Првиот човек на Судскиот совет негира притисоци од Заев или Беџети

Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев не е запознаен со информацијата која вчера ја изнесе првиот човек на Сарај,Беџети дека премиерот Заев побарал од него да лобира кај членови во Советот за да гласаат за разрешување на еден претседател на суд

Оваа точка од седницата на 17-ти минатиот месец не се ни разгледувала, вели Здравев во телефонски разговор за Канал 5. Додава дека еден од членовите на Советот рекол дека немал време да ги прочита документите, па побарал точката да се одложи.

„Точно е дека на седницата на Судскиот совет на дневен ред имаше точка за разрешување на еден претседател на суд, но таа беше одложена по барање на еден од членовите на Советот бидејќи немал време да го прочита материјалот по оваа точка. Немам никакви сознанија дека дента премиерот Зоран Заев го барал градоначалникот на Сарај Блерим Беџети за некакви лобирања по истата точка.“ - Киро Здравев, претседател на Судски совет.

Само неколку часа по обвинувањата од страна на Беџети, возврати и првиот човек на Владата.

„Разговарав и за шпекулациите дека се одолговлекуваат процеси заради заштити од еден претседател на суд, тоа е Јово Вангеловски – претседателот на Врховниот суд.“, истакна премиерот Зоран Заев.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека испливуваат се повеќе докази и сведочења за директни наредби во судството и го прашуваат Заев дали навистина нарачал Јово Вангеловски да биде разрешен до септември.

Со реакција излегоа и од Алијанса за Албанците, од каде велат дека е парадоксално премиерот да бара помош од Беџети и од ДУИ за да се реформира правосудниот систем.

Беџети вчера на прес конференција наместо одговор за актуелните случувања со дивите платформи го обвини премиерот дека вршел притисоци за лобирања во Судскиот совет и дека Антикорупциска покренала постапка за дивоградбите бидејќи го одбил таквото барање.

Манчевски од трибината "Агенда - Дигитализација 20-24: Ултра брз интернет за сите граѓани било каде и да живеат

"Највисокиот процент од Бруто домашниот производ доаѓа од секторот за информатички и комуникациски технологии и токму овој податок, треба  да ни е уште една од силните причини повеќе да вложуваме во дигитализацијата".

"Највисокиот процент од Бруто домашниот производ доаѓа од секторот за информатички и комуникациски технологии и токму овој податок, треба  да ни е уште една од силните причини повеќе да вложуваме во дигитализацијата", потенцираше министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на вечерашаната трибина посветена на  дигитализацијата.

Манчевски ги истакна придобивките од дигитализацијата за што рече дека значително го подобрува квалитетот на животот на сите граѓани, ги носи институциите и услугите до граѓаните и придонесува кон борбата со корупцијата.

Дигитализацијата ќе овозможи сите лични документи, граѓаните да ги имаат на своите телефони со што веќе нема да има потреба долго чекање пред шалтерите.

"Време е личната карта и здравствената книшка да заминат во историјата" рече Манчевски и додаде дека со нова технологија ќе се стигне до целосна идентификација од мобилен.

Манчевски најави и развој на 300 нови електронски услуги, како и изградба на Национална оптичка мрежа. Граѓаните ќе имаат на услуга ултра брз интернет било каде да живеат, по достапни цени. "Смарт сити платформа за сите градови", најави Манчевски, се наведува во соопштението на СДСМ.  

Расте бројот на загинати во силниот земјотрес во Турција , десетици повредени , урнати згради... (ВИДЕО)

Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени ја погоди вечерва  источна Турција.

Земјата силно се тресеше во областа Сивриџи, во провинција Елазигу, околу 20,55 часот по локално време (18,55 часот по средноевропско време), објави владината агенција за катастрофи.

Најмалку осум лица го загубија животот, изјави министерот за внатрешни работи. Најмалку 315 лица  се повредени.

Некои жители на областа напишаа на страниците на Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар дека нивните домови се тресат. Други напишаа дека делови од нивниот дом се оштетени. Локалните медиуми објавија дека се урнале неколку станбени згради.

Земјотресот се случи во 18,55 часот и епицентарот се наоѓа на 11 километри северо-источно од Доганол.

Белата куќа со остра опомена до Приштина и до Белград

Косово мора да ги укине ригорозните 100 проценти повисоки тарифи за српските производи, а Србија мора да ја прекине својата кампања за повлекување на признавањето на независноста на Косово во пацифичките и прекуокеанските земји.

По дводневниот престој на Ричард Гренел, специјалниот претставник на претседателот Доналд Трамп, во Приштина и Белград , од Вашингтон стигнаа остри осуди. Претседателот на Србија,  Александар Вучиќ се пожали дека барањата не се со соодветна тежина, но тоа е разбрано повеќе како шоу за домашна употреба.

Белата куќа на тој начин ги опомена и едната и другата страна и ја презеде иницијативата, со оглед дека скоро половина година немало дијалог меѓу двете држави. Имено, повече од три месеци не можеше да се формира влада на Косово, а победникот на изборите, Албин Курти, нема договор со коалицискиот партнер Иса Мустафа за некои кадровски решенија. Мустафа бара место на косовски претседател, но Курти не се согласува.

Од друга страна, Србија влегува во предизборниот период (парламентарните избори ќе бидат во април), па се плашат во Вашингтон и Брисел дека недостатокот на дијалог може да се продлабочи во втората половина на оваа година. Претседателот Трамп изјави дека нема да има премногу трпение и бара работите да бидат преместени од ќор-сокакот, а новата администрација на Брисел сака смена. Се чини дека само Москва нема никаква врска со одложувањето на дијалогот, па дури и да се претвори косовскиот јазол во „замрзнат конфликт“.

притисни ентер