Дневен хороскоп за 14. август 2019 година

Дневен хороскоп за среда , 14. август 2019 година.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Нема да дозволите да ве збуни провокацијата од другата страна. напротив , тоа ќе го искористите за уште повеќе да ја зајакнете врската.

Кариера

Ќе ви биде потребна добра доза на самоконтрола за да се воздржите од искушението да се откажете од некои за вас важни деловни планови.

Здравје и совет

Немојте да се предавате .

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Изразувањето на лично незадоволство не е начин за да ги подобрите личните односи , доколку во исто време не предлагате некои конкретни решенија.

Кариера

На некои ќе им изгледа како да им е се однапред зацртано , па немаат многу простор за маневрирање.

Здравје и совет

Поработете на себеси.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Ќе бидете заинтригирани од една секојдневна ситуација , зашто во неа ќе видите голем љубовен потенцијал.

Кариера

Зацртајте го оној минимум што треба професионално да го изработите и држете се до тоа. Се што е повеќе , ќе биде добивка.

Здравје и совет

Можете да ги средите недоразбирањата.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Оние кои можеби се цел на различни додворувачи , денеска ќе бидат лесно подложни на нивното влијание. Оние во врска ќе бидат добро.

Кариера

Добро ќе соработувате со сите, а најдобро со младите соработници или со деца. Тоа ќе ви биде уживање.

Здравје и совет

Дишете со полни гради.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Веројатно денеска се ќе ви оди како забава. Можно е излегување и лудо забавување  без емоционално влијание.

Кариера

Се отвораат нови можности за соработка , но само доколку постапувате професионално и одмерено.

Здравје и совет

Продолжете со истражувањето на методите за здрав живот.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Денеска ќе успеете да се издигнете над грижите и тагата што ве измачува. Тоа ќе биде позитивно поместување и благо олеснување.

Кариера

Ќе чувствувате силна желба и потреба за да ги презентирате своите способности , но сеуште нема да добиете шанса. Почекајте.

Здравје и совет

Продолжете со грижата за вашето здравје.  

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Доколку нешто ве измачуваше , денеска ќе се соочите со тоа на вистински начин. Можеби енма да пеете, но паметно ќе комуницирате и ќе го решите проблемот.

Кариера

Пред вас се нови можности , но пред да се впуштите во новата работа, ќе треба да решите една што ви е заостаната.

Здравје и совет

Ќе го надминете малиот стрес.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Партнерот ќе ве покани да излезете , па дури и да отидете на полудневен излет. Доколку прифатите, ќе си поминете одлично.

Кариера

Ќе согледате повеќе од другите , но моментално нема да можете многу да направите за да ја смените состојбата.

Здравје и совет

Зголемување на општата виталност.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Веројатно и денеска ќе уживате во друштвото на личноста која ја сакате или ќе се трудите да освоите некој кој ви се допаѓа.

Кариера

Сеуште не сте навикнати дека пшречките се урнати , па цело време се чудите како тоа работите полесно и подобро соработувате со другите.

Здравје и совет

Не коментирајте.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Било да сте млади или стари . ќе бидете несигурни со низа љубовни прашања за целта на заедничката врска. Од вас се бара поголема толеранција.

Кариера

Треба малку повеќе да се поработи , а сеуште не сте прилагодени кон новото темпо , па ќе бидете незадоволни. Стиснете заби , организирајте се и работете.

Здравје и совет

Проверете си ја крвната слика.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Некои ќе се подготвуваат за важни зборови и во главата ќе кројат важен говор. Не изразувајте го она што го мислите , почекајте.

Кариера

Многумина ќе се чувствуваат одлично на работното место , зашто не само што имаат убава работа, туку и односите со колегите се подобрени.

Здравје и совет

Никогаш не е доцна за добра мисла.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе се двоумите околу тоа колку да попуштите и тука нема да најдете вистинска мерка. Сетете се на своите задачи и кон што тежнеете.

Кариера

На дневен ред ќе се најдат морални , правни и организациски дилеми. Вие сето тоа ќе мора да почнете да го решавате.

Здравје  и совет

Размислувајте шетајќи.

НАСА бара помош: Да се избере име за новиот ровер за Марс

Учениците ширум Америка, од предучилишна возраст до средношколци, сугерираа дури 28,000 имиња за роверот за Марс 2020 дизајниран од НАСА.

Жирито го намали бројот на предлози на 155 полуфиналисти, а девет имиња влегоа во последниот круг, пренесува Си-Ен-Ен.

Тие можат да бидат изгласани на отворена анкета до 27 јануари, од чии резултати ќе се одлучи името на новиот ровер што ќе патува во Црвената планета од летото оваа година, кога е планиран неговиот транспорт до Марс.

Еве список со имиња за кои можете да се гласа:

1) Endurance (Издржливост);

2) Tenacity (Истрајност);

3) Promise (Вертување);

4) Perseverance (Упорност);

5) Vision (Визија);

6) Clarity (Јасност);

7) Ingenuity (Генијалност);

8) Fortitude (Сила);

9) Courage (Храброст);

Резултатите од истражувањето, името на роверот и името на студентот што го предложил, ќе бидат објавени на 15 март. Студентот чие име е избрано ќе има можност да го види лансирањето на овој ровер, кое е закажано за јули.

Овој ровер ќе се приклучи на голема мисија за истражување на Марс на НАСА, а неговото слетување на оваа планета се очекува во февруари 2021 година, кога ќе слета во езерото Кратер. Овој кратер го добил името според словенскиот збор затоа што останал како сведоштво по сушењето на езерото кое постоело пред 3,5 милијарди години.

Роверот е дизајниран да собира примероци од Марс кои ќе бидат вратени на Земјата за анализа. Ќе пребарува знаци на живот, минерални наоѓалишта и можни микроскопски фосили во кратерот и околината, што ќе им помогне на научниците да утврдат дали некогаш бил можен живот на Марс.

Покрај тоа, Rover 2020 ќе ги тестира и дупчењата на почвата и ќе тестира дали таму јаглерод диоксидот може да се претвори во кислород.

Научниците и го вратиле гласот на мумија стара 3 000 години , еве како звучи (ВИДЕО)

Научниците со помош на 3Д принт технологија повторно ги создадоа гласните жици на мумифицираниот египетски свештеник, кој живеел пред 3000 години, за да дознаат како звучи неговиот глас.

Тие биле во можност точно да репродуцираат еден звук што личи на долг спој на буквите e и a.

„Звукот што го слушате го произведуваат неговите гласни жици од саркофагот“, рече електро-инженерот Дејвид Хауард од Универзитетот Ројал Холовеј во Лондон.

Претходно, Хауард ги репродуцирал гласните жици и гласовите на живи луѓе, вклучувајќи ги и неговите сопствени, и откри дека произведените звуци се многу реални и навистина личат на оригиналот. Но, ова е првпат тој да ја примени оваа технологија на човечки остатоци.

За првиот ваков потфат, Хауард и неговите колеги избраа мумија на египетскиот свештеник Несјамун, сместена во музејот Лидс во Велика Британија. Мекото ткиво во грлото и гласовниот тракт на мумијата биле добро сочувани, па Несиамун беше одличен кандидат за експериментот, пренесува Си-Ен-Ен.

Хауард сега ја планира втората фаза од овој интересен проект во кој ќе се обиде да го репродуцира звукот на пеењето на свештеникот. Имено, Несиамун бил нотар и свештеник за време на владеењето на фараонот Рамзес XI, а често за време на неговите ритуални должности пеел и мелодично кажувал молитви.

„Египќаните веќе се запознати со фонетиката и начинот на изведување музика од тој период, за да можеме да репродуцираме делови од она што тој всушност го пеел“.

За да го направите ова, Хауард има намера да користи компјутерски софтвер за да создаде јазик што одговара на вокабуларот од тоа време. Поточно, јазикот игра голема улога во говорот и пеењето, а јазичните мускули на Несјамун не биле добро зачувани. Археолозите веруваат дека свештеникот починал во 50-тите години на животот, и евидентно е дека тој имал заболување на забите и непцата.

"Ако го создадеме неговиот јазик, ќе можеме да го совпаднеме со неговиот гласен тракт. Тоа е и изводливо, но и предизвик", рече Хауард.

Ким Кардашијан за козметичката колекција на својата сестра : Тоа е ефтино ѓубре (ВИДЕО)

Кајли Џенер објави видео на нејзиниот „Јутјуб“ канал во кое ја претставува уметноста на шминкањето .Модел и беше нејзината постара сестра, најпознатата ријалити sвезда, Ким Кардашијан.

Таа користела производи од сопствената, но и од козметичка линија на нејзината сестра.

Обидувајќи се да го претстави трикот на сјајна и долготрајна сенка за очи со прскање на спреј за шминка на четката, таа го испрска шишето со спреј.

Ким не беше среќна што мораше да почека за да продолжи процесот и на шега го нарече производот „ефтино ѓубре“, додека Кајли се бореше со шишето. На крајот, таа покажа дека шишето со спреј сè уште правилно работи , иако беа потребни неколку неуспешни обиди.

Тоа не беше единствениот гаф во видеото, кога Џенер случајно и ја скинала   трепката на нејзината сестра кога аплицирала сенка за очи. Иако на почетокот на видеото потенцираше дека не е уметник за шминкање, Кајли го изгради своето богатство на козметичката линија, и тоа особено на кармините.

За време на видеото, Ким откри дека нејзина симпатија бил  Џони Деп, дека шегата на Џеј Лено ја инспирираја да ја именува својата првородена ќерка Норт, и дека таа поседува два фрижидери: едниот само за пијалоци , а другиот за храна.

притисни ентер