Што експлодира во Русија – радиоактивноста 16 пати над нормалата , евакуација на населението

Руските власти не откриваат што точно експлодира на крајниот север на земјата , при што загинаа петмина нуклеарни инженери.

Денеска, на четири дена по експлозијата и тајниот погреб на нуклеарните инженери , во регионот е за 16 пати зголемена радиоактивноста , а властите му наредија на населението да се евакуира.

Уште двајца врвни научници се лекуваат во Москва. Се претпоставува дека во воената база било тестирано ново балистичко оружје , ракета на нуклеарен погон наречена ,,Буревјасник”.

Научниците во моментот на несреќата тестирале мотор на нуклеарен погон. Нивото на радиоактивност во рускиот град Северодвинск се зголемило меѓу 4 и 16 пати на 8 август, по несреќата во која властите утврдиле дека биле вклучени ракетни тестови од  платформа во морето, објави во вторникот Руската агенција за метеорологија.

Министерството за одбрана најпрвин објави дека радиоактивното зрачење останало на нормално ниво по несреќата во четвртокот, но градските власти на Северодвинск во северна Русија откриле пораст на нивото на зрачење.

Гринпис тврди дека нивото на зрачење е зголемено за 20 пати, додека руската метеоролошка агенција „Росхидромет“ во вторникот објави дека се зголемила меѓу 4 и 16 пати. Руските власти ги советувале жителите на селото Нинокса да го напуштат по несреќата ,а лекарите кои ги лекувале жртвите биле испратени во Москва на медицински преглед, објавија во вторникот новинските агенции Интерфакс и ТАСС.

„Добивме известување за планираните активности на воените власти. Во врска со ова, жителите на Нинокса беа поканети да го напуштат селото на 13 август“, соопштија властите на Северодвинск, пренесува Интерфакс.

Според ТАСС, лекарите кои им помагале на жртвите од несреќата биле испратени во Москва на преглед, а пред да заминат потпишале документ во кој ветуваат дека нема да откриваат информации за инцидентот.

Во Белорусија се одржуваат парламентарни избори

Во Белорусија денес се одржуваат парламентарни избори, на кои 516 кандидати се борат за 110 места во долниот дом на парламентот.

Изборите ќе бидат набљудувани од Западот за да се види колку слобода претседателот Александар Лукашенко ќе им овозможи на опозиционите кандидати, пренесува „Ројтерс“.

Националната изборна комисија соопштила дека до сега гласале повеќе од една третина од бирачите, односно 36 проценти, а „АП“ наведува дека постои опасност од манипулација на резултатите.

Опозицијата тврди дека гласањето е преполно со злоупотреби затоа што гласачките кутии не се чуваат, а пребројувањето на гласови се врши без присуство на набљудивачи.

По парламентарните, Белорусија наредната година ја очекуваат и претседателски избори.

Снегот во Франција и понатака прави проблеми

Околу 145.000 луѓе вчера биле без струја на југоистокот од Франција поради обилните врнежи од снег, соопштија од компанијата која управува со дистрибутивната мрежа.

Со прекин на струја се соочиле областите Дром, Изере, Рон, Лоар и Ардеш, се вели во соопштението и се додава дека техничките тимови работат на санација на проблемот.

Како што се наведува, невреме во четврток вечерта ја погоди источна и централна Франција и во еден период повеќе од 330.000 домови биле без електрична енергија.

Се намалува бројот на подржувачи за независна Каталонија

Самостојност на Каталонија подржуваат 41,9 проценти од жителите на таа шпанска покраина, а се противат 48,8 проценти.

Тоа го покажува анкетата на каталонската јавна институција за истражување на јавното мислење „ЦЕО“.

Анкетата била спроведена од 16 септември до 7 октомври, пред донесувањето пресуда за каталонските сепаратисти, а испитаниците одговарале на прашањето„Сакате ли Каталонија да биде самостојна држава?“

Анкетата покажала дека опаѓа бројот на оние кои бараат отцепување од Шпанија, имајќи во предвид дека пред референдумот во 2017 година за независност биле 48,7 проценти од испитаниците.

притисни ентер