Италијанскиот Сенат го одби Салвини , одложена владината криза

Италијанскиот Сенат денеска реши да ја одложи расправата за кризата на Владата за следната недела , со што го запре обидот на Матео Салвини за организирање предвремени избори.

Минатата недела заменик премиерот и министер за внатртешни работи , Матео салвини , кој е лидер на партијата Лига , ја распушти владејачката коалиција и за да ја искористи популарноста на неговата партија , побара одржување на предвремени избори, на кои би можел да стане премиер.

Сепак, планот на Салвини не беше успешен, бидејќи Движењето Пет Sвезди и парламентарните партии од левиот центар бараат да најдат начини за да избегнат одржување на предвремени избори четири години порано и да формираат алтернативно мнозинство.

Партијата Лигата се залагаше за гласање недоверба на владата, но Сенатот не одобри одржување на ваква расправа . Тие одлучија премиерот Џузепе Конте да се обрати во Горниот дом на Парламентот на 20 август.

„Дали има нешто поубаво, подемократско и подостоинствено отколку да му се даде на народот избор“, му рече Салвини во Сенатот во говорот за време на кој постојано беше прекинуван со извици и коментари од другите пратеници на партијата.

„Велофиеста" – дружење и забава на отворено

Град Скопје денеска организира „Велофиеста" – дружење и забава на отворено, со освежување и содржини за деца. 

Град Скопје денеска организира „Велофиеста" – дружење и забава на отворено, со освежување и содржини за деца. Оваа велофиеста е дел од активностите на четвртиот ден од „Европската недела на мобилност 2019", неделата посветена на алтернативните форми на транспорт. Поради одржувањето на „Велофиеста", улицата „Димитрија Чуповски" на „Рекорд" денеска од 18 часот ќе биде затворена за сообраќај.

– Активностите на Европската недела на мобилност 2019 се организираат под мотото „Пешачи со нас". Партнер на Градот Скопје е и здружението на граѓани „Македонски зелен центар", а во организирањето на многубројните активности ќе учествуваат и Делегацијата на Европската Унија, Министерството за животна средина и просторно планирање, неколку скопски општини, средните училишта и центрите на култура на Град Скопје, GIZ, Црвен крст, МВР, ЈСП, Републички совет за безбедност во сообраќајот, Македонска велосипедска федерација, Цементарница Титан, како и повеќе здруженија на граѓани, меѓу кои Прв до врв, Еко свест, Еко логик, Go green, Смарт Ап, Електромобилност и други, соопштуваат од прес-службата на Град Скопје.

ЈСП Скопје од 07:30 – 08:30 часот во нивните автобуси организираат Дружење со костимирани херои од филмовите, стриповите и бајките, кои ги едуцираат и забавуваат патниците.

Во ОУ „Браќа Миладиновци" од Општина Аеродром и ОУ „Кузман Јосифовски Питу" од Општина Кисела Вода од 08:30 -11:30 часот се организира Инфо-ден за запознавање на учениците со целта на Европската недела на мобилност, придобивките од користењето одржлив транспорт, а пред се од возењето велосипед и од пешачењето.

Од 13:00 – 15:00 часот, Заедница на единиците на локална самоуправа (ЗЕЛС) организира работилница со учество на претставници од пет најголеми градови во државата пред кои Град Скопје ќе го презентира својот План за одржлив транспорт, неговата реализација и придобивките.

Републичкиот совет Хотел „Континентал" 10:30 – 14:00 часот организира настан на кој претставници од релевантни институции ќе дискутираат за начинот на вклучување на електричните тротинети во сообраќајот во градот:

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата со почеток во 11:00 часот, во Хотел „Континентал" во Скопје организира тркалезна маса на тема: „Учество во сообраќајот со електричен тротинет – кој, како, кога, дали….?, каде обраќања на претставник на РСБП, градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. /МИА

Министерот Димковски на увид во проектот „Јужновардарска долина"

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски денеска, на потегот меѓу Удово и Јосифово, ќе изврши увид во градежните работи на проектот „Наводнување на јужната долина на реката Вардар".

Димковски ќе биде придружуван од градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов.

Договорот за втората фаза од проектот беше потпишан на 11 март годинава од тогашниот министер за земјоделство, Љупчо Николовски, во присуство на премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев. Николовски тогаш најави дека почнува значајна капитална инвестиција за воведување модерни системи за водоснабдување во земјоделството во вредност од 24,3 милиони евра од кои дел се буџетски пари, а дел се кредит и грант од германската развојна банка KfW.

Сегашниот систем за наводнување во Валандовско опфаќа околу 1.600 хектари, но поради неговата дотраеност, земјоделците трпат загуби во производството. Од новиот систем се очекува драстично да ги намали трошоците за вода, да обезбеди навремено и квалитетно наводнување на над 2.000 хектари земјоделска површина. Ќе се зафаќа вода од Удово, од реката Вардар и понатаму, со главен цевковод од 8,9 километри, ќе се носи до препумпни станици. Притоа, ќе има дистрибутивна мрежа од 85 километри.

Реализацијата на втората фаза од проектот е предвидено да трае 21 месец, но можно е да заврши и порано со оглед дека се исполнети сите услови за инвестицијата, беше речено на потпишувањето во март. /МИА

Во Собранието почнува расправата за ребалансот на Буџетот

Во Собранието на Република Северна Македонија од денеска почнува расправата по ребалансот на Буџетот за 2019 година. 

Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот е точка на дневен ред во матичанта собраниска Комисија за финансирање и буџет.

Според предлогот вкупните приходи со ребалансот на Буџетот се планирани на ниво од 210,5 милијарди денари, додека вкупните расходи се утврдени на износ од 228, 3 милијарди денари. Во овие рамки на планирање расходи и приходи, дефицитот останува непроменет во однос на планираниот со основниот Буџет, односно е со позициониран износ од 17,7 милијарди денари или 2,5 проценти од БДП.

Со ребалансот на Буџетот се издвоени 400 милиони денари за субвенционирање на растот на платите во приватниот сектор, 200 милиони денари за активни мерки за вработување, дополнителни средства за поддршка на земјоделството, 193 милиони денари за набавка на лекови за ретки болести и инсулин, 193 милиони денари за заштита на колекторскиот систем на Охридското Езеро, за исплата на поврат на ДДВ…

Поради слабата реализација на одредени капитални инвестиции  од иницијално планираните 25,9 милијарди намалени се одредени позиции кај капиталните расходи на буџетските корисници кај кои е евидентирана забавена динамика на реализација. Вкупното намалување на капиталните инвестиции изнесува 50 милиони евра.

Според Владата, со ребалансот продолжува да се дистрибуираат повеќе пари кај граѓаните, односно вклучено е зголемувањето на платите во  јавната администрација, здравството, образование, градинките, културата, полицијата, одбраната и другите дејности во јавната администрација.

Предвиден е и трансфер за Фондот на пензиско и инвалидско осигурување, односно 815 милиони денари кон пензиските друштва од вториот пензиски столб.

Расправата во Комисијата, согласно собранискиот Деловник трае 10 дена, по што Предлогот оди на пленарна седница. На предлогот се поднесени 391 амандман./МИА

притисни ентер