Сугарески: Во моментов се работи на преку 550 километри патна мрежа низ државата

Она што на почетокот го најавувавме тоа се остварува, низ целата држава се работи во делот на подобрување , реконструкција и изградба на патната инфраструктура во државата.

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов и кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски, денеска извршија увид во градежните активности за рехабилитација на регионалниот пат Куманово-Свети Николе.

Првите десет километри од патот веќе се завршени со претходен проект, а во моментов се работи на 32 километри асфалтирање на патот.

Министерот за транспорт и врски, Сугарески изрази задоволство од динамиката на изградбата на патната инфраструктура во државата. Во Куманово, нагласи тој, се работи интензивно на повеќе патни правци, од кои дел се завршени, како Куманово-Опае, но државните и магистралните патишта околу Куманово.

По сите основи, рече министерот Сугарески, во Куманово се инвестираат околу 60 милиони евра дел во патната инфраструктура, дел во комуналната инфраструктура, проекти кои се реализираат преку  министерството.

– Она што на почетокот го најавувавме тоа се остварува, низ целата држава се работи во делот на подобрување , реконструкција и изградба на патната инфраструктура во државата. Во моментов се работи на преку 550 километри патна мрежа низ државата, тоа е видливо, граѓаните можат да го видат и што е најбитно може да го почувствуваат, бидејќи се подобрува патната инфраструктура, изјави Сугарески.

Тој рече дека е предвидено да се реконструираат уште 450 километри низ државата, и до крајот на сезоната се очекува преку јавното претпријатие, по различни основи, кредитни линии и изворни средства преку Македонија пат, целосно да се подобри патната инфраструктура и да се обезбеди побрз, побезбеден транспорт за граѓаните.

– Остануваме посветени, ќе работиме интензивно. Тука сакам да потенцирам дека се интензивирани активностите во делот на железничката пруга Куманово-Бељаковце, очекуваме некаде на почетокот на следната година тој дел да заврши и од наредната година веќе да отпочне градењето на втората делница Бељаковце до Крива Паланка. Остануваме посветени, се надевам дека се она што е планирано согласно буџетите, согласно буџетот на ЈПДП дека навистина ќе бидат реализирани сите активности предвидени во владината програма, изјави Сугарески.

Директорот на јавното претпријатие за државни патишта, Китанов изјави дека овие патишта не се реконструирани педесет години.

– Патот Куманово-Свети Николе од 42 километри, десет километри комплетно е завршен, 15 километри е завршен со прв слој на асфалт, а од следната недела се почнува целосно со вториот слој. изјави Китанов.

Рокот за реконструкција бил предвиден до на пролет, но изведувачите ги информирале надлежните дека целосно 42 километри дека ќе бидат завршени порано.

Китанов нагласи дека околу Куманово се рехабилитираат околу 100 до 120 километри, регионални патишта, меѓу нив  патот Куманово-Опае е завршен и се чека да се постави сигнализацијата, 10 километри од Пелинце- Нагоричане се завршени, а до крајот на месецов ќе се изградат петте дополнителни километри до граничниот премин.

Се работи и на патот Куманово-Никуштак, отпочната е реконструкцијата Ранковце-Крива Паланка, кон крајот на август, најави Китанов, ќе заврши тендерот и ќе почне да се работи Страцин-Ранковце, а од септември-октомври ќе почне да се работи и Куманово-Страцин кој се спроведува преку ИПА и ќе заврши согласно временските услови.

– Комплетно ќе биде завршен и делот од Куманово до Крива Паланка и делот од Куманово до Свети Николе и како што напоменав, и Опае-Никуштак, Матечје-Липково ќе бидат завршени оваа градежна сезона, изјави Китанов.

Тој најави дека ќе се реконструираат и мостови кои не биле рехабилитирани со децении, напомнувајќи дека во моментов тендерска постапка тече за мостовите на Пчиња кај Доброшане и кај Драгоманце.

– На градежниот факултет завршува ревизијата за рехабилитација на големиот Искрин Мост кој е многу обемен. Предвидената вредност ќе биде околу два, два и пол милиони евра, бидејќи се работи за обемна реконструкција, изјави Китанов.

Гребениот асфалт, додаде Китанов, се користи од градоначалниците за тампонирање на патишта во руралните средини.

Кумановскиот градоначалник, Димитриевски се заблагодари за капиталните инвестиции од државата, од Министерството за транспорт и врски и јавното претпријатие за државни патишта.

– Куманово вакви инвестиции немало одамна, ова е еден од доказите дека Македонија му се одолжува на Куманово преку Владата и воедно ги охрабрувам да продолжат така, изјави Димитриевски.

Гребениот асфалт е даден на користење на Општината, која ги тампонира локалните патишта во руралните средини. – Од патиштата бенефит имаат граѓаните, рече Димитриевски.

Тој се заблагодари и до изведувачите, бидејќи работат брзо и не прават застој во сообраќајот.

Димитриевски потенцира дека интензивно се гради трасата на коридорот за пругата, која поминува низ градот, дека се реконструирани два моста, а се уште се рехабилитира мостот пред влезот на населбата „Перо Чичо". Тој апелираше до граѓаните да имаат трпение за контролираниот сообраќаен застој, бидејќи се изведува капитален проект. 

Алкалоид инвестира 11 милиони евра во проширување на производните капацитети

Новите производни одделенија ќе се простираат на површина од 7.000 м² и ќе создадат услови за реализирање на околу 200 нови вработувања.

Посветеноста на перманентниот раст и развој, следењето на трендовите и најновите достигнувања во сферата на фармацијата, се главните причини поради кои во изминативе дваесет години „Алкалоид АД Скопје“ се задржа на курсот за континуирано инвестирање вложувајќи преку 200 милиони евра, алоцирани воглавно во сегментот Фармација. Инвестициските потфати во производствени капацитети и опрема, лаборатории, институт за истражување и развој, центар за контрола на квалитетот, модерен SAP софтвер, технологија и добро обучен персонал – менаџментот на „Алкалоид“ ги смета за неопходни предуслови за зголемување на пласманите и интензивирано глобално позиционирање на производите на брендот „Алкалоид“. Во таа насока, се инвестициите во новите производни одделенија чиј износ ќе достигне 11 милиони евра и кои како и останатите, ќе се изведуваат во согласност со строгите барања за Добра производствена практика (GMP).

Од планираните 11 милиони евра, 3,5 милиони ќе бидат наменети за целосно технолошко подготвување на одделението „Пакување на цврсти форми“, со површина од 2.000м². За потребите на одделението, нарачана е техничко-технолошка опрема во вредност од 5,2 милиони евра, вклучувајќи две автоматски линии за пакување. 2,3 милиони евра ќе бидат инвестирани за изградба на два нови ката наменети за производство на цврсти фармацевтски форми и придружен простор за техничко-технолошка опрема со вкупна површина од 5.000 м².

Сето ова ќе овозможи зголемување на капацитетите за производство за најмалку 50%, односно од сегашниот капацитет од речиси 2 милијарди таблети и капсули годишно, на повеќе од 3 милијарди парчиња цврсти фармацевтски форми.

„Согласно стратегијата за развој и долгорочниот план за капитални вложувања, ‘Алкалоид’ иницира нова фаза во инвестициските активности која има за цел зголемување на производните капацитети на компанијата. Планираната инвестиција е во склад со политиката на компанијата за вложување во капитални проекти, а со оглед на тројното зголемување на консолидираните приходи од продажби во изминативе 15 години, ваквиот потфат беше неопходен за овозможување на уште поинтензивни пласмани и континуиран раст“ – изјави г. Живко Мукаетов, Генерален директор и Претседател на Управниот одбор на компанијата.

Комплетирањето на оваа инвестиција, планирано за првата половина од 2020 година, ќе создаде услови за реализирање на околу 200 нови вработувања во сегментот Фармација.

Стоилковски: Изгледа постои личен мотив кај Костадинов за така отворено да лаже за случајот „Рекет"

Мотивот на Заев за заштита на криминалот од „Рекет“ го знаеме. Сомнежите се дека тој и неговите структури се силно вплеткани во оваа криминална - октопод мрежа која што тој сака да ја заштити.

Но постои и дополнителен мотив, по се изгледа личен мотив кај портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов за да така отворено лаже и да манипулира за овој случај. Освен можен финансиски бенефит во прашање е морален хазард. Затоа прашуваме:

 Дали има, и доколку има нека одговори какви се фотографии, материјали и тонски записи постојат од портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов во еден од телефоните на осомничените во случајот „Рекет“?

 Зошто Костадин Костадинов е толку исплашен од неговиот довчерашен најдобар пријател Бојан Јовановски?

          Дали е точно дека има инкриминирачки материјали на Костадинов снимени во странство?

          Дали на овие материјали освен овие двајца се вклучени и други лица, политичари со потекло од една странска земја?

          Дали е точно дека Костадинов е и чест посетител на скапите, развратни забави организирани од еден од осомничените во „Рекет“, пред неколку месеци во два големи града во една соседна држава?

          Дали Костадинов на овие луксузни забави трошел и народни пари?

          Ако ова е точно тогаш нека одговори Костадинов што точно правел на тие забави со Бојан Јовановски?

          Ако стравот на Заев е дознавањето на адресата каде е однесен куферот со пари, дали стравот на Костадин Костадинов е дознавањето за инкриминирачките материјали со неморална содржина најдени во телефонот на еден од осомничените за случајот „Рекет“?

          Дали стравот кај Костадинов е дознавањето за неговиот неморален карактер?

          Дали СДСМ е партија која што е претворена во дувло на развратот во изминативе неколку години?

          Дали Костадинов го дели истиот став како и Зоран Заев за Бојан Јовановски кажан при неговата изјава?

           

Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Одбраната во „Титаник 3" бара изземање на СЈО

 Изземање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, како и на нејзините ополномоштени обвинители Фатиме Феати и Гаврил Бубевски во предметот „Титаник 3", 

Денеска побара браниетелот на обвинетите Исмет Гури и Ејуп Алими, адвокатот Еленко Миланов.

Судот по барањето треба се произнесе по паузата.

Адвокатот Миланов, барањето за изземање го образложи дека е поради последните случувања во СЈО, кои според него, се изменети од минатата расправа до денеска, како и дека постои конфронтација меѓу обвинителката Јанева и обвинителите Фетаи и Бубевски.

Тој побара и целосен прекин на постапката до изнесување на Судот по нивното барање.

Во предметот „Титаник 3" обвинети се Ејуп Аљими и Исмет Гури од ДУИ, кои се товарат дека како членови на Општинската изборна комисија во Чаир на локалните избори во 2013 година уништувале изборен материјал.

Постапката почна одново на 15 март годинава по именување на судијката Марија Клетичка за нов судија во предметот, откако судијката Оља Ристова, која го водеше случајот, во февруари годинава побара изземање од предметот. /МИА.

притисни ентер