Одбележани 18 години од потпишувањето на Рамковниот договор

Осумнаесет години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, неговата идеја и визија се присутни во нашиот политички и општествен живот. 

-Ние ќе продолжиме понатаму, со надградување на институционалните капацитети, така што токму мултиетничкиот состав на нашата држава да биде додадена вредност во големото европско семејство,  изјави вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Садула Дураки.

На свечениот прием по повод 18-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор во Клубот на пратениците присуствуваа премиерот Зоран Заев, вицепремиерите Кочо Анѓушев, Радмила Шекеринска и Оливер Спасовски, заменик-министер за финансии Ширет Елези, претставници на дипломатскиот кор, на политичките партии, градоначалници, универзитетски професори, претставници од НВО секторот…

– По потпишувањето на компромисниот договор кој го прекина вооружениот конфликт, пред 18 години, неговото спроведување не беше воопшто лесно. Храбро, посветени и со јасна европска визија стоевме пред сите потешкотии, бидејќи бевме уверени дека сме на правиот пат. Многу оценки има за овие 18 години, но најважно е дека патот на внатрешната и надворешната интеграција никогаш не е прекинат и останува единствен пат за иднината на Република Северна Македонија, рече Дураки, упатувајќи благодарност до САД, НАТО, Европската Унија и сите меѓународни пријатели.

Во текот на изминатите 18 години, како што рече, создадовме институции коишто ги спроведоа уставните промени што беа резултат на Рамковниот договор: Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор и Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците. Ова министерство, според него, е голем чекор напред. Тоа е централна институција која ќе има координативна улога за сите политики кои потекнуваат од Охридскиот рамковен договор.

Тој смета дека нашата земја има можност да се сконцентрира на економскиот развој и подобрување на животот на, како што посочи, нејзините еднкави граѓаните и на развојот на модерната демократија од 21 век.

Лидерот на ДУИ Али Ахмети оцени дека Рамковниот договор претставува голема вредност втемелена во нашата земја, која ја прекинала војната и трагедијата и отворила пат на дијалог и компромис.

– Охридскиот рамковен договор е клуч кој треба да не соедини сите нас заедно, не е само за Албанците, не е само за Босанците, Турците, Ромите, Власите, туку е и на Македонците и на Албанците. Затоа сите треба да имаме почит и сите треба да ги охрабруваме политичките партии што е можно поскоро и тој дел што се уште не е имплементиран во пракса да се најде начин да се имплементира од сите институции во земјава. Што поскоро да ги затвориме овие прашања, толку подобро би било за државата, рече Ахмети.

Одговарајќи на новинарско прашање за Законот за употреба на јазиците,  претседателот на ДУИ рече дека работите се одвиваат правилно и добро иако, како што посочи, има потешкотии.

– Но, над се, треба да се оцени дека ако има Закон за употреба на јазиците, почнала имплементацијата, но тоа не значи дека треба да сме разочарани и дека работите нема да одат на подобро, рече Ахмети, дополнувајќи дека има две институции коишто треба да се занимаваат со примената на тој закон./МИА

СКАНДАЛ: Бугарската Академија на Науките ( БАН ) денес донесе став-НЕ ПОСТОИ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК!

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на МАКЕДОНСКИ јазик, на пладневната седница донесе одлука, која очигледно ја следи насоката на бугарскиот политички врв - дека македонскиот јазик е бугарски дијалект
 

Бугарската Академија на Науките воопшто не се ни труди и да негира дека нивниот денешен став е „реакција“ на т.н. декларација на Бугарскиот врв која беше претставена на почетокот на Октомври годинава, во кој Бугарската Влада директно го негираше постоењето на македонскиот јазик и инсистираше на историска амнезија на нашите граѓани, тврдејќи дека тие никогаш не биле фашистички окупатори во Македонија.

Но јавноста се прашува која е црвената линија на нашата Влада, за да конечно конкретно и директно реагира на овие дрски провокации на соседите , кои буквално вршат политичко „силување“ на нашата колективна меморија и национални факти?
Дали можеби е вистинско политичко време да се прекинат бесмислените преговори за некакво добрососедство со Бугарија, кое произлегува од т.н. договор за добрососедство?
Да не заборавиме, претстедателот на Бугарија Румен Радев неодамна бараше гаранции од бугарската комисија дека ќе ги „превоспитаат“ македонските медиуми.
Што е следно наши български “братя“

веста на DW на Македонски јазик

Шпанскиот крал Фелипе VI му даде мандат на Санчез за да формира влада

Шпанскиот крал Фелипе на лидерот на Социјалистите, Педро Санчез му даде мандат за да се обиде да формира влада, иако сè уште нема доволно политичка поддршка.

Социјалистичката партија на Санчез освои најмногу гласови на изборите и има 120 од 350 места во Парламентот.

Санчез сега преговара со ривалските партии за да ја добие нивната поддршка.

Тој веќе има договор со левичарите од партијата Обединети, која има 35 пратеници, но тоа не е доволно за парламентарно мнозинство.

Шпанија имаше четири изборни циклуси за четири години, и ако ниту една партија не успее да формира влада, може да се одржат нови избори следната година, пренесува АП.

Чиле продолжува со потрагата по исчезнатиот авион со 38 патници

Чилеанската војска испратила воени авиони како засилувања во потрагата по карго-авион што се урна со 38 патници над далечен дел помеѓу Јужна Америка и Антарктикот.

Товарниот авион Херкулес Ц-130 исчезна непосредно по полетувањето од југот на Пунта Аренас во понеделникот вечерта. Војската заклучи дека авионот се урнал веднаш потоа. Причината за несреќата не е позната, а шансите да се најдат преживеани се слаби.

Властите соопштија дека потрагата е попречена и од високите бранови на ледениот премин Дрејк и ниските облаци.

Генералот на воздухопловните сили Едуардо Москеира, кој ја води потрагата, во утрово им изјави на новинарите дека потрагата ќе продолжи барем наредните шест дена.

„Можеме да додадеме уште четири дена и да достигнеме до десет дена, но по тоа ќе треба да одлучиме дали да продолжиме“, изјави Москеира.

притисни ентер