Во Португалија полицајците станаа возачи на цистерни (ВИДЕО)

Наместо на возачите на цистерни кои се во генерален штрајк , португалската влада ангажира полицајци.  

На бензинските пумпи во Португалија од вчера е ограничено количеството на гориво , кое се продава порасди штрајкот на цвозачите на цистерни. Среде туристичката сезона, земјата е парализирана поради генералниот штрајк на возачите.Особено е тешка состојбата на аеродромите и во туристичките места.

„Нема друго решение“, рече на прес-конференција државниот секретар Тиаго Антунус, портпарол на социјалистичката влада по вонредниот совет на министри.

Мерката ќе биде спроведена во региони каде не се почитуваат минималните услуги, на аеродроми и областа Алгарве, каде престојуваат многу домашни и странски туристи.

Откако беше утврдено дека вчера се исполнети само минималните испораки, премиерот Антонио Коста рече дека „ситуацијата се развива негативно“, така што е донесена одлука полициските возачи да испорачуваат гориво.

На аеродромот во Лисабон, темпото на снабдување е недоволно, изјави портпарол на португалските аеродроми АНА.

Откако разговараше со премиерот рано утрово, конзервативниот претседател Марсело Ребело де Соса ги повика штрајкувачите и нивните работодавци да бараат фер решенија и да не и наштетат на Португалија.

Синдикатите  ги обвинија транспортните компании дека ги присилуваат  возачите да го откажат штрајкот.

Вчера изутрината, конвои со танкери со камион за придружба ги напуштија главните складишта за гориво во земјата.

Околу 500 полицајци беа мобилизирани за да ги заменат штрајкувачите.

Од утре почнува со работа патарината кај Гевгелија

Новата наплатна станица Гевгелија од утре ќе започне со работа.

Како што соопштија вечерва од АМСМ,  патарината ќе започне со работа од 7 часот изутрина.

Според ценовникот на Јавното претпријатие за државни патишта – ЈПДП, цената за возила од Б категорија со две осовини ќе изнесува 100 денари додека при готовинско плаќање во евра таа ќе изнесува 2 евра. 

Ужас во Сараево -15 годишно момче со секира убил тинејџер

Момче на 15 годишна возраст , по кавга и физичка пресметка , со секира убило 17 годишно момче .

Во сараевската населба Сарај Поле околу 19 часот се случи трагедија , кога 15 годишно момче уби 17 годишник.

На убиството му претходела кавга и тепачка , по што едно лице завршило во болница.

Во тек е увидот и истрагата за овој случај што ја потресе БиХ.

Со дефиле како пред 75 години , Париз го одбележа ослободувањето од нацистите (ВИДЕО)

Париз денеска ја одбележа 75. годишнината од ослободувањето од нацистичката окупација во Втората светска војна.

Со дефиле со американски тенкови и други воени возила  од времето на Втората светска војна , со оддавање почит на припадниците на Движењето на отпорот и со дигање на француското знаме на Ајфеловата кула , Париз се сети на денот на ослободувањето .

Пожарникарите го подигнаа знамето на Ајфеловата кула во знак на сеќавање кога француската тробојка ја замени нацистичката.

притисни ентер