Помпео се заканува со санкции поради иранскиот танкер!!

САД ќе преземат се што можат за да не дозволат иранскиот танкер да успее да и достави нафта на Сирија во Средоземното море, и на тој начин да се прекршат американските санкции, изјави државниот секретар на САД Мајк Помпео.

Помпео ја предупреди официјална Атина да  не му помага на иранскиот танкер и се закани со санкции доколку тоа се случи, пренесе Ројтерс.

Официјална Грција соопшти дека не добила никакво барање од танкерот за пристанување  во едно од нивните пристаништа.

-Јасно им дадовме до знаење дека ако допуштат иранскиот танкер да влезе во пристаниште ризикуваат САД да им воведе санкции, изјавил Помпео.

Американскиот државен секретар воедно истакнал дека САД ќе сторат се за го спречат заминувањето на иранскиот танкер во Сирија.

Протест за правда на ВМРО-ДПМНЕ

Пред зградата на Јавното обвинителство вечерва се одржа протест во организација на ВМРО-ДПМНЕ.

Граѓани и партиски симпатизери вечерва излегоа на протестниот марш во организација на опозициската ВМРО-ДПМНЕ против, како што велат од партијата, неправдата која владее во земјава изминатите неколку години.

Протестот започна со емитување на аудио снимките на кои се слуша гласот на поранешниот премиер Зоран Заев, а кои беа објавени од пратеникот Антонијо Милошоски.

Маршот потоа продолжи со говор на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој порача дека правдата во Македонија била нападната од неправдата, но и дека судската и обвинителската власт биле брутално згазени.

Мицкоски достави и три барања: покренување на истрага за злоупотреба на службена должност на поранешниот премиер Зоран Заев, ревизија на работата на врховните судии и реформа на Советот за реформи во праводуството.

– Зоран Заев е виновен затоа што во исто време е премиер, обвинител и судија, обвини Мицкоски. Заев, како што рече, е и трговец со виталните органи на нашата Македонија и правдоубиец.

Според него, главни советници и верни заштитници на криминалот на Заев се Вилма Рускоска и Љубомир Јовески, уште неколку врховни судии и како, што рече, и неколку медиумски слуги кои не се новинари, а така се претставуваат.

На протестот, кој беше масовен, присутните граѓани извикуваа „Сакаме правда", „Македонија", пееја патриотски песни, вееја македонски знамиња, а главниот транспарент беше „Заев е виновен".

Десетици Срби се степале на семејна вечера во Виена

Дури  50 луѓе учествувале во голема тепачка во Виена кога членови на српско семејство се степале  во ресторан.

Откако полицијата интервенира, четворица биле уапсени, а десетина се повредени во масовната тепачка.

Големо семејство се собрало во ресторан во Виена за семејна прослава во саботата, според австриските медиуми, но средбата ескалирала по неколку кавги, пишува „Блиц“.

Тепачката се преселила од ресторанот на улица и келнерите повикале полиција. Полицајците откриле дека околу 50 лица учествувале во тепачката. Пристигнало засилување  и целата улица била блокирана.

Мотивот на тепачката засега е непознат, пренесува „Блиц“.

Паника во Загреб по појавата на коронавирусот , се празнат продавниците (ВИДЕО)

Наскоро откако беше потврден првиот случај на инфекција со коронавирус во Хрватска, поточно во Загреб, почна да се шири паника кај граѓаните.

Во аптеките веќе нема заштитни маски, јавуваат медиумите,  иако за нив експертите велат дека не помагаат против болеста, а во некои продавници им недостасуваат антибактериски гелови за раце и влажни марамчиња.

Според снимките и фотографиите што се шират на социјалните мрежи, полиците на некои локални продавници се веќе празни. Недостасува шеќер, брашно, тесто, месо… што е евидентно на снимките објавени од граѓаните на Твитер.

Исто така, се зголеми и купувањето преку интернет.

Шефот на канцеларијата за управување со вонредни состојби во Загреб, Павле Калиниќ ги предупреди граѓаните дека нема причина за паника.

„Ние го поддржуваме штабот на Министерството за здравство. Барам од граѓаните да не паничат, наводно имаме еден пациент, нема потреба да брзаме кон продавниците веќе по половина час“, рече Калиниќ, додавајќи дека протоколот за лекување е донесен кога е прогласена епидемијата.

И покрај предупредувањата за смиреност, во супермаркетите во загреб полека исчезнуваат лименките со конзервирана храна, млеко, паштета ... Во сите продавници попладнево има голем метеж.

притисни ентер