Пациентот, заразен со ,,западнонилска треска“ и натаму во критична состојба

И натаму е непроменета здравствената состојба на 66- годишниот скопјанец заразен со западно нилска треска, информираат од  Инфективната клиника.

Од клиниката велат дека неговата состојба и денеска останува критична. Пациентот е во одделот за интензивна нега, а имал и други здравствени проблеми што дополнително ја отежнувале неговата здравствена состојба,информираат од болницата. Пациентот не бил надвор од државава, а заразата најверојатно ја добил во земјава кога престојувал на планина и покрај езеро. Епидемиолозите објаснуваат дека 80 проценти од инфицираните може да немаат никакви симптоми. Тие советуваат при престој во природа,  граѓаните да заштитуваат со средства против комарци и долга облека. Симптомите на западно нилска треска се во облик на настинка со висока температура.

притисни ентер