Дивите платформи паднаа во сенка на обвинувањата на Беџети за владин притисок

Наместо одговори за преземени активности за дивите платформи на Матка, Беџети денеска со обвинувања кон премиерот Заев - тврди дека во иницијативата на Антикорупциска против него се крие валкана политичка заднина.

Беџети рече дека минатиот месец Заев побарал од него да лобира кај неколку членови во Судскиот совет да гласаат за да се разреши претседател на суд. Барањето го одбил, а по две недели Антикорупциска одлучи да достави барање до Обвинителство за кривично гонење што, според Беџети, има одредена поврзаност меѓу двата настани.

Притисоците, како што вели, досега не ги пријавил во МВР и Обвинителство, бидејќи веднаш по барањето за влијание во Судскиот совет заминал на одмор, но вели дека е отворен за сите институции. Сепак, револтот кон Антикорупциска не е стивнат – Беџети ги скроил кривичните пријави за претседателката и сите други членови на комисијата.

Oбвинувања упати и кон градскиот татко Шилегов кој од Беџети барал да се урне само една од трите платфори. Градскиот татко потврди дека се разговарало за платформата  која никна годинава, но вели дека тоа било резултат на силните реакции во јавноста.

Иницијативата од Антикорупциска за непостапувањето со дивите платформи се уште патува кон Обвинителство. За обвинувањата од Беџети Канал 5 побара став од Владата, но поради одржувањето на владината седница до овој момент одговор не добивме.

Беџети најави и можен локален рефрендум на кој жителите на Сарај ќе ја кројат судбината за Матка.

На патот Ресен – Охрид после Буково се изведуваат работи на пат

На патниот правец Ресен-Охрид на три километри после планинскиот превој Буково се изведуваат работи на пат.

 На самото место е поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

Од „Македонија пат" информираат дека активностите на патот како што се кастрење и поставување на заштитна мрежа ќе траат околу 20 дена.

На учесниците во сообраќајот им се препорачува внимателно управување со возилата и прилагодување на брзината кон условите на патот. 

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб

Владата на СДСМ единствено се грижи за сопствените џебови.

СДСМ ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб.

Три години земјоделците го фрлаат родот на буниште, сечат неколкугодишни овошни насади, а од СДСМ велат дека земјоделието бележи позитивни резултати.

Три години нема откуп, а каде што го има цените се катастрофално ниски.

Субвенциите не се исплатени во целост. Проблемот со наводнување е факт низ цела Македонија. Земјоделието е буквално нефункционално.

Грижата за земјоделците откако дојде СДСМ на власт се виде. Поради сето ова што се случува потребно е под итно да се распишат предвремени парламентарни избори. Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на изборите тогаш ќе започне нова ера во земјоделието.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Мицкоски да одговори има ли тајни средби и со кого?

Тајкнуните за кои се водат серија на предмети пред правосудните органи се создадени од режимот на Никола Груевски. 

Лицата што се снимките се блиски до ВМРО-ДПМНЕ.

 Медиумот каде што излегуваат снимките имаат линкови со ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски.

 Лично Мицкоски призна дека се среќавал со еден од обвинетите во случајот Рекет, споменатиот Зоран Кичеец.

 Затоа, наместо да се крие зад лажни вести Мицковски треба да излезе пред граѓаните и да одговори со кого се гледал и зошто:

·         Дали се сретнал со Никола Груевски во Будимпешта и зошто?

·         Дали се сретнал со итлајанскиот новинар? Дали и што му дал?

·         Дали се среќавал и со други лица во Словенија и со која цел?

 Јавноста очекува одговори.

 ВМРО-ДПМНЕ не ја промени својата режимска матрица. Останува посветена единствено на одбрана на криминалот на режимот и фабрикување лажни вести.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер