Почина Унгарец на граничниот премин Табановце

Вчеравечер на граничниот премин Табановце на излез од земјава починал Унгарец , кој патувал со автобус.

Вчеравечер во 22.50 часот во СВР Куманово, од Итна медицинска помош било пријавено дека во автобус на Граничниот премин Табановце на излез од РСМ починал Ф.С.(71) од Унгарија.

Лекар констатирал смрт без траги на насилство, а увид извршила екипа од СВР Куманово во присуство на сестрата на починатиот и возачот на автобусот, двајцата од Унгарија.

Известен е јавен обвинител, соопшти МВР.

Николовски од Кочани: За шест години ќе го затвориме преговарачкиот процес со ЕУ

До 2024 година ќе отвориме 80 отсто од поглавјата за интеграција во ЕУ, за шест години ќе го затвориме преговарачкиот процес.

На Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не им остана ништо друго освен ширењето лажни вести дека сме го губеле јазикот и идентитетот, но единственото нешто што губиме се остатоците од нивниот режим што нè врати назад со децении, истакна носителот на кандидатската листа на коалицијата „Можеме" во ИЕ 3, Љупчо Николовски при денешната посета на Кочани.

– До 2024 година ќе отвориме 80 отсто од поглавјата за интеграција во ЕУ, за шест години ќе го затвориме преговарачкиот процес, а ова фејк-њуз ВМРО-ДПМНЕ со својата ароганција, диктатура и надменост тоа не би можело да го испорача ниту за 66 години. Во преговарачката рамка на ЕУ јасно е наведено дека јазикот на којшто ќе треба да се преведе европското право и законодавство е македонскиот јазик и поголемо признание и потврда нема. Македонскиот јазик е наведен во нашата лична карта во ОН и тој е јазикот со кој водиме меѓународна комуникација и склучуваме меѓународни договори и со Грција и со Бугарија. Додека целиот свет нè признава и го потврдува нашиот идентите и македонски јазик, самото раководство на ВМРО-ДПМНЕ својот народ го нарекува со изразот „северџани", па нека им служат на чест сите лаги и измислици, истакна Николовски.

Тој побара поддршка од граѓаните за нов мандат на коалицијата „Можеме", за, како што рече, да продолжи процесот на приклучување кон ЕУ и пристапот до отворените европски фондови.

– Со дадениот глас за нас ќе обезбедиме 2,5 милијарди евра од фондовите што ни се на дофат, а тоа се повеќе пари за справување со коронакризата, за новата македонска економија, за зелената агенда, за повеќе енергија, за конкурентноста и капиталните инвестиции, за патишта и инфраструктура и на Истокот и во целата држава. Тоа се европски пари за европски стандарди дома. Бараме од граѓаните да одберат меѓу Брисел и ЕУ, наспроти Хунзите, Белизе и Субрата Рој. Тоа е изборот на овие парламентарни избори, заклучи Николовски.

Триесет лица со Ковид-19 и во изолација ќе гласаат на 13 јули во Штип

Триесет лица кои се заразени со коронавирусот, но и лица кои се во изолација се пријавиле да гласаат на 13 јули, информира денеска претседателката на Општинската изборна комисија Штип, Сенка Андреева.

Во моментов во Штип има над 160 активни случаи на Ковид-19 и 258 лица се во изолација. Поголем е бројот на пријавени за гласање на 14 јули. До ОИК пристигнале 214 барања за остварување на правото на глас од страна на болните и изнемоштени лица, кои гласаат во истиот ден со осудениците од штипскиот затвор.

Андреева истакна дека се интензивни подготовките за спроведување на предвремените парламентарни избори.

Пристигнат е недоверливиот материјал, како што се гласачки кутии, паравани и заштитна опрема, а доверливиот материјал го чекаат во недела. Во Штип од 77 избирачки места вкупно 14 ќе ја менат локацијата, поради незадоволување на здравствените протоколи.

Гласачите на овие избирачки места се веќе информирани преку медиумите и на таблата на ОИК-Штип.

Стојаноска: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата од акцизите за горива

Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата, што ќе значи сериозна придобивка за овие две гранки.

Дафина Стојаноска носителката на листата за изборна единица 6, во рамки на предизборните активности во Гостивар најави дека по доаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ на власт ќе започне со реализација проекти важни за културата и културното наследство.

Таа од пред Националната установа Центар за култура АСНОМ во Гостивар потенцира дека културата е многу значаен фактор за идентитетот и развојот на секоја држава.

– ВМРО-ДПМНЕ во програмата „Обнова" има посветено доста труд и време токму за културата. Наши културни приоритети се: културниот идентитет, културното наследство, уметничкото наследство, работници во културата, културните и креативни индустрии, меѓународната културна соработка и инфраструктурата за наредните десет години, рече Стојаноска.

Таа ги критикува СДС за покачувањето на акцизите за нафта и нафтени деривати, кои како што напомена се случило во два наврати за време на нивниот тригодишен мандат.

– Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата, што ќе значи сериозна придобивка за овие две гранки, кои и тоа како се битни за обнова на Македонија. На 15-ти јули заокружете го бројот 14, за да имаме повеќе за секого, но и повеќе за културата во Македонија, истакна Стојаноска.

Во текот на денот, Дафина Стојаноска ќе оствари средби со угостители од Гостивар, членките на унијата на жени, а во вечерните часови ќе има средби со граѓани во населбата Дутлок.

притисни ентер