Поради дефект без вода корисниците од Момин Поток

  Поради уличен дефект на улицата „Октомвриска револуција" 56 во Скопје од 10:15 часот претпладнево е прекинато водоснабдувањето на корисниците од населбата Момин Поток.

– Прекинот ќе трае до отстранување на дефектот, соопшти ЈП „Водовод и канализација"-Скопје.

Сом капиталец тежок 47,5 килограми уловен во Калиманско езеро

Улов тежок 47,5 килограми е последниот подвиг на спортските риболовци од Пијанец кои максимално ги користат благодетите на езерото Калиманци во рамки на риболовната сезона која е во тек. 

Уловот е дело на делчевецот Горанчо Ќурчиски, кој истакна дека ова не му е првпат да „фати” олку голем „капиталец”.

-Калиманскиот сом е тежок 47,5 килограми и е еден од поголемите фатен во водите на езерото. Чести гости сме на Калиманци, езеро кое освен со сом, изобилува со крап, клен, црвеноперка, карас и други видови животински свет, истакна Ќурчиски.

Освен на Калиманци, додава дека предизвик му се и други езера, како во Македонија, така и во соседните земји.

-Годинава поради коронавирусот немавме многу одење во странство, но Дојранското езеро е тука, некои помали акумулации во близина, така што како што велат старите за добар спортски риболовец, не му е проблем било каде да си ја проба среќата, додава Ќурчиски.

Како голем љубител на спортскиот риболов Ќурчиски е пасиониран вљубеник во рибарските чамци и опрема за која има посебна фејсбук страна на која може да се види и набави дел од неговата колекција./МИА

Колапс на помпезно најавуваниот софтвер на ДИК

Помпезно најавуваниот брз софтвер на Државната изборна комисија кој требаше во „real time“ да ги покажува резултатитеод изборниот процес, синоќа доживеа дебакл.

Во 21 часот по самото завршување на гласањето, во еден момент се појавија првичните резултати, ноза многу кратко страната на ДИК падна, па граѓаните немаа можност да ги следат резултатите.

Иако во некои моменти проработуваше, забележливи беа големи грешки и пропусти.

Утринава на сајтот во неколку наврати се појавија сосема различни резултати за 4тата Изборна единица. Во Ново Село - најпрво водеа ДУИ со 46,22%, Алијансата и Алтернатива имаа 25,21%. Во следниот момент ДУИ имаа 36%, Алијансата и Алтернатива 33,71%. За на крај Алијанса и Алтернатива да водат со 67,86%, а ДУИ 21,43%.

Околу дебаклот на ДИК, се огласија и од партијата СДСМ.Ја повикаа Комисијата веднаш да ги поправи грешките и да презентира точни резултати пред јавноста.

„Според податоците на изборниот компјутерски центар на СДСМ, разликата во корист на коалицијата „Можеме“ изнесува најмалку три мандати, а во податоците презентирани од страна на ДИК забележани се сериозни недостатоци и грешки кои може да даваат неточна слика за конечниот резултат.“се вели во партиското соопштение.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, пак обвини дека податоците на веб страната на ДИК – сомнително се броени и внесувани.Разговарал со претседателот Дерковски, кој е избран на функцијата по нивни предлог - и добил уверување дека секој записник се проверува и во текот на денот ќе го има конечниот став. Не гледа одговорност кај Деркоски и вели дека е задоволен од неговата работа.

-„Во овој момент не се размислува за барање одговорност, бидејќи сме задоволни од работата на претседателот на Државната изборна комисија.“ смета Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Освен софтверот на ДИК, вчера мета на хакерски напад беше и агрегаторот на вести time.mk.

Во еден момент со појави телоп со порака –: „Поминаа уште едни „демократски избори“ и како што може да забележиме истата приказна е секои 3-4 години само што овој пат село горе баба на избори оде. Ама што да правиш кога гласачкото тело е еден огромен паразит што гледа само да ц*** од државна ц**** додека е заведено од празните ветувања на сите партии во оваа наша прекрасна држава...“, пишуваше во дел од пораката.

Првиот човек на time.mk Игор Трајковски вчера на социјалната мрежа Твитер напиша дека досега страната не била цел на толку агресивен сајбер напад. Инаку во текот на вчерашниот ден, некое време паднат беше и веб порталот на Министерството за внатрешни работи.

Кабинет на Пендаровски: Претседателот ќе одржи консултации со партиите пред да го довери мандатот

Со краток став, се огласија и од кабинетот на Пендаровски.

Од таму за Канал 5 велат дека претседателот Стево Пендаровски ќе одржи консултации со политичките партии пред доверувањето на мандатот.

Согласно уставните одредби, мандатот за состав на владата ќе го довери на кандидат на партијата, односно партиите што ќе обезбедат мнозинство во собранието.

притисни ентер