Синоќа во Ново Лисиче избоден до смрт 17- годишник

Половина час по полноќ инцидент со фатални последици ги вознемири жителите на Лисиче. 

 17-годишен млад спортист го загуби животот, откако една година постаро момче го прободел со нож.

Се започнало од вербална расправија, а жителите на населбата тврдат дека во пресметката учествувале десетици тинејџери.

Како што дознава Канал 5, на момчето му бил зададен само еден удар со нож, кој бил смртоносен. Од КАРИЛ потврдија дека сега починатиот бил ранет со остар предмет во пределот на градниот кош, а бил зафатен и главниот крвен сад.

Причината за расправијата меѓу двајцата тинејџери не е позната. До пред две години 17-годишникот активно тренирал кошарка, во младинскиот тим на МЗТ од Аеродром и неретко со пријателите ги поминувал вечерните часови токму на кобното место.

Инаку, полицијата извести дека за убиството на младото момче е пронајден и приведен 18-годишниот А.Т., а од обвинителството информираа дека во текот на денов очекуваат кај нив да пристигне кривичната пријава од МВР, по што ќе бидат познати деталите - сега се работело на обезбедување и вештачење на доказите.

На патот Ресен – Охрид после Буково се изведуваат работи на пат

На патниот правец Ресен-Охрид на три километри после планинскиот превој Буково се изведуваат работи на пат.

 На самото место е поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

Од „Македонија пат" информираат дека активностите на патот како што се кастрење и поставување на заштитна мрежа ќе траат околу 20 дена.

На учесниците во сообраќајот им се препорачува внимателно управување со возилата и прилагодување на брзината кон условите на патот. 

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб

Владата на СДСМ единствено се грижи за сопствените џебови.

СДСМ ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб.

Три години земјоделците го фрлаат родот на буниште, сечат неколкугодишни овошни насади, а од СДСМ велат дека земјоделието бележи позитивни резултати.

Три години нема откуп, а каде што го има цените се катастрофално ниски.

Субвенциите не се исплатени во целост. Проблемот со наводнување е факт низ цела Македонија. Земјоделието е буквално нефункционално.

Грижата за земјоделците откако дојде СДСМ на власт се виде. Поради сето ова што се случува потребно е под итно да се распишат предвремени парламентарни избори. Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на изборите тогаш ќе започне нова ера во земјоделието.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Мицкоски да одговори има ли тајни средби и со кого?

Тајкнуните за кои се водат серија на предмети пред правосудните органи се создадени од режимот на Никола Груевски. 

Лицата што се снимките се блиски до ВМРО-ДПМНЕ.

 Медиумот каде што излегуваат снимките имаат линкови со ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски.

 Лично Мицкоски призна дека се среќавал со еден од обвинетите во случајот Рекет, споменатиот Зоран Кичеец.

 Затоа, наместо да се крие зад лажни вести Мицковски треба да излезе пред граѓаните и да одговори со кого се гледал и зошто:

·         Дали се сретнал со Никола Груевски во Будимпешта и зошто?

·         Дали се сретнал со итлајанскиот новинар? Дали и што му дал?

·         Дали се среќавал и со други лица во Словенија и со која цел?

 Јавноста очекува одговори.

 ВМРО-ДПМНЕ не ја промени својата режимска матрица. Останува посветена единствено на одбрана на криминалот на режимот и фабрикување лажни вести.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер