Стефанова по распитот: Се што знам споделив со надлежниот обвинител

Нови 30 дена притвор за Бојан Јовановски и Зоран Милевски, им одреди Кривичниот суд на осомничените во случајот Рекет. Во меѓувреме, за аферата која со денови ја тресе Македонија, пет часа сведочеше обвинителката Лиле Стефенова.

По еден месец  поминат во притвор двајцата осомничени за аферата Рекет, Бојан Јовановски и Зоран Милевски Кичеец остануваат во  Шутка.  Кривичниот суд им определи нови  30 дена по барање на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Овој случај и натаму ја бранува македонската, но и меѓународната јавност. Денеска пет часа во обвинителството во својство на сведок исказ даде и обвинителката од СЈО Лиле Стефанова чие име беше спомнато во бомбите на Ла Верита..Таа по распитот во изјава за медиумите рече дека е свесна за интересот на јавноста за оваа истрага, но истакна дека се што имала да каже изнела пред надлежната обвинителка Ивана Трајчева, а и во писменото соопштение кое беше објавено во петокот во кое пишува дека таа се противела на одлуките на Јанева. Обвинителката Стефанова не одговори зошто нејзините сознанија досега не ги пријавила во надлежните институции. Единствено кога беше побаран нејзин коментар за тоа дека бизнисменот и нејзин долгогодишен пријател Ванчо Чифлиганец ја демантирал дека преку дел од осомничените во Империја вршел влијание таа само рече дека “никој не ја демантирал”.

Од Обвинителството и натаму молк за тоа дали и кога ќе биде повикана да даде исказ специјалната обвинителка Катица Јанева, која од вчера, по годишниот одмор се врати на работа во СЈО. Во отсуство на поинтензивна истрага за аферата, истрагата петти ден по објавувањето на бомбите во „Ла Верита“ ја водат и медиумите. Новинарот Љубиша Николовски одговорност мора да има, а медиумите да не потпаѓаат под политичко влијание.  

Вчера исказ за Рекет даде и обвинителката Елизабета Јосифовска. Какво ќе биде темпото на истрагата веројатно ќе биде појасно од утре, кога од годишен одмор се враќа обвинителката Вилма Русковска , која го води овој случај.

СКАНДАЛ: Бугарската Академија на Науките ( БАН ) денес донесе став-НЕ ПОСТОИ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК!

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на МАКЕДОНСКИ јазик, на пладневната седница донесе одлука, која очигледно ја следи насоката на бугарскиот политички врв - дека македонскиот јазик е бугарски дијалект
 

Бугарската Академија на Науките воопшто не се ни труди и да негира дека нивниот денешен став е „реакција“ на т.н. декларација на Бугарскиот врв која беше претставена на почетокот на Октомври годинава, во кој Бугарската Влада директно го негираше постоењето на македонскиот јазик и инсистираше на историска амнезија на нашите граѓани, тврдејќи дека тие никогаш не биле фашистички окупатори во Македонија.

Но јавноста се прашува која е црвената линија на нашата Влада, за да конечно конкретно и директно реагира на овие дрски провокации на соседите , кои буквално вршат политичко „силување“ на нашата колективна меморија и национални факти?
Дали можеби е вистинско политичко време да се прекинат бесмислените преговори за некакво добрососедство со Бугарија, кое произлегува од т.н. договор за добрососедство?
Да не заборавиме, претстедателот на Бугарија Румен Радев неодамна бараше гаранции од бугарската комисија дека ќе ги „превоспитаат“ македонските медиуми.
Што е следно наши български “братя“

веста на DW на Македонски јазик

Шпанскиот крал Фелипе VI му даде мандат на Санчез за да формира влада

Шпанскиот крал Фелипе на лидерот на Социјалистите, Педро Санчез му даде мандат за да се обиде да формира влада, иако сè уште нема доволно политичка поддршка.

Социјалистичката партија на Санчез освои најмногу гласови на изборите и има 120 од 350 места во Парламентот.

Санчез сега преговара со ривалските партии за да ја добие нивната поддршка.

Тој веќе има договор со левичарите од партијата Обединети, која има 35 пратеници, но тоа не е доволно за парламентарно мнозинство.

Шпанија имаше четири изборни циклуси за четири години, и ако ниту една партија не успее да формира влада, може да се одржат нови избори следната година, пренесува АП.

Чиле продолжува со потрагата по исчезнатиот авион со 38 патници

Чилеанската војска испратила воени авиони како засилувања во потрагата по карго-авион што се урна со 38 патници над далечен дел помеѓу Јужна Америка и Антарктикот.

Товарниот авион Херкулес Ц-130 исчезна непосредно по полетувањето од југот на Пунта Аренас во понеделникот вечерта. Војската заклучи дека авионот се урнал веднаш потоа. Причината за несреќата не е позната, а шансите да се најдат преживеани се слаби.

Властите соопштија дека потрагата е попречена и од високите бранови на ледениот премин Дрејк и ниските облаци.

Генералот на воздухопловните сили Едуардо Москеира, кој ја води потрагата, во утрово им изјави на новинарите дека потрагата ќе продолжи барем наредните шест дена.

„Можеме да додадеме уште четири дена и да достигнеме до десет дена, но по тоа ќе треба да одлучиме дали да продолжиме“, изјави Москеира.

притисни ентер