Фото: Порше „Cayenne“ хибрид

Порше  продолжува да се фокусира на електро-мобилноста, со новиот „Cayenne“, кој сега нуди и хибриден погон, како и својот претходник.

„Cayenne Turbo S E-Hybrid“ и „Cayenne Turbo S E-Hybrid Coupé“ ја нудат моќта од 500 kW (680 КС), преку интелигентната интеракција на четирилитарскиот V8 мотор (404 kW / 550 КС) и интегриран електричен мотор со осумстепениот менувач Tiptronic S (100 kW / 136 КС).

Максималниот вртежен момент на системот од 900 Nm е достапен при најмало притискање на педалот за гас.

Двата модела забрзуваат од 0 до 100 км на час за 3,8 секунди и достигнуваат максимална брзина од 295 км на час.

„Cayenne Turbo S E-Hybrid“ и „Turbo S E-Hybrid Coupé“ можат да возат до 40 километри на само електричен погон.

Покрај двата врвни модела, хибридниот опсег од Porsche сега го вклучува и новиот „Cayenne E-Hybrid Coupé“ со системска моќност од 340 kW (462 КС), вртежен момент од 700 Nm и електричен опсег до 43 километри.

Во моделите Cayenne Turbo S E-Hybrid, електричниот мотор се наоѓа помеѓу V8 моторот и осумстепениот менувач Tiptronic S. Двата мотора се меѓусебно поврзани преку спојката за менувачот и хибридниот модул, наведен како „Electric Clutch Actuator“ (ECA). Во режимот на возење со Електрична моќ, електричниот мотор може самостојно да го придвижува возилото до максимална брзина од 135 км на час.

Литиум-јонската батерија е инсталирана под подот на товарниот простор и има капацитет од 14,1 kWh. Високонапонската батерија може да се наполни целосно во рок од 2,4 часа со стандардниот полнач за напојување AC од 7,2 kW кога користите 400-волтска врска со осигурувач од 16 засилувачи.

Процесот на полнење трае шест часа од конвенционалниот домашен штекер со рејтинг од 230 волти и 10 засилувачи.

Американската компанија ,,Атари” отвора хотел , рај за гејмери

Американската компанија Атари е основана пред скоро половина век и е една од најголемите производители на конзоли и компјутерски игри.

На нивната веб-страница прикажаа планови да изградат низа хотели кои на гостите ќе им понудат незаборавно уживање во различни типови игри, вклучувајќи модерни типови на виртуелна реалност, пренесува „Унилад“.

Засега се најавени Лас Вегас, Денвер, Чикаго, Остин, Сиетл, Сан Франциско и Сан Хозе, додека првиот хотел ќе биде изграден во Феникс, Аризона.

Дизајнот на хотелот им беше доверен на Шели Марфи и Наполеон Смит III, продуцент на филмот „Ninja Turtle“ во 2014 година.Тој посочува дека проектот има намера да донесе носталгија и ретро стил за да одговара на современите трендови.

Водечките луѓе на Атари се убедени дека ќе има уште многу да се направи, што е поддржано и со извештајот за 2019 година, според кој гејмерите ширум светот потрошиле скоро 140 милијарди евра на игри.

"Атари е глобален бренд популарен кај луѓето од сите возрасти, без оглед на потеклото или културата. Со нетрпение очекуваме да ги видиме нашите фанови да уживаат во овој нов концепт на хотел со своите семејства", рече Фред Чеснас, извршен директор на компанијата.

Братот на позната раперка е осуден на 25 години затвор за силување девојче (ВИДЕО)

Братот на раперката Ники Минаж, Џелани Мараџ, е осуден на 25 години затвор за силување малолетно девојче.

Неговата паштерка имала само 11 години, а Џелани постојано ја силувал додека нејзината мајка и негова сопруга била на работа.

Џелани Мараџ е прогласен за виновен за „предаторски сексуален напад врз дете“, и покрај тоа што неговата позната сестра се изјаснила писмено до судијата за да му ја промени казната, па сепак тој заработи 25 години зад решетки. Во писмото, Ники изјавила дека нејзиниот брат е „најстрпливиот, нежен, најискрен и несебичен човек што го познава“.

„Го уништивте ова дете силувајќи го постојано“, рече судијата.

Мараџ доби и дополнителна казна за загрозување на дете од  364 дена.

Жртвата, која денес има 14 години, сведочеше дека ја силувал четири пати неделно, а понекогаш и двапати на ден. Таа му рекла на судијата дека поради тоа размислувала за самоубиство, пренесува Дејли Меил.

„Мислев дека нема да можам да издржам повеќе ниту еден ден. Се чувствував како никој да не ме слуша“, рече таа.

Девојчето изјави дека не се осмелувала да каже ништо затоа што Мараџ и се заканил дека ќе ја избрка мајка и и дека никој нема да и верува. Се излезе на виделина кога нејзиниот брат на училиште пријавил дека го видел Мараџ како ја допира неговата  сестра. Тој беше уапсен во 2015 година.

Мараџ упорно тврдеше дека е невин, и призна пред судот дека имал проблем со алкохолот и побара милост.

Како ќе изгледа авионскиот превоз од иднината? (ФОТО)

Од хиперповрзаната персонализирана кабина на иднината до ротирачките седишта што ја зголемуваат економијата и удобноста, годинашниот избор на награди „ Crystal Cabin “ донесе бројни иновации во авионите.

Дизајнерите кои стојат зад овие иновативни решенија се бореа да ја трансформираат внатрешноста на авионот, а со тоа и да станарт добитници на една од најпрестижните награди во авијациската индустрија.

Над 100 проекти што учествувале на натпреварот, во категории како „забава и поврзаност“ и „визионерски концепти“ ќе бидат претставени во март 2020 на годинашната изложба на авиони во Хамбург, Германија.

Во последниве години, потребата да се трансформира искуството од економска класа се зголемува. Се додаваат крилја на седиштата за дополнителна приватност и удобност на патниците, а инженерската фирма Heinkel Group го воведе концептот Flex Lounge, што подразбира флексибилна конфигурација за седење.

 По полетувањето, патниците можат да ги преуредат редовите така што ќе можат да седнат еден до друг, дозволувајќи им на семејствата, пријателите или соработниците да патуваат заедно порелаксирано.

Adient Aerospace предложи нов дизајн на седиштата, наречен простор за сите. Според нивното гледање, трите места во предниот дел на авионот имаат механизми кои овозможуваат седиштата да се претворат во лежаи што патниците ќе можат да ги извлечат.

Седиштата Ciara Crawford ROW1, прават инвалидските колички да се вклопуваат, овозможувајќи попогодна употреба и поголема достапност за лицата со посебни потреби.

Новата генерација на концептот Airbus Cabin Airspace Cabin Vision 2030, покрај тоа што нуди пофлексибилни конфигурации за седење и спиење, вклучува и дигитално опкружување кое им овозможува на патниците ново искуство во кабината.

Германската компанија AERQ исто така предлага да се користи технологијата на иновативен начин, дозволувајќи им на OLED-екраните да бидат поставени во одредени авиони со информации што им се потребни на патниците. Бидејќи авиокомпаниите се соочуваат со зголемена потреба за одржлив бизнис, се појавија предлози за решавање на проблемот со животната средина.

PriestmanGoode предложи Zero послужавник со цел да се намали количината на пластичен отпад што е резултат на еднократната употреба на приборот за јадење.

Наместо пластичен материјал, Zero се состои од јадливи, биоразградливи делови што можат да бидат компостирани.

Добитникот на наградата „Crystal Cabin“ ќе биде објавен на 31 март.

притисни ентер