Концерт на пијанистот Александар Гаџиев на „Охридско лето"

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето" продолжува со вечерашниот концерт на пијанистот Александар Гаџиев.

Александар Гаџиев потекнува од семејство на музичари, неговите родители се професори по пијано. Роден е во Гориција во Италија, природен крстопат на бројни култури и јазици и уште од детството е задоен со квалитетите на централно-европската култура и поднебје. Пијано започнува да учи под менторство на неговиот татко, познат руски професор, и првиот настап со оркестар го има на девет годишна возраст, а солистички рецитал остварува уште на десет години. Во 2013 година настапува на 30. јубилеен натпревар „Премио Венеција", и во конкуренција на најдобрите млади пијанисти од Италија го освојува првото место. Победата му овозможува бројни рецитали низ Италија но и во Лондон, Париз, Мадрид, Даблин. Само две години подоцна победува и на престижниот натпревар Хамаматсу во Јапонија, како и наградата од публиката по што е редовно канет концертно да настапува во Јапонија, и на значајни фестивали како фестивалот Вербие, „МиТо" фестивалот во Торино, „Шопен" фестивалот во Душники, Интернационалниот фестивал „КлавиКелн" во Дизелдорф, фестивалите во Кордоба, Љубљана, Болоња, Виченца, Париз, Равена и фестивалот за камерна музика во Салцбург.

Во октомври 2018 година Гаџиев само го потврдува своето место на интернационалната музичка сцена победувајќи на натпреварот за пијанисти во Монте Карло на кој шанса да се натпреваруваат имаат само лауреати на светски натпревари. Претседателот на жирито Филип Ентремонт му ја доделува наградата „Принц Рение III" која му обезбедува бројни концерти во Франција и низ Европа.

Гаџиев настапувал во некои од најзначајните концертни сали во Италија, но и во Токио, Осака, Сапоро, Париз, Москва, Солт Лејк Сити, Истанбул, Барселона, и со оркестри како Симфонискиот оркестар во Токио, оркестрите во Кјото и Нагоја, Прашкиот симфониски оркестар, Оркестарот во Ерусалим, како и оркестарот на Централна Европа. Имал привилегија да соработува со исклучителни диригентски имиња како што се: Јуриј Темирканов, Казуки Јамада, Марек Пијаровски, Антон Нанут, Ен Шао, Џанлука Мартиненги, Тицијано Северини и многу други.

Неговото следно снимено издание со наслов „Литературни фантазии" ќе биде објавено во септември и содржи дела од Шуман и Лист.

Александар Гаџиев моментно студира со Павел Гилилов на престижната академија „Моцартеум" во Салцбург, а се усовршува на мајсторски курсеви на Епан Пијано Академијата и на академијата која е дел од фестивалот Вербие во Швајцарија.

Кнцертот на маестро Гаџиев ќе се одржи во катедралната црква „Света Софија" со почеток од 21 часот. 

Хаос во Украина : Каменувани автобусите со кои се враќаат Украинците од Кина,блокади и тенкови (ВИДЕО)

Жителите на местото Нови Санжар организираа протест со блокади на патиштата кога дознаа дека сограѓаните евакуирани од Вухан ќе бидат пренесени во нивната околина. Тие дури и ги каменуваа автобусите што ги превезувале.

Украинската влада денеска конечно успеа да ги евакуира своите граѓани од Вухан, градот најпогоден од епидемијата на коронавирус. Со авион се евакуирани 73 лица, при што четири останале во Кина поради треска.

Откако авионот слета во Казахстан за да остави двајца државјани на Централна Азија, полета за Украина, пренесува РТ.

Но, не сите во Украина биле среќни за враќањето на нивните 45 сонародници и 29 други странци. Некои жители на Нови Санжар, во регионот Полтава, дознале дека евакуираните Украинци и членовите на екипажот ќе престојуваат некое време во локалната болница. Затоа, тие се собраа да протестираат дека не сакаат да ризикуваат епидемија на коронавирус во нивната област.

Демонстрантите го блокираа патот што води кон медицинската установа и запалија автомобилски гуми. Наскоро, пристигнаа специјалците со оклопни возила.

Се судрија со нив кога специјалистите сакаа да ги отстранат автомобилите што го блокираа патот.

„Моравме да издвоиме десетина од најагресивните лица и да им објасниме кои можат да бидат последиците од нивните незаконски дејствија“, соопшти полицијата. На крајот, демонстрантите се растурија, но подоцна го каменуваа автобусот во кој превезуваат Украинците евакуирани од Вухан.

Украинските власти планираат две недели да ги задржат евакуираните граѓани во карантин во Нови Санжар. По протестот, претседателот на Украина ги увери граѓаните дека се преземени сите можни мерки на претпазливост за да се спречи ширењето на епидемијата во Украина.

По вчерашната акција во с. Крушопек, обвинителството поведе истрага за две лица

Заврши распитот на лицата што вчера вечер беа лишени од слобода во акцијата во с. Крушопек, Општина Сарај, соопшти Обвинителството. 

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори предвидено и казниво по  член 215 од Кривичниот законик.

Врз основа на прибраните докази и изјавите на лицата кои беа лишени од слобода, надлежниот обвинител до Судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд – Скопје вечерва достави Предлог за определување на мерка притвор за сопственикот на фирмата увозник на овошјето, додека за второ осомниченото лице предложи мерки за обезбедување присуство. Останатите две лица се ослободени, а осомничените вечерва ќе бидат изведени пред Судија на претходна постапка.

По Наредба на јавниот обвинител товарното возило во кое е откриена наркотичната дрога и целата пратка со овошје се запленети и предадени во Агенцијата за одземен имот.

Работници оставени да се задушат во илегална британска фабрика за цигари во Шпанија (ВИДЕО)

Во Шпанија е откриена илегална фабрика за цигари, каде шестмина странски работници биле најдени како се борат за воздух пред да бидат спасени, соопштија властите.

Дванаесет британски државјани се осомничени за раководење со фабриката.

Во бункерот под штали за коњи во јужната провинција Малага можело да се произведат  до 3.500 фалсификувани цигари на час.

Тоа е прва подземна фабрика за фалсификувани цигари пронајдена во ЕУ, соопштија Европол и шпанската полиција.

Шестмина украински и литвански работници биле најдени како се борат за воздух,бидејќи генераторот за да внесува воздух во подрумот не работел , зашто немал бензин.  Дваесетина лица биле уапсени претходно истиот ден, но не ја известиле полицијата дека работниците сеуште се внатре. Работниците во паника  удирале и викале одоздола додека полицијата ја пребарувала областа.

Полицајците конечно ги пронашле и ги ослободиле.

Полицијата конфискувала 153.000 пакувања цигари, повеќе од 17 тони тутун, 20 кг хашиш и 144 кг марихуана.

притисни ентер