Утре на распит во ЈО шефицата на кабинет на Катица Јанева, Рускоска се врати од одмор

Одморите завршија. По специјалната обвинителка Катица Јанева, денеска и обвинителката Вилма Рускоска која го води случајот “Рекет” се врати на работните обврски.

Се уште не е познато дали и кога ќе биде повикана на распит во обвинителството специјалната обвинителка Катица Јанева, ниту пак дали ќе бидат сослушани лицата кои беа спомнати во “бомбите” на “Ла Верита”.

Неофицијално, Канал 5 од извори од истрагата дознава дека за утре се повикани да дадат исказ обвинтиелот од СЈО  Бурим Рустеми и шефицата на Кабинетот на Јанева.. Но, одговри за ова можеби нема ниту да има по денешното сооптение на обвинтиелството дека ќе споделуваат само информации кои нема да и наштетат на истрагата.

“ Во тек е финансиска истрага во повеќе насоки и прибирање на доказен материјал што ќе помогне во утврдувањето на фактичката состојба. Воедно, дел од одземените електронски уреди се вештачат, а за дел се прават напори за декриптирање на пронајдените содржини. “ соопштуваат од обвинтиелството.

Премиерот Зоран Заев вчера рече дека тој е човекот кој го пријавил овој случај и дека секој што се инволвирал , ќе сноси одговорност. Тој вчера беше прашан да одговори дали е разочаран од обвинителката Јанева.

 “ За мене идиотски е настапот засега согласно со досегашните докази. Очекувам истрагата да ги покаже доказите за секој,  вклучително за Катица Јанева, Зоран Заев, за кој било случај. Апсолутно само така ќе покажеме дека има владеење на правото.”

За овој случај досега исказ во својство на сведоци дадоа двете обвинителки од СЈО Елизабета Јосифовска и Лиле Стефанова кои се изјаснија дека не се согласувале со некои одлуки на Јанева. Вчера сведочеше Стефанова, која пред медиумтие не откри што зборувала пред надлежниот обвинител, само рече дека кажала се што знаела.

Кривичниот суд по барање на обвинителството вчера го продолжи притворот на двајцата осмничени во “Рекет”, Боки 13 и Зоки Кичеец за нови 30 дена.

Од утре почнува со работа патарината кај Гевгелија

Новата наплатна станица Гевгелија од утре ќе започне со работа.

Како што соопштија вечерва од АМСМ,  патарината ќе започне со работа од 7 часот изутрина.

Според ценовникот на Јавното претпријатие за државни патишта – ЈПДП, цената за возила од Б категорија со две осовини ќе изнесува 100 денари додека при готовинско плаќање во евра таа ќе изнесува 2 евра. 

Ужас во Сараево -15 годишно момче со секира убил тинејџер

Момче на 15 годишна возраст , по кавга и физичка пресметка , со секира убило 17 годишно момче .

Во сараевската населба Сарај Поле околу 19 часот се случи трагедија , кога 15 годишно момче уби 17 годишник.

На убиството му претходела кавга и тепачка , по што едно лице завршило во болница.

Во тек е увидот и истрагата за овој случај што ја потресе БиХ.

Со дефиле како пред 75 години , Париз го одбележа ослободувањето од нацистите (ВИДЕО)

Париз денеска ја одбележа 75. годишнината од ослободувањето од нацистичката окупација во Втората светска војна.

Со дефиле со американски тенкови и други воени возила  од времето на Втората светска војна , со оддавање почит на припадниците на Движењето на отпорот и со дигање на француското знаме на Ајфеловата кула , Париз се сети на денот на ослободувањето .

Пожарникарите го подигнаа знамето на Ајфеловата кула во знак на сеќавање кога француската тробојка ја замени нацистичката.

притисни ентер