Затишје пред бура или издишаа бомбите на „Ла Верита“?

Новинарот на весникот „Ла Верита“, Ларис Гајсер кој три дена пушташе снимки за случајот Рекет запре со таканаречените  бомби.

Остана да виси прашањето дали тактизира со снимките, нема повеќе материјал или станува збор за нешто друго.

Сомнежи се јавија или намерно се предизвикаа кога пред два дена  порталот на италијанскиот весник „Ла Верита” не можеше да се види и преслуша видео колумната на авторот Ларис Гајсер во која тој ја повикуваше претставничката на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини да каже нешто за случајот „Рекет”.

Потоа излезе дека заради авторски права, колумната била повлечена, но сега видеото е вратено на  страната.За денеска со голема помпа се најавуваше објавување на нов материјал  од новинарот  на социјланата мрежа Фејсбук ,но овој пат не преку онлајн изданието на весникот, туку при гостување на Радиото Каподистри во 11 часот.

Иако најавата за  пуштањето снимки на  италијанско радио, беше необична оти аудио материјалот би бил на македонски јазик и не ја засега италијанската јавност. Гостувањето во радиото на италијанскиот новинар заврши со Анализа  за случајот „Рекет”. Гајсер констатираше дека  претседателот Пендаровски полека се дитстанцирал од Заев и дека токму премиерот и прави како што вели штета на земјата.  Тој се пожали дека некој врши пропаганада за весникот,,и тврди дека за Македонија се креира мрачно сценарио за да се стави пречка кон евроаталанските интеграции 

Дали ова беше само драмска пауза на весникот „Ла верита“, за да се зголеми пи-ар  ефектот пред евунтуално емитувањето на некоја нова снимка поврзана за случајот или нема повеќе материјал останува да видиме.

Новинарот Гајсер најавуваше дека поседува  8 часа материјал. До сега дигиталното издание на „Ла верита“ објави неполн час од снимките.

Од утре почнува со работа патарината кај Гевгелија

Новата наплатна станица Гевгелија од утре ќе започне со работа.

Како што соопштија вечерва од АМСМ,  патарината ќе започне со работа од 7 часот изутрина.

Според ценовникот на Јавното претпријатие за државни патишта – ЈПДП, цената за возила од Б категорија со две осовини ќе изнесува 100 денари додека при готовинско плаќање во евра таа ќе изнесува 2 евра. 

Ужас во Сараево -15 годишно момче со секира убил тинејџер

Момче на 15 годишна возраст , по кавга и физичка пресметка , со секира убило 17 годишно момче .

Во сараевската населба Сарај Поле околу 19 часот се случи трагедија , кога 15 годишно момче уби 17 годишник.

На убиството му претходела кавга и тепачка , по што едно лице завршило во болница.

Во тек е увидот и истрагата за овој случај што ја потресе БиХ.

Со дефиле како пред 75 години , Париз го одбележа ослободувањето од нацистите (ВИДЕО)

Париз денеска ја одбележа 75. годишнината од ослободувањето од нацистичката окупација во Втората светска војна.

Со дефиле со американски тенкови и други воени возила  од времето на Втората светска војна , со оддавање почит на припадниците на Движењето на отпорот и со дигање на француското знаме на Ајфеловата кула , Париз се сети на денот на ослободувањето .

Пожарникарите го подигнаа знамето на Ајфеловата кула во знак на сеќавање кога француската тробојка ја замени нацистичката.

притисни ентер