, но не се открило што им кажал.

Според медиумите, повеќе детали за смртта на неговиот помлад брат треба да бидат откриени кон крајот на неделава, по обдукцијата и наодите од токсикологија. Не е познато дали синовите на Бурило носеле елеци за спасување кога паднале од бродот.

Инаку Хавиер Бурило постојано живее во Калифорнија , каде има неколку луксузни хотели и 18 врвни ресторани .

притисни ентер