Кинеските власти користеле Фејсбук и Твитер против демонстрантите во Хонг Конг

Кинеските власти употребиле околу илјада Твитер профили и нешто помалку Фејсбук профили за да ги дискредитираат и внесат раздор меѓу демонстрантите во Хонг Конг , соопштуваат од овие социјални мрежи.

Твитер укина 986 профили кои биле ,,координирани во рамки на акцијата што ја водела државата за да го минира легитимитетот и политичките позиции “ на демонстрантите , наведува Твитер. Фејсбук соопшти дека од исти причини укинал седум страници и три групи , поврзани со поединци кои се поврзани со властите во Пекинг.

Протестите во Хонг Конг почнаа на 9. јуни поради незадоволството од мешањето на Кина во автономијата на градот , за вчера да прераснат во масовен протест на кој учествуваа 1,7 милион демонстранти кои бараат целосно одвојување од Кина.

Пекинг за протестите ги обвинува другите земји ,како Соединетите американски држави.

притисни ентер