Законски дилеми - кој ќе управува со СЈО по притворањето на Јанева?

Кој и кога ќе ја наследи Катица Јанева на шефовската позиција на Специјалното јавно обвинителство ? 

Овие прашања се поставуваат откако таа вчера беше приведена, а државниот јавен обвинител Јовески на прес конференција рече дека СЈО се уште има мандат и доколку јавниот обвинител е спречен да ја извршува работата, Советот на јавните обвинители треба да назначат вд обвинител, од редот на обвинителите во СЈО повикувајќи се на Законот на јавното обвинителство.

Од друга страна, претседателот на Советот на јавните обвинители Коле Штерјев смета дека не може да се назначи вд обвинител без да и истече мандатот на Јанева. Тој за Канал 5 вели дека од Обвинителството е побарано да се достават информации и списи од предметот и врз основа на тоа да се изготви извештај дали Јанева ќе биде разрешена или не. Штерјев вели дека евентуалниот предлог за разрешеување понатаму би бил испратен до Собранието на одлучување.

Изјавата на државнот обвинител Јовески наиде на реакција и на претседателот на Собраниската комисија за избори и именувања Илија Димовски. Тој вели дека и постапката за назначување и разрешување на специјалниот обвинител е регулирана во специјалниот закон. И во двете постапки, вели дека не смее да се прескокне Собранието.

Во постапката за назначување процедурата почнува во Комисијата за прашања на избори именувања преку Собранието на РМ со двотретинско и бадентереово мнозинство се утврдува предлогот и се доставува до Советот на ЈО кој што само врз основа на предлог на Собранието може да назначи човек кој што ќе ја врши функцијата СЈО. Ниту еден друг орган или лице нема законско право да предложи вршител на функцијата специјален јавен обвинител, само Собранието ја има таа надлежност.

Во процесот на разрешување на специјалниот обвинител конечната одлука исто така ја носи Собранието, по предлог на Советот на јавните обвинители, вели Димовски. Тој рече дека се додека не се разреши досегашниот специјален обвинител не може да се назначи нов, за да немаме два специјални обвинители.

Според универзитетскиот професор Гордан Калајџиев во СЈО не може да се избира вд специјален јавен обвинител, затоа што се работи за строго монократски орган. Тој вели дека доколку се разреши Јанева, во истиот момент им завршува мандатот и на другите обвинители во СЈО.

Обвинителите што му помагаат дури немаат вистински целосен мандат за разлика од сите други обивинители, аналогија не е можна бидејќи духот на овој закон дава овластувањет специјално на обвинителот кој се бира во специјална процедура а сите други се негови помошници така што нема други можности според идејата и духот на законот да има вд обвинтиел од редот на обвинителите. Според законот нивното разрешување е директно врзано со мандатот на обвинителот. Смислата на законот е меѓудругото е да се тие нејзини луѓе од доверба, тие се еден тим, еден за сите сите за еден.

Калајџиев вели дека постапките на СЈО кои не се директно загрозени од злоупотреба во моментов ќе мируваат, а потоа ќе продолжат со новиот обвинител, останатите за кои постои сомневање за злоупотреби вели мора да сопрат.

Хаос во Украина : Каменувани автобусите со кои се враќаат Украинците од Кина,блокади и тенкови (ВИДЕО)

Жителите на местото Нови Санжар организираа протест со блокади на патиштата кога дознаа дека сограѓаните евакуирани од Вухан ќе бидат пренесени во нивната околина. Тие дури и ги каменуваа автобусите што ги превезувале.

Украинската влада денеска конечно успеа да ги евакуира своите граѓани од Вухан, градот најпогоден од епидемијата на коронавирус. Со авион се евакуирани 73 лица, при што четири останале во Кина поради треска.

Откако авионот слета во Казахстан за да остави двајца државјани на Централна Азија, полета за Украина, пренесува РТ.

Но, не сите во Украина биле среќни за враќањето на нивните 45 сонародници и 29 други странци. Некои жители на Нови Санжар, во регионот Полтава, дознале дека евакуираните Украинци и членовите на екипажот ќе престојуваат некое време во локалната болница. Затоа, тие се собраа да протестираат дека не сакаат да ризикуваат епидемија на коронавирус во нивната област.

Демонстрантите го блокираа патот што води кон медицинската установа и запалија автомобилски гуми. Наскоро, пристигнаа специјалците со оклопни возила.

Се судрија со нив кога специјалистите сакаа да ги отстранат автомобилите што го блокираа патот.

„Моравме да издвоиме десетина од најагресивните лица и да им објасниме кои можат да бидат последиците од нивните незаконски дејствија“, соопшти полицијата. На крајот, демонстрантите се растурија, но подоцна го каменуваа автобусот во кој превезуваат Украинците евакуирани од Вухан.

Украинските власти планираат две недели да ги задржат евакуираните граѓани во карантин во Нови Санжар. По протестот, претседателот на Украина ги увери граѓаните дека се преземени сите можни мерки на претпазливост за да се спречи ширењето на епидемијата во Украина.

По вчерашната акција во с. Крушопек, обвинителството поведе истрага за две лица

Заврши распитот на лицата што вчера вечер беа лишени од слобода во акцијата во с. Крушопек, Општина Сарај, соопшти Обвинителството. 

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори предвидено и казниво по  член 215 од Кривичниот законик.

Врз основа на прибраните докази и изјавите на лицата кои беа лишени од слобода, надлежниот обвинител до Судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд – Скопје вечерва достави Предлог за определување на мерка притвор за сопственикот на фирмата увозник на овошјето, додека за второ осомниченото лице предложи мерки за обезбедување присуство. Останатите две лица се ослободени, а осомничените вечерва ќе бидат изведени пред Судија на претходна постапка.

По Наредба на јавниот обвинител товарното возило во кое е откриена наркотичната дрога и целата пратка со овошје се запленети и предадени во Агенцијата за одземен имот.

Работници оставени да се задушат во илегална британска фабрика за цигари во Шпанија (ВИДЕО)

Во Шпанија е откриена илегална фабрика за цигари, каде шестмина странски работници биле најдени како се борат за воздух пред да бидат спасени, соопштија властите.

Дванаесет британски државјани се осомничени за раководење со фабриката.

Во бункерот под штали за коњи во јужната провинција Малага можело да се произведат  до 3.500 фалсификувани цигари на час.

Тоа е прва подземна фабрика за фалсификувани цигари пронајдена во ЕУ, соопштија Европол и шпанската полиција.

Шестмина украински и литвански работници биле најдени како се борат за воздух,бидејќи генераторот за да внесува воздух во подрумот не работел , зашто немал бензин.  Дваесетина лица биле уапсени претходно истиот ден, но не ја известиле полицијата дека работниците сеуште се внатре. Работниците во паника  удирале и викале одоздола додека полицијата ја пребарувала областа.

Полицајците конечно ги пронашле и ги ослободиле.

Полицијата конфискувала 153.000 пакувања цигари, повеќе од 17 тони тутун, 20 кг хашиш и 144 кг марихуана.

притисни ентер