ФБИ спречи нов масакр во САД – возач на камион сакал да пука во црква (ВИДЕО)

ФБИ во Индијанаполис уапаси возач на камион , кој за неколку дена планирал да изведе масовно убиство во црква во државата Тенеси.

Според обвинението 38- годишниот Томас Метју МекВикер планирал во четврток да изврши масакр во црквата во Мемфис. За неговите намери на полицијата и се јавил пријател на МекВикер , кој рекол дека тој планира масовно убиство и самоубиство.

,,Размислувам за пукање во црква, но се плашам дека тоа ќе влијае на моето семејство ако останам жив“, напиша МекВикер во пораката до пријателот на 9. август.

МекВикер не ја кажал причината за планираниот напад, но му кажал на еден пријател за „змии“ и зли „ентитети“ кои го напаѓале и мачеле.

Мајката на МекВикер им кажала на агентите на ФБИ на 12 август дека тој поседува пиштол Ругер П90, зема лекови за шизофренија и повремено користел кокаин и метамфетамин.

На 14 август, МекВикер и кажал на познаничка по телефон дека ќе „пука“ во црква во Мемфис. Таа рече дека зборувал со неа со лут тон, додавајќи дека има намера да го земе ножот и да му го исече гркланот на свештеникот.

притисни ентер