Функционер на Трамп го менува текстот на песната на Статуата на слободата

Поради новите закони за влез на мигранти во САД , кои мора да бидат богати , шефот на службата за вселување и државјанстов Кен Кучинели го смени текстот на поемата на Статуата на слободата.

Симболот на САД , поставен во Њујорк , кој е симбол на доселениците во ,,Ветената земја” ќе има нов текст на поемата што е изгравирана на статуата. Наместо текстот ,,Дајте ми ги своите уморни , своите сиромашни , своите збиени маси , кои копнеат да дишат слободно” , Кучинели додаде ,, и кои знаат да стојат на сопствени нозе и да не бидат на тропок на државата”.

До промена на цитатот дојде откако администрацијата на претседателот Трамп ја укина помошта за мигрантите со цел во земјата да доаѓаат само оние кои имаат доволно средства за да се издржуваат самите.

Новата регулација , позната под името ,,правило на јавно обвниние “ , Сојузниот регистер ја издаде денеска и ќе почне да се применува од 15. октомври.

Во интервју, Кучинели на прашањето дали текстот на поемата на Ема Лазарус од 1883 , напишан на Статуата на слободата вреди и денеска , рече дека во САД се добредојдени мигранти кои знаат да стојат на свои нозе, да бидат самостојни и да се снајдат во неволја , што е во духот на американската традиција.

Од утре почнува со работа патарината кај Гевгелија

Новата наплатна станица Гевгелија од утре ќе започне со работа.

Како што соопштија вечерва од АМСМ,  патарината ќе започне со работа од 7 часот изутрина.

Според ценовникот на Јавното претпријатие за државни патишта – ЈПДП, цената за возила од Б категорија со две осовини ќе изнесува 100 денари додека при готовинско плаќање во евра таа ќе изнесува 2 евра. 

Ужас во Сараево -15 годишно момче со секира убил тинејџер

Момче на 15 годишна возраст , по кавга и физичка пресметка , со секира убило 17 годишно момче .

Во сараевската населба Сарај Поле околу 19 часот се случи трагедија , кога 15 годишно момче уби 17 годишник.

На убиството му претходела кавга и тепачка , по што едно лице завршило во болница.

Во тек е увидот и истрагата за овој случај што ја потресе БиХ.

Со дефиле како пред 75 години , Париз го одбележа ослободувањето од нацистите (ВИДЕО)

Париз денеска ја одбележа 75. годишнината од ослободувањето од нацистичката окупација во Втората светска војна.

Со дефиле со американски тенкови и други воени возила  од времето на Втората светска војна , со оддавање почит на припадниците на Движењето на отпорот и со дигање на француското знаме на Ајфеловата кула , Париз се сети на денот на ослободувањето .

Пожарникарите го подигнаа знамето на Ајфеловата кула во знак на сеќавање кога француската тробојка ја замени нацистичката.

притисни ентер